Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
29.08.2018 16:49

ВП ВС змінила порядок розрахунку пені за прострочення сплати аліментів

Адвокат

Постановою від 25 квітня 2018 року № 572/1762/15-ц ВП ВС відійшла від правової позиції, висловленої у постановах ВСУ у справах № 6-94цс15, № 6-300цс16, 6-1554цс16

Як пеня рахувалась раніше.

 Згідно правової позиції викладеної у вищевказаних постановах, яку змінено ВП ВС, за змістом статті 196 СК України пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів. При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.

 Тобто неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

 Приклад:

 Сьогодні, 29.08.2018 р., подаємо позов до суду про стягнення пені за прострочення сплати аліментів. Заборгованість зі сплати аліментів існує за червень та за липень 2018 року та становить по 100 грн. (разом 200 грн.)

 Рахувати пеню по старій процедурі необхідно було наступним чином:

За червень: 100х1%х30(днів у червні) = 30

За липень: 100х1%х31(днів у липні) = 31

30 + 31 = 61. Таким чином, по старій процедурі розрахунку, пеня за червень та липень 2018 року станом на 29.08.2018 р. становила б - 61 грн.

Як пеня рахується тепер.

 Відходячи від правової позиції, викладеної у вищевказаних постановах Верховного Суду України, ВП ВС зазначила, що правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

 Отже загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою:

 ?p=(A1х1%хQ1)+(A2х1%хQ2)+……….(Anх1%хQn), де:

?p - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;

A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

Q2- кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

An- нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;

Qn- кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

 Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

 Отже, зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

 Приклад:

 Як і в попередньому прикладі, сьогодні, 29.08.2018 р., подаємо позов до суду про стягнення пені за прострочення сплати аліментів.

 Заборгованість зі сплати аліментів існує за червень та за липень 2018 року та становить по 100 грн. (разом 200 грн.)

 Рахувати пеню по новій процедурі необхідно наступним чином:

 За червень: 100х1%х60(кількість днів з 1 липня (перший день прострочення) по 29 серпня) = 60

За липень: 100х1%х29(кількість днів з 1 серпня (перший день прострочення) по 29 серпня) = 29

60 + 29 = 89. Таким чином, по новій процедурі розрахунку, пеня за червень та липень 2018 року станом на 29.08.2018 р. становитиме - 89 грн.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]