ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику
13 доповідачів та груп Ради ООН з прав людини зажадали від РФ пояснень щодо нападів на енергетику України.
Ще 24 червня 2024 року Міжнародний кримінальний Суд видав ордери на арешт тодішнього Міністра оборони РФ Шойгу С.К. та Начальника Генерального Штабу Збройних Сил РФ Герасімова В.В. за умисні напади на енергетичну інфраструктуру України, від яких страждає все українське населення. Їхні дії кваліфіковано як воєнні злочини та злочини проти людяності, зважаючи на цивільний статус енергетичної інфраструктури України, на яку за звичайних обставин не можуть здійснюватися напади відповідно до принципів міжнародного гуманітарного права.
У свою чергу, російські посадовці не приховували, що головна мета цих нападів - змусити кожного українця пошкодувати про свій вибір захищати суверенітет та незалежність України. І дійсно, кожен мешканець України відчув на собі наслідки нападів, адже відсутність світла протягом тривалого часу суттєво ускладнювала як буденні процеси приготування їжі, так і функціонування підприємств та установ на всій території України.
На фоні цих подій, експерти Ради ООН з прав людини, які фіксують порушення прав людини та надають рекомендації відповідальним державам, зажадали пояснень від РФ щодо вжиття заходів спрямованих на припинення наведеної практики. Так, 22 жовтня 2024 року 13 спеціальних доповідачів, незалежних експертів та робочих груп ООН направили РФ комунікацію, де підкреслили необхідність припинити напади на енергетику, які становлять реальну загрозу ядерної катастрофи внаслідок неналежного функціонування атомних станцій. До кінця серпня 2024 року було зафіксовано щонайменше 22 хвилі непропорційних нападів, що також свідчить про їхню систематичність та широкомасштабність.
Зменшення спроможностей енергетичної інфраструктури України на дві треті значно ускладнює належне функціонування санітарних систем, опалення, закладів охорони здоров'я й освіти, що має серйозні наслідки для вразливих груп населення, особливо взимку. Тобто енергетика забезпечує функціонування об'єктів, які забезпечують виживання населення.
Більше того, в комунікації прямо було відзначено, що постраждалими від нападів є 37 мільйонів 900 000 тисяч осіб, тобто все населення України, що значно погіршує гуманітарну кризу та може бути прирівняно до катування та нелюдського поводження. Таке визначення кількості потерпілих на офіційному сайті комунікацій ООН є нетиповим, адже зазвичай мова йде про декількох чи десятки потерпілих, але ніяк не про мільйони.
Експерти ООН нагадали РФ, що практика залякування та катування співробітників Запорізької АЕС є неприпустимою та потребує розслідування задля притягнення винних до відповідальності, особливо зважаючи на те, що саме від цих працівників залежить безпечне функціонування АЕС. При цьому, саме українська енергетика забезпечує охолодження ядерних реакторів станції, чому прямо перешкоджають російські напади. Російська Федерація наражає світ на ризик серйозної ядерної катастрофи. На цьому фоні експерти безумовно нагадали РФ про низку міжнародно-правових зобов'язань, у тому числі в рамках Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Така комунікація є незвичною, адже підписана вкрай різноманітним складом експертів ООН, серед яких, до прикладу, є Спеціальний доповідач з питань зміни клімату, Спеціальний доповідач у сфері культурних прав, Спеціальний доповідач з питань сучасних форм расизму тощо. Це свідчить про те, що спеціальні процедури Ради ООН з прав людини цілком надають простір експертам для реагування на будь-які ситуації порушення прав людини. Хоч і ці механізми не мають власної армії для примусу порушника, а РФ навіть не спромоглась відповісти на комунікацію, подібні звернення значно посилюють позицію України в ході розвінчування російської пропаганди під час дипломатичних обговорень та міжнародних судових позовів, а також мають ставати надбанням суспільства задля медійного поширення.
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Єврейська спадщина під вогнем війни в Україні Олег Вишняков 19.02.2025 13:36
- Тримати зв’язок: як підтримати людей на тимчасово окупованій території 207
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 193
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 192
- Сильные должны править миром. Точка 134
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 70
-
Польща розробила два сценарії для мігрантів з України на випадок закінчення війни
Бізнес 4014
-
Насправді про зраду США зможуть свідчити два конкретних рішення. Ось що має зробити Трамп
Думка 2750
-
Ексглава Укрспецекспорту відмивав гроші через Францію: НАБУ оголосило підозру
Бізнес 2383
-
Як під Києвом виробляють вино: органіка, біодинаміка та сміливі експерименти виноробні Biologist
Життя 2348
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2027