Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
20.06.2024 15:55

Військова поліція: новий "гравець" в системі кримінальної юстиції

Адвокат, радник ADVANQ

19.06.2024 року народні депутати підтримали в першому читанні законопроєкт №6569-д про Військову поліцію. Які повноваження будуть мати військові поліцейські у кримінальних провадженнях?

Ідеї створення в Україні нових державних органів з приставкою «військовий» актуалізувалися після початку повномасштабного вторгнення рф. В професійних колах обговорюється необхідність запровадження військових судів та військових прокуратур.

Cтворити військову поліцію намагалися задовго до повномасштабного вторгнення рф. В приклад завжди ставили Military police, що ефективно працює у США. Фактично в Україні ще з 2002 року дії такий орган, проте з іншою назвою – Військова служба правопорядку у ЗСУ (надалі – ВСП).

19 червня 2024 року народні депутати підтримали в першому читанні законопроект №6569-д про Військову поліцію. На прийнятті цього нормативного акту наполягало Міноборони в контексті дотримання стандартів НАТО.

Законопроєкт №6569-д ще буде предметом фінального голосування у Раді, однак ключові аспекти роботи Військової поліції можливо визначити вже зараз.

Чим буде займатися Військова поліція?

Це буде військове формування з правоохоронними функціями. Тобто, законодавець не створює новий орган кримінальної юстиції в класичному розумінні на зразок НАБУ, БЕБ, ДБР.

Співробітниками Військової поліції переважно будуть військовослужбовці. Фокус уваги буде на правопорядку і військовій дисципліні ЗСУ, що не так часто має відношення до розслідування злочинів.

Неабияка частина компетенцій цього органу буде пов’язана з адміністративними правопорушеннями військовослужбовців. Також співробітники Військової поліції будуть відповідати за безпеку дорожнього руху військових автомобілів, забезпечувати тримання військовослужбовців на гауптвахтах.

Під час воєнного стану військова поліція додатково буде займатися охороною військовополонених, боротьбою з ворожими ДРГ тощо.

Чи займається наразі ВСП розслідуванням злочинів?

ВСП не має жодних повноважень в рамках кримінального провадження. Згідно з законом цей орган не має у своїй структурі оперативних підрозділів.

Єдине завдання ВСП яке пов’язано із кримінальним процесом - сприяти органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органам досудового розслідування та суду.

Немає ВСП і в переліку оперативних підрозділів, що визначений у ст. 41 КПК. Цікавий момент – КПК 1960 року визначав ВСП як орган дізнання.

Які повноваження будуть мати військові поліцейські у кримінальних провадженнях?

Військова поліція буде мати у своїй структурі оперативні підрозділи та фактично здійснюватиме досудове розслідування.

Законопроєкт №6569-д визначає, що співробітники Військової поліції уповноважені:

  1. здійснювати оперативно-розшукову діяльність.
  2. за письмовим дорученням слідчого, дізнавача, прокурора та/або на підставі рішення слідчого судді, суду проводити слідчі дії та НСРД у кримінальному провадженні.

Під час виконання доручень слідчого, дізнавача, прокурора співробітник оперативного підрозділу користується повноваженнями слідчого (ч. 2 ст. 41 КПК).

На практиці оперативних працівників використовують у двох форматах:

  1. Слідчий надає доручення оперативному підрозділу на виконання конкретної слідчої дії, наприклад допиту свідка. В такій ситуації оперативник обмежений лише правом провести конкретний допит і не може проводити інші процесуальні дії.
  2. Слідчий надає «необмежене» доручення на проведення процесуальних дій. Зазвичай такі доручення містять широкі повноваження оперативних підрозділів з формулюваннями «провести будь-які інші слідчі та процесуальні дії для встановлення винних у вчиненні злочину осіб».

Згідно КПК військові злочини підслідні ДБР. Найпопулярнішими злочинами цієї категорії є самовільне залишення військової частини або місця служби, дезертирство, непокора, погроза або насильство щодо начальника.

На мою думку, Військова поліція буде на постійній основі залучатися ДБР для розслідування військових злочинів.

Тобто, ці злочини зможуть повністю розслідувати оперативники Військової поліції на підставі доручення слідчого ДБР. Ключове завдання по збору доказів ляже саме на плечі нового органу.

Своєю чергою слідчі ДБР будуть на основі цих доказів повідомляти особам про підозру, ініціювати запобіжний захід, завершувати розслідування та направляти справи до суду. В силу вимог КПК такі повноваження не можна доручити оперативному підрозділу.

Оперативників Військової поліції зможуть залучати й інші органи слідства. Потенційно їх залучення можливе у корупційних справах, де фігурантами є військовослужбовці. Законопроєкт №6569-д не містить обмежень щодо статей Кримінального кодексу по якому можуть працювати оперативники цього органу.

Цікавим напрямком діяльності буде оперативно-розшукова діяльність. Військовослужбовцям Військової поліції буде доступний широкий інструментарій таємних методів викриття злочинів згідно З Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність».

Отже, Військова поліція стане оперативним підрозділом, який зможе здійснювати ОРД, проводити слідчі дії та НСРД. Законопроєкт №6569-д надає достатньо засобів для ефективної допомоги органам розслідування. При цьому, на скільки швидко та якісно Військова поліція інтегрується в систему кримінальної юстиції України побачимо згодом.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи