Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.04.2023 16:08

Доходи українців за кордоном

CEO, засновниця Tomash Consulting

Що загрожує, якщо не декларувати їх і не платити з них податки — коментар податкового консультанта

До 2022 року в українців не виникало запитань з декларуванням своїх доходів: податки з заробітної плати сплачували за них роботодавці.

Після початку активної фази війни українські громадяни, які виїхали за кордон, почали отримувати там допомогу, працевлаштувалися в іноземних компаніях чи відкрили власний бізнес. Й ось тут це питання знову стало на часі: а в якій же країні вони мають платити податки? І чи можна самому "вибрати" таку країну з найменшими ставками?

На консультаціях мені ставлять чимало запитань саме про податки для українців за кордоном, тому сьогодні я розберу три запитання, які зустрічаються найчастіше. 

❓ Я — громадянин України, значить платити податки маю саме в Україні, де б у світі я не жив?

Громадянство та податкове резидентство — це різні речі. Громадянином вас визначає паспорт України, а податкове резидентство, тобто країну, де ви маєте платити податки, — встановлюють за кількома критеріями:

— Місце постійного проживання — як у власному житлі, так і з тривалою орендою
— Центр життєвих інтересів — де працюєте, живете, проводите своє дозвілля ви, інший з подружжя та діти
— Країна, в якій ви проживаєте понад 183 дні

Але як чітко визначити країну постійного резидентства, наприклад, дружини, якщо вона з дітьми виїхала за кордон, не працевлаштовувалася в одному місці надовго та жила в кількох різних країнах менше ніж 183 дні поспіль, а чоловік тим часом залишився в Україні в її власній квартирі? Тут може спрацювати порада для дружини: зареєструватися як український ФОП онлайн через Дію. Це така особлива можливість, яку дає нам Податковий кодекс України, щоб самим зафіксувати своє податкове резидентство. 

❓ Що робити, якщо якийсь час за мене за кордоном платили податки (зокрема, роботодавець із зарплати), але я хочу зберегти статус податкового резидента України?

Алгоритм не дуже складний — вам потрібно:
— звернутися до місцевого податкового органу цієї країни
— взяти довідку про суму сплачених за вас податків
— подати цю довідку до ДПС України
— доплатити в ДПС різницю в сумі податків (обов'язково вам доведеться доплатити 1,5% військового збору, якого немає в інших країнах).

❓ Чи потрібно мені платити податки з іноземної допомоги та з коштів, які я за кордоном отримувала на картку як фізособа?

На щастя для всіх українських переселенців, Податковий кодекс України звільнив від оподаткування всі види іноземної допомоги від інших держав або фондів. Ви все ще маєте їх задекларувати, хоча законопроєкт про скасування декларування коштів з міжнародної допомоги вже готується.

Водночас щодо звичайних коштів на картку — звільнення від їхнього оподаткування в Податковому кодексі не передбачено, тому вам доведеться сплатити з них 19,5% податків.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи