Навіщо бізнесу підтримка держави в розвитку соціальних проєктів
Те, що іноді ми називаємо соціальними або екологічними проєктами, на сьогодні має чіткий термін – корпоративна соціальна відповідальність.
24 січня 2020 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію реалізації державної політики у сфері сприяння розвитку соціально відповідального бізнесу в Україні на період до 2030 (надалі – Концепція). Варто зазначити, що роботи по її прийняттю велись різними урядами 8 років.
Питання, яке одразу виникло у бізнесу: чи не буде держава контролювати або примусово змушувати компанії реалізовувати соціальні проєкти. Питання є правильним, тому що Концепція має певні ризики, від яких хочеться застерегти. Але тим не менше, прийняття Концепції є важливою для України, тому що:
1) Концепції надала єдине нормативне визначення КСВ в Україні. До цього компанії інтерпретували значення терміну «корпоративна соціальна відповідальність» по-різному: благодійність, екологічні практики або виконання законів. Більше того, під час узгодження будь-яких важливих для країни документів юристи різних міністерств також губились – не було офіційного визначення. Тепер воно є. І у скороченому виді виглядає так: КСВ – це відповідальна поведінка компаній за вплив їх рішень і дій на суспільство, навколишнє природне середовище…, яке враховує очікування компаній та суспільства; відповідає законодавству і міжнародним нормам поведінки; інтегрована у діяльність компанії».
2) Прийняття Концепції допомагає підвищити рівень знань про КСВ серед споживачів, громадських організацій, територіальних громад, і бізнесу - це сприятиме впровадженню КСВ більшою кількістю компаній. На сьогодні, тільки 24% компаній мають бюджет на КСВ і тільки 12% мають систему вимірювання показників ефективності КСВ.
3) Підвищиться якість КСВ-проєктів компаній завдяки створенню державою інформаційних матеріалів або формуванню різноманітних ініціатив, що сприятимуть КСВ. Наприклад, створення Коаліції компаній для працевлаштування молоді.
4) Україна виконає взяті на себе зобов’язання, надані міжнародним організаціям, з прийняття Концепції (ООН, ОЕСР), що "покращить імідж України та продемонструє її прагнення застосовувати міжнародні стандарти ведення соціально відповідального бізнесу" (як зазначено в Концепції).
5) Держава вперше прописала вигоди від впровадження КСВ, і це відповідь на часте питання від бізнесу “навіщо КСВ компанії”. За думкою держави, КСВ сприятиме наданню компаніям «можливості покращити ділову репутацію на міжнародних ринках…, а в довгостроковій перспективі — покращити репутацію та імідж держави
6) Концепція створює стимули для компаній до впровадження КСВ, як-то: конкурс на кращі КСВ практики, поширення досвіду та практик компаній, які впроваджують КСВ.
7) У тексті Концепції держава визначила свої пріоритети, а саме:
- безпека та охорони праці, турбота про довкілля, захист прав споживачів;
- заохочення компаній до публікації нефінансових звітів;
- забезпечення співпраці державних органів влади та компаній;
- проведення інформаційно-просвітницьких кампаній;
- стимулювання до розвитку науки та технологій.
8) Нарешті, з’явився орган, який офіційно відповідає за реалізацію Концепції та КСВ – це Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (вказано у розпорядженні Кабінету Міністрів України)
Чого не вистачає ще в Концепції:
1) Комунікації від влади: від прийняття Концепції до оприлюднення її на сайті КМУ пройшло декілька днів, коли бізнес- асоціації та бізнес питали “а що ж прийняли?”,
2) Фінансування ще не зазначено, а без нього реалізація Плану дій Концепції буде вестись за залишковим принципом.
3) Розуміння КСВ державними службовцями ще не відповідає міжнародним нормам, про що свідчить опис благодійності як частини КСВ, не зазначення нефінансової звітності як одного з основних показників моніторингу. Таке розуміння якраз і може трансформуватись у “примусовість” мотивації бізнесу займатися КСВ.
Тому першими кроками у реалізації Концепції можна запропонувати роботу із державними службовцями та бізнесом на національному та регіональному рівнях, їх навчання основам КСВ в контексті розвитку країни, і тих переваг, які КСВ може додати до інвестиційних можливостей.
Але є і те, чому можна радіти вже зараз: нарешті, є офіційне визнання соціальної відповідальності і можна працювати в правовому полі (до цього жоден офіційний документ не містив посилання на КСВ), з’явився меседж держави до бізнесу про те, що соціальна відповідальність важлива, і розробляється план заходів, на який може бути спрямовані кошти державного бюджету.
- Використання підробленого військово квитка з метою перетину держкордону Євген Морозов 16:03
- Авіакатастрофа "Азербайджанських авіаліній": пошуки правди Юрій Гусєв 14:40
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов вчора о 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко вчора о 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 24.12.2024 13:17
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 822
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 386
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 258
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу 93
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 40916
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 15386
-
Дружину екснардепа Шепелева засудили до семи років позбавлення волі
Фінанси 9841
-
Їздить-стріляє. Чи стане замовлена Україною САУ RCH 155 майбутнім артилерії
Технології 7666
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 6348