Земельні ділянки ОСББ: особливості сплати податку
Чинне законодавство чітко передбачає, що сплачувати земельний податок мають саме власники або землекористувачі, і ні в якому разі не об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке не має і не може мати такого статусу . Чому ж тоді органи Державн
У попередніх публікаціях ми з вами розбиралися, якою є ситуація у сфері володіння та користування земельними ділянками багатоквартирних будинків. Тепер прийшов час поговорити про те, що робити, коли об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке не є ані землевласником, ані землекористувачем, отримає податкове повідомлення-рішення щодо необхідності сплати земельного податку.
Насамперед давайте розберемося з основними поняттями.
Податковий кодекс України передбачає, що земельний податок - це обов’язковий платіж, який справляється з власників земельних ділянок, а також постійних землекористувачів. Крім того, у п. 269.1 Податкового кодексу України зазначено, що платниками цього податку є власники земельних ділянок, а також землекористувачі.
Разом з тим, Земельний кодекс України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування має бути належним чином оформлено. За загальним правилом право власності постійного користування виникає з моменту державної реєстрації такого права у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Отже, чинне законодавство чітко передбачає, що сплачувати земельний податок мають саме власники або землекористувачі, і ні в якому разі не об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке не має і не може мати такого статусу .
Чому ж тоді органи Державної фіскальної служби займають протилежну позицію та вважають ОСББ зобов’язаними сплачувати земельний податок?
Обґрунтовуючи свою позицію, органи ДФС посилаються на те, що інформація про земельні ділянки є в Державному земельному кадастрі, а відповідно до п. 286.1 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Проте при цьому посадові особи органів ДФС забувають про інші пункти Податкового кодексу України, які передбачають, що сплачувати податок мають саме власники або землекористувачі.
Позиція ДФС - хибна та легко розбивається у судовому порядку, що підтверджує низка судових рішень, зокрема:
- Ухвала Вищого Адміністративного суду України від 23.02.2016 р. у справі № 815/3664/14 (посилання: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/56062011);
- Ухвала Вищого Адміністративного суду України від 14.04.2015 р. у справі № 826/13060/13-А (посилання: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/43652452).
Нагадаю, що стаття 42 Земельного кодексу України передбачає, що земельна ділянка, на якій розташовано багатоквартирний будинок, споруди та його прибудинкова територія, передається безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Наразі порядок не визначено.
Доки Кабінет Міністрів України не визначить відповідний порядок або не будуть внесені зміни до цієї статті Земельного кодексу і не буде простої та зрозумілої процедури отримання земельної ділянки у власність або в постійне користування співвласниками багатоквартирного будинку, до того моменту органи ДФС не мають права вимагати від ОСББ або співвласників сплати земельного податку та подання відповідної декларації.
Якщо ви отримали податкове повідомлення-рішення, в якому нараховано податковий борг зі сплати земельного податку або штраф за неподання декларації, не поспішайте на нього реагувати та сплачувати зазначені у рішенні суми. Ви зобов’язані сплачувати земельний податок тільки у випадку, якщо ваші права на земельну ділянку належним чином оформлені.
Запорукою будь-якої успішної та стабільної діяльності є розуміння своїх прав та обов’язків. Читайте закони, аналізуйте і тільки після цього приймайте остаточні рішення.
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Нація вбивць 370
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 210
- Професії зникають, навички – у тренді 141
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 115
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 99
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14133
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 11333
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9277
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 8607
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 7812