Проблема інвестиційного клімату в державі
Іноземні компанії виводять свої капітали з України – проблема інвестиційного клімату в державі.
Залучення іноземних інвестицій в економіку є одним із важливих завдань для будь-якої держави. Це є закономірним, адже з кожним новим інвестором в країну надходять додаткові фінансові ресурси, створюються нові підприємства, робочі місця, розвивається промислова, а іноді навіть і соціальна інфраструктура, збільшуються надходження до бюджетів усіх рівнів тощо.
Саме тому керівництву країни дуже важливо приділяти достатньо уваги формуванню привабливого бізнес-клімату, який би мотивував інвесторів до співпраці.
Взагалі, існує три ключових показника, які розглядає компанія при виборі країни-об’єкта для інвестування: інвестиційних потенціал, інвестиційний клімат та інвестиційний імідж, який являється похідним від двох перших критеріїв. Інвестиційний потенціал – відносно стала сукупність багатьох елементів, серед яких: географічне положення, наявність зручної та розвинутої інфраструктури, природні ресурси, доступні робочої сили та багато іншого.
Інвестиційний клімат, у свою чергу, є змінним показником і напряму залежить від дій влади у напрямі його покращення. Сюди відноситься прогнозованість внутрішньої та зовнішньої політики в країні, економічна та політична стабільність, легкість адміністративних процедур, відсутність корупції, наявність тих чи інших механізмів сприяння інвестиційній та економічній діяльності тощо.
Якщо говорити про Україну, то з економічним потенціалом у нас все добре: знаходимось в центрі Європи, маємо вихід до моря та світового океану відповідно, дуже багата ресурсна база, с/г потенціал і ще багато інших переваг. Разом з тим, з іншим критерієм – інвестиційним кліматом, поки що, нажаль, не склалось. Маємо в державі повний набір негативних чинників, які перешкоджають економічній діяльності: непрогнозованість, нестабільність, високий рівень корупції, відсутність механізмів державного стимулювання суб’єктів господарської діяльності і так далі. Ситуація ще більше погіршується фактором війни на сході нашої держави.
Даний комплекс проблем не тільки не дає залучити нових інвесторів, а і перешкоджає роботі тих, які вже працюють на території України. Це стає причиною того, що багато компаній вже покинули нашу державу, вивівши свої раніше інвестовані капітали. Про це свідчать і офіційні статистичні дані: якщо за результатами 2013 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в економіку України за весь період інвестування (з 1991 року) складав 57,1 млрд. дол.США, то за результатами 2015 року цей обсяг зменшився до рівня 43,4 млрд. дол.США. Тобто, за 2014-2015 роки іноземні інвестори вивели більше 10-ти млрд. дол.США. Це просто катастрофічні цифри.
Ми повинні розуміти, що так продовжуватись далі не може і дана ситуація повинна бути кардинально змінена вже найближчим часом.
Необхідно запроваджувати в Україні вже апробовані в світі механізми залучення інвестицій. Так, в Китаї та Південній Кореї, наприклад, активно залучити інвесторів вдалося завдяки створенню цілої мережі індустріальних парків з гарною інфраструктурою та особливими, вигідними умовами економічної діяльності.
В багатьох країнах світу використовується практика створення вільних економічних зон зі спеціальними режимами інвестиційної та економічної діяльності. Даний інструмент особливо актуальний в умовах погіршеного бізнес-клімату, коли привернути увагу інвесторів тільки за рахунок гарного потенціалу не вдається.
Звичайно, в першу чергу мова йде про розробку відповідного законодавства або суттєве вдосконалення того, яке є в Україні. Той самий ЗУ «Про індустріальні парки» є формальним і не містить необхідних положень про ті чи інші привілеї, які надаються компаніям на території парку тощо.
Іншим питанням є стабільність законодавчої бази, її незмінність протягом часу. Суб’єкт господарювання повинен бути впевненим в тому, що як сьогодні, через декілька років він буде працювати в однакових законодавчо закріплених умовах. Особливо, якщо мова йде про будь-які привілеї гарантовані державою. Нажаль, імідж України у цьому питанні є далеко не взірцевим.
В будь-якому випадку, владі необхідно вживати усіх необхідних заходів задля того, аби покращити інвестиційний клімат в державі в найближчій перспективі, в першу чергу втримати ті компанії, які ще працюють в Україні попри всі труднощі, а також сприяти залученню нових. В інакшому випадку Україна, не дивлячись на першокласний інвестиційний потенціал, так і буде пасти задніх в процесі залучення інвестиційних ресурсів.
Комплексна, дієва політика, направлена на покращення бізнес-клімату та активізацію інвестиційної діяльності в поєднанні з нашим економічним потенціалом можуть кардинально змінити описану вище ситуацію в Україні в позитивну сторону.
- Попіл війни не сховаєш під килим Наталія Тонкаль вчора о 22:22
- Шахрайство з криптовалютою: схеми, захист, запобіжні заходи Фелікс Аронович вчора о 21:51
- Херсонщина: загрозливі тенденції та виклики Тарас Букрєєв вчора о 16:26
- Моє місто: що йому болить і як його лікувати Данило Зелінський вчора о 16:18
- Емодзі як докази в судовій практиці Дмитро Шаповал вчора о 16:11
- Что делать, если инвалидность отменили: советы юриста Віра Тарасенко вчора о 15:52
- Два простих правила для міцних і щасливих стосунків Людмила Євсєєнко вчора о 14:43
- Вибір на користь сильнішого Євген Магда вчора о 13:42
- Транскордонне регулювання водневих угод: нові виклики для ЄС та України Олексій Гнатенко вчора о 13:03
- Збут наркотиків організованою групою: ключові аспекти відповідальності Дмитро Зенкін вчора о 12:10
- В наш час піар – це все Інна Тищенко вчора о 12:00
- Вітчизняний бізнес в борговій ямі. Уряд спостерігає Андрій Павловський вчора о 10:58
- Наслідки пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення Євген Морозов вчора о 10:22
- Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 10:18
- Чи мають право неприбуткові організації залучати у свою статутну діяльність ФОП/ЦПД? Лілія Вірьовкіна вчора о 02:34
-
Жаба в бульбашці та богомол, що танцює: найкращі кумедні фото 2024 року
Життя 7060
-
Квантовий комп'ютер Google за п'ять хвилин виконав раніше неможливі обчислення
Бізнес 5759
-
Як США змусити Путіна до миру? Ось які інструменти є у Трампа – The Atlantic
5445
-
Росія починає втрачати контроль у ще одній групі країн
Думка 4918
-
SkyUp відновлює регулярні рейси. Базуватиметься у Кишиневі
Бізнес 4008