Затримання та арешт народного депутата України
Надання згоди Верховною радою України на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата України.
11.04.2017 р. Судова палата в адміністративних справахВерховного Суду України розглядаючи справу № 21-447а17 надала правовуоцінку відносно порядку надання згоди Верховною радою України на притягнення докримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата України.
П.1 ч.1 ст. 480 КПК України передбачено особливий порядоккримінального провадження зокрема щодо народного депутата України.
Так, у листі Верховного Суду України від 26 грудня 2005року № 3.2.-2005 зазначено, щосправою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішенняадміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретнимисуб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правовихвідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владнокерувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповіднозобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Отже, до компетенції адміністративних судів належатьспори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевогосамоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких єперевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно,прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій (Науковий висновок від 12.02.2016 р. з висловленням правової позиції щодо юрисдикції справи № 800/362/15 за позовом Мосійчука І.В.до Верховної Ради України).
Необхідно вказати, що згода Верховної Ради України напритягнення народного депутата України до кримінальної відповідальності маєбути одержана до пред'явлення йому обвинувачення у вчиненні злочину відповіднодо чинного Кримінально-процесуального кодексу України (п.1.3 резолютивної частини рішенняКонституційного суду України від 27 жовтня 1999 року N 9-рп/99).
Разом з цим питання про надання згоди на притягнення докримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата Українивирішується за спеціальною процедурою, яка передбачає відповідний алгоритм дій.Зокрема: внесення подання про надання згоди на притягнення до кримінальноївідповідальності, затримання чи арешт народного депутата України, наданнякомітету письмових пояснень народного депутата (протягом п’яти днів),підготовка комітетом висновку щодо питання про надання згоди на вчиненнязазначених дій стосовно народного депутата України (в строк не більше 20 днів),повне обговорення (стаття 30 Регламенту) тощо. Без вчинення цих дій не можнавважати, що рішення про надання згоди на притягнення до кримінальноївідповідальності, затримання чи арешт прийнято ВРУ на підставі Конституції тазаконів України (ПостановаВерховного суду України від 10 травня 2016 року справа № 21-6090а15).
Передбачена Конституцією та статтею 27Закону № 2790-XII депутатська недоторканність має на меті забезпеченнябезперешкодного та ефективного здійснення народним депутатом України своїхфункцій, не є особистим привілеєм і має публічно-правовий характер.
Відповідно до статті 80 Конституції України народнимдепутатам України гарантується депутатська недоторканність, вони не несутьюридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання упарламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп, іне можуть бути без згоди ВРУ притягнені до кримінальної відповідальності,затримані чи заарештовані.
Депутатська недоторканність є елементом правовогостатусу, що має створити належні умови для роботи народних депутатів, абиунеможливити незаконне, необґрунтоване їх переслідування, а також гарантуватиїм незалежність.
Порядок розгляду питань щодо надання згоди на притягненнядо кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутатаУкраїни визначено главою 35 Регламенту.
ВАЖЛИВО: Зазмістом статті 218 Регламенту ВРУнадає згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чиарешт народного депутата.
Подання щодо народного депутата повинно бути підтримано івнесено до ВРУ Генеральним прокурором України (виконувачем обов’язківГенерального прокурора України). При цьому щодокожного виду запобіжного заходу подається окреме подання.
Згідно з частиною першою статті 220 Регламенту комітет,якому доручено надати висновок щодо питання про надання згоди на притягнення докримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата,відповідно до закону визначає достатність, законність і обґрунтованістьподання, законність одержання доказів, зазначених у поданні, і встановлюєнаявність відповідних скарг.
ВРУ відповідно до вимог статті 221 Регламенту розглядаєвнесене подання на пленарному засіданні та приймає рішення відкритим поіменнимголосуванням більшістю голосів народних депутатів від її конституційногоскладу, яке оформляється постановою.
Отже, сукупність дій і рішень у ВРУ у зв’язку з внесенимГенеральним прокурором України поданням є особливим різновидом юридичноїпроцедури.
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко вчора о 23:46
- ВЛК ограниченно пригодным, нужно ли проходить Віра Тарасенко вчора о 22:01
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет Сергій Кочергін вчора о 18:38
- Президентський законопроєкт: відповідальність за обхід санкцій Дмитро Зенкін вчора о 15:49
- Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) дитини Леся Дубчак вчора о 15:24
- Новий закон про європротокол: що змінилось і як тепер діяти? Світлана Приймак вчора о 12:51
- Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій Вікторія Жоль вчора о 10:03
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин 13.01.2025 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков 13.01.2025 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко 13.01.2025 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау 13.01.2025 11:48
- Окремі аспекти завершення приватизації ДП "Укрспирт" Віталій Жадобін 13.01.2025 11:29
- Прийняття рішень на основі даних, а не емоцій: ключ до ефективного управління Катерина Мілютенко 13.01.2025 10:22
- Трансплантація органів в Україні: відродження надії чи етичний виклик? Дмитро Зенкін 12.01.2025 16:40
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко 11.01.2025 23:52
- Про пенсії і справедливісь 459
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? 319
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? 146
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму 146
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік 86
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4363
-
Удар по ядерній тріаді Путіна. В Енгельсі догорає нафтобаза – чому це важливо для України
3908
-
Військова та спортсменка Лариса Жалінська виїхала до Росії та дала пропагандистам інтерв’ю
Життя 1825
-
БЕБ зупинило масштабне виробництво підробленої кави відомих світових брендів — фото
Бізнес 1807
-
Сімка модних провалів на "Золотому глобусі": як фасон штанів може зіпсувати образ — фото
Життя 1699