Національний координаційний хаб: до дронів має бути стратегічний підхід
Дрони – це нова стратегічна зброя, на кшталт ядерної зброї в двадцятому столітті.
Війна двадцять першого століття, в яку ми вже вступили – це війна технологій, перш за все – великої кількості різноманітних дронів. Армії минулого (армії людей та важкого озброєння) ми маємо протиставити армію майбутнього (армію інформаційних технологій та дронів).
Моя думка – до дронів необхідно ставитись саме як до стратегічної зброї. Сила не стільки в кількості дронів, і навіть не в їхніх технічних характеристиках, а в тому, як системно ми зможемо їх виготовляти, збирати, доставляти та використовувати. Зрештою, головне питання – як ми організуємо всі процеси під те, щоб саме дрони стали основною бойовою та розвідувальною силою, і під цю армію були підлаштовані всі інші підрозділи. Щоб забезпечити такий комплексний підхід, нам не уникнути створення єдиного національного координаційного центру з ефективним менеджментом по кожному напрямку.
Стратегічна зброя не може бути куплена на ринку чи з'явитися з великої кількості децентралізованих підприємницьких ініціатив. Згадайте: коли перед потужними державами минулого сторіччя стояла задача вирішувати питання стратегічної зброї, до цього ставилися надзвичайно серйозно, держави виділяти шалені ресурси, координація цих процесів була всебічною та централізованою. Такий підхід необхідно переймати і нам.
Тому потребує відповіді наступне питання: “Що держава має зробити найближчим часом, щоб отримати стратегічну перевагу в озброєнні, а дрони зробити ключовою стратегічною зброєю?”.
Насамперед не розмите, а чітке розуміння, які саме дрони нам необхідні та в якій кількості – зараз, в перспективі 3-х місяців, одного року, п'ятиріччя, десятиріччя. Ударні, розвідувальні, транспортні, перехоплювачі ворожих цілей, БПЛА стратегічного призначення тощо. Всі ці види дронів уже залучаються на полі бою. І нам вкрай потрібна фахова якісна аналітика, що дасть змогу розуміти, які дрони дають стратегічну перевагу. Такий збір та обмін інформацією можливий лише при створенні єдиного центру, де буде акумулюватись увесь надбаний досвід, створюватись стандарти.
Далі, нам необхідно подбати про системний підхід до масштабування виробництва для забезпечення великої кількості дронів. Україна не може залежати від виробників інших країн. Абсолютно все – від пропелерів до чіпів, має вироблятись всередині країни. Організація такого рівня виробництва – це непростий процес національного масштабу. Без великих державних ресурсів, цілеспрямованих програм, міжнародної співпраці виробництво стратегічної зброї неможливе. Нам потрібна виділена команда фінансистів, яка буде залучати цільове фінансування з державного бюджету, міжнародних грантів, донатів від населення та бізнесу. І не тільки залучати, а й швидко, прозоро розподіляти кошти між закупівлями та виробниками. Вчасно звітувати. Мати нульову толерантність до корупції.
Також постає багато непростих питань. Збирати дрони в безпосередній близькості до лінії фронту? Мати декілька стратегічних точок виробництва та забезпечувати засекречену передачу до військових? Запрошувати до співпраці міжнародних партнерів? Окреме питання – тестування дронів. На якій території це робити, щоб умови тестування були наближеними до умов використання? Як це робити засекречено і далеко від населених пунктів, щоб це було максимально безпечно (наскільки це взагалі зараз можливо) для команди розробників і громадян? Упевнений, що за це має відповідати добре скоординована група спеціалістів – як з України, так і з залученням кадрів від держав-союзників.
І наостанок – експлуатація дронів та навчання операторів дронів. Ми маємо створити цілу мережу експлуатаційних та сервісних центрів, а навчання операторів поставити “на потік” – дронами мають управляти і на рівні професійних військових, і на рівні цивільних. Не зайвим буде такий факультатив для школярів та студентів. І при цьому ми маємо надавати найкращу освіту в питанні стратегічного значення для нашої держави та всього цивілізованого світу. Як знайти стільки вчителів? Не лише знайти, а й залучити до єдиної платформи та забезпечувати їм безперервне підвищення кваліфікації.
Створення спеціалізованого хабу національного рівня з виробництва і використання дронів та стратегічний підхід до найбільш стратегічного активу нашої армії – це те, чого потребує зараз Україна.
- Чому нас має навчити замороження USAID і "Голосу Америки"? Любов Шпак 12:02
- Рашистська федерація намагається повернутися у великий спорт Володимир Горковенко 11:06
- Як стрес впливає на інтимне життя: що важливо знати Юлія Буневич вчора о 14:48
- Як власникам бізнесу використовувати ШІ для стратегічного планування та маркетингу Катерина Мілютенко вчора о 13:56
- Гральний бізнес у новій ері: "ПлейСіті" змінює правила гри в Україні Дмитро Зенкін вчора о 12:00
- Резервні копії під загрозою. Що ви можете зробити прямо зараз Андрій Михайленко 21.03.2025 15:02
- Розширюємо горизонти бізнесу: Спрощення міжнародних платежів для МСБ Любов Даниліна 21.03.2025 12:34
- Як підготувати бізнес до виходу на новий ринок? Анна Нечаєва 20.03.2025 14:59
- Трамп, путін і барабани Страдіварі Андріян Фітьо 19.03.2025 21:39
- Судова боротьба за природу: захист озера Московське в Дніпрі Павло Васильєв 19.03.2025 20:45
- Молочні зуби: лікувати чи ні? Помилка, яка може коштувати здоров’я дитини Анастасія Опанасюк 19.03.2025 19:31
- Закон пише долю народження: чия дитина? Світлана Приймак 19.03.2025 15:40
- Чи дійсно нам потрібні трудові мігранти? Дмитро Соболєв 19.03.2025 15:01
- Антикрихкість: Як перетворити життєві виклики на трамплін до успіху Юлія Буневич 19.03.2025 13:12
- Отсрочка без визита в ТЦК: как это возможно в 2025 году? Віра Тарасенко 19.03.2025 12:15
-
У яких країнах живуть найщасливіші люди та яке місце посіла Україна?
Інфографіка 11504
-
США продали 1000 "золотих карток" за день, залучивши у бюджет $5 мільярдів
Фінанси 9324
-
Україна відкриває новий пункт пропуску Велика Паладь – Надьгодош на кордоні з Угорщиною
Бізнес 6278
-
Сигарети подорожчають на 40 грн: Зеленський підписав закон про підвищення акцизів
Фінанси 3678
-
Бізнес-тиждень: США хочуть АЕС, Tesla страждає від Маска, Київстар виходить на Nasdaq
Бізнес 3261