Комплаєнс може збільшити капіталізацію бізнесу на 40%
Якщо в компанії виникають найменші можливості для ігнорування цінностей та порушення правил, бізнес повинен одразу реагувати. Проте як це втілити в життя?
Встановлення засобів контролю є ключем до управління репутаційними ризиками, з якими щодня зустрічаються бізнеси. Інститут репутації не так давно почав зароджуватись в Україні, водночас ми досі спостерігаємо негативні кейси, які стосуються корупційних, сепаратистських, соціальних питань.
Якщо в компанії виникають найменші можливості для ігнорування цінностей та порушення правил, бізнес повинен одразу реагувати. Проте як це втілити в життя?
Комплаєнс — це комплекс ініціатив, спрямований на попередження неправомірних дій співробітників компанії і впровадження корпоративної бізнес-етики, заснованої на дотриманні нормативних вимог як національного, так і міжнародного законодавства.
В Україні початком поширення комплаєнс ініціатив можна вважати 2017 рік, коли було створено Всеукраїнську Мережу Доброчесності та Комплаєнсу. Порівнюючи світові практики з українською практикою, можна сказати, що наша країна знаходиться на початковому етапі і тільки починає переймати світові тенденції доброчесного ведення бізнесу.
Загалом, комплаєнс — це ті правила, які стосуються питань збереження репутації та активів бізнесу. Вони допомагають уникнути проблем із регуляторами, відповідальними за дотримання прозорості ведення ділової активності.
У світі ми періодично стаємо свідками провальних кейсів, коли системи контролю та захисту бізнес процесів вийшли з ладу. Наприклад, нещодавно всі спостерігали найбільший збій у роботі сервісів Facebook, Instagram і WhatsApp, і за деякими даними, відбувся витік даних - понад 1,5 мільярда облікових записів перебувають у руках хакерів. Компанія втратила близько 6,6 мільярда доларів.
Оцінити комплаєнс у цифрах прибутку дуже складно, але він гарантує чисту репутацію компанії, яка безпосередньо впливає на прибуток. За даними останніх досліджень різних незалежних консалтингових агенцій, репутація додає бізнесу від 20 до 40% її капіталізації, тобто плюс 40% вартості компанії. Хороша репутація формує конкурентну перевагу і приносить прибуток, допомагає залучати інвестиції на більш вигідних умовах, підвищує лояльність персоналу і знижує ймовірність ризиків за умов кризи. Репутація формується протягом тривалого часу зусиллями чи бездіяльністю всіх співробітників та кожного окремо, має довгостроковий стратегічний характер, властивість капіталізуватись. Це - нематеріальний актив, який трансформується у значні матеріальні результати.
Тут доречно згадати, цитату Уорена Баффета, який зазначив, що необхідно 20 років, щоб створити репутацію і 5 хвилин, щоб її зруйнувати. Тож, завдання комплаєнс – впровадити необхідні системи та інструменти, які б запобігли цих катастрофічних для компанії - 5 хвилин.
Як реалізувати комплаєнс системи в бізнесі
В Україні тема репутації є предметом активних дискусій. З одного боку, у нас немає багато компаній, в яких є акції на біржах, що можуть впасти у вартості, щойно компанія діє недоброчесно. З іншого — через недосконалість судової системи про невідворотність покарання про неетичні практики говорити складно. Проте ми спостерігаємо зростання попиту на комплаєнс і на це є дві причини: Україна цілеспрямовано інтегрується в Європу шляхом наслідування високих стандартів ділової етики та зменшення можливостей залучати фінансування для підприємств із зіпсованою репутацією.
Контроль у сфері комплаєнс може бути індивідуальним для вашої організації, але загалом цей процес є схожим майже для всіх. Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу надає відповідні інструменти для впровадження: стандартів комплаєнс програми, шаблонів кодексу корпоративної етики, поведінки ділових партнерів, політики, на яких ѓрунтується комплаєнс. Разом із тим я б порадив переглянути низку іноземних документів, зокрема Міжнародний стандарт ISO 37301:2021 «Системи комплаєнс-управління – Вимоги зі вказівками щодо використання», Керівництво щодо виконання закону Великобританії про хабарництво (2010), Критерії ефективної програми з комплаєнсу та етики, зазначені у Федеральному керівництві щодо призначення покарань. Зазначені стандарти допоможуть втілити в життя систему доброчесності, проте основною рушійною силою в цьому процесі є підтримка реалізації зі сторони керівництва, так званий «тон зверху». Бізнес етичний тоді, коли його лідери діють прозоро та доброчесно.
Можу назвати основні рекомендації втілення комплаєнсу, які я використовував:
• прийняття рішення вищим керівництвом про запровадження комплаєнсу
• проведення оцінки комплаєнс-ризиків
• впровадження кращих практик комплаєнс
• забезпечення повної поінформованості всіх працівників
• призначення відповідальних, які подбають про контроль комплаєнсу - комплаєнс-офіцерів
• розробка систем негайних повідомлень про недотримання вимог
Основні обов’язки комплаєнс-офіцера
В Україні в більшості випадків керівниками структурних підрозділів комплаєнсу стають керівники юридичних підрозділів, які мають знання українського та міжнародного законодавства. Серед основних обов'язків комплаєнс-офіцера можна виділити такі:
• моніторинг та аналіз вимог законодавства
• визначення ризиків порушення законодавства
• побудова системи комплаєнс-контролю
• розробка внутрішніх політик та регламентів
• проведення комплаєнс-тренінгів
• експертиза договорів в антикорупційній політиці та комплаєнс-зобов'язань сторін
• реалізація комплаєнс-стратегії
• супровід аудитів
• проведення внутрішніх перевірок та розслідувань
Водночас для того, щоб бути комплаєнс-офіцером, необхідно бути універсальним солдатом, тобто мати комплексні знання щодо управління компанією, розуміти її ДНК, культуру та цінності, мати цілісність і орієнтуватися в різних напрямах роботи бізнесу. Для цього я, наприклад, отримував додаткову освіту MBA в Единбурзькій бізнес-школі на платформі House of Knowledge. Це був перехідний етап в моїй кар’єрі - я отримав міжнародну бізнес-освіту в Києві і до того ж мав можливість навчатися та складати іспити з різних курсів доступною для мене мовою. У 21 столітті ми маємо можливість отримувати міжнародну освіту та переймати закордонні практики від професіоналів, не виїжджаючи з країни. А той, хто має гарну освіту, володіє комплексними знаннями та має відповідний досвід, є безперечним лідером в цій сфері.
Ризики - це частина кожного бізнесу, на них можна ніяк не реагувати і довірити долю бізнесу непорядним співробітникам, ненадійним постачальникам чи непередбачуваним обставинам. А з іншого боку, можна впровадити комплаєнс та діяти проактивно, щоб зменшити вплив ризиків та захистити репутацію компанії, її менеджера чи власника. Комплаєнс тільки починає розвиватися в Україні, проте, я впевнений, що через 5-10 років ми матимемо конкурентний рівень комплаєнс-культури і репутація буде однією з ключових цінностей.
- Детінізація економіки – пріоритетний шлях фінансування Збройних Сил України Мирослав Лаба 15:28
- Як декларувати криптовалюту в Україні Фелікс Аронович вчора о 19:48
- Вимоги до перекладу документів, які подаються до суду в якості доказів Євген Морозов вчора о 19:22
- Закупівельник і начальник служби: хто за що відповідає в закупівельному процесі ВЧ Євгеній Сільверстов вчора о 18:10
- Законність, як один з ключових принципів в діяльності АРМА Станіслав Серьогін вчора о 16:21
- Вибори у Східній Німеччині: Путін зайшов у ЄС з правого флангу Галина Янченко 10.09.2024 23:08
- Три інсайти інтернет-просування на висококонкурентних ринках Григорій Ігнатов 10.09.2024 17:04
- Дизайн інтер’єру: у пошуках балансу між соціальністю та приватністю Алеся Карнаухова 10.09.2024 14:54
- Кримінальний арешт самобуду Павло Васильєв 10.09.2024 14:28
- Право спадкоємця на розірвання договору купівлі-продажу укладеного спадкодавцем за життя Євген Морозов 10.09.2024 13:36
- Дворівнена система оподаткування: що це, та де застосовується? Ольга Ярмолюк 10.09.2024 10:47
- Вибір, що творить майбутнє: уроки двох Корей Сильвія Красонь-Копаніаж 10.09.2024 08:29
- Підвищення податків для бізнесу – до яких змін слід готуватися Фелікс Аронович 09.09.2024 21:09
- Чому у підручнику для 7 класу карта України без Криму: помилка чи щось більше? Вікторія Войціцька 09.09.2024 20:47
- Проблеми соціального діалогу в Україні Андрій Павловський 09.09.2024 20:31
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК 904
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі 544
- Закупівельник і начальник служби: хто за що відповідає в закупівельному процесі ВЧ 316
- Чому у підручнику для 7 класу карта України без Криму: помилка чи щось більше? 270
- Проблеми соціального діалогу в Україні 229
-
"Ми добряче промахнулися". Дмитро Феліксов — про концерти Klavdia Petrivna та зміни в індустрії
Життя 24760
-
Колоритні українські слова з поеми Котляревського, значення яких вас здивує
Життя 9294
-
"Сили росіян сточуються. Наші – теж". Що відбувається під Вугледаром, Покровськом та Кураховим
6739
-
Названо імена претендентів на статус першого в історії доларового трильйонера
Фінанси 4789
-
Фонд держмайна продав на аукціоні перший актив зі стартовою ціною 1 гривня
Бізнес 4580