Електронний суд: гарний, поганий, злий
Особливості ведення справи в електронному суді.
08 жовтня в Україні святкується день юриста, тож вітаю всіх колег з професійним святом і бажаю, щоб невпинна діджиталізація лише допомагала у нашій діяльності.
Термін «Держава в смартфоні» вже давно став мемом в українському суспільстві, адже не проходить місяця, щоб не «висів» якийсь державний реєстр. Позавчора Президент презентував мобільний додаток «Дія 2.0», в ході якого зазначив, що це перший крок на шляху до побудови держави-сервісу. Може це й крок, однак, точно не перший, адже вже 2 роки функціонує підсистема «Електронний суд», яка була покликана прискорити та зменшити витрати на судові процеси.
Одразу спойлер – «не вийшло».
Електронний суд («ЕС») мав стати частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка була покликана перевести паперове судочинство в електронне, надати можливість миттєвого обміну документами між учасниками справи, сповіщати їх про засідання та проводити їх за допомогою відеоконференцзв’язку.
Блискучий стартап з типовою українською реалізацією: в одних судах ЕС працює майже на повну, в інших - частково, а треті – взагалі не реагують на подані в ньому документи. Склалася парадоксальна ситуація, коли в одному й тому ж столичному суді частина суддів нормально приймають документи через ЕС, а інші – залишають їх без руху, вимагаючи подати те саме у паперовому вигляді. Тож чи слід користуватися ЕС?
Знову спойлер – так!
В першу чергу, доступ до ЕС є корисним не тільки адвокатам, але й бізнесу (особливо, юрисконсультам), адже дозволяє з власного комп’ютера перевірити що відбувається з твоєю справою. По-друге, інформація про новий документ по справі з’являється протягом доби з моменту його подання, тож не потрібно навмання ходити до суду на ознайомлення, що в умовах карантину особливо складно і незручно.
Тож я це працює.
Насамперед, слід мати кваліфікований цифровий підпис та РНОКПП, адже на сьогодні справи підтягуються до особистого кабінету за ним. Навіть у разі подання позовної заяви у паперовій формі із зазначенням у ній свого РНОКПП та відповідного клопотання, працівник апарату суду ще під час реєстрації справи надасть Вам до неї доступ в ЕС. У разі ж якщо справа розглядалася ще за позовом, поданим у паперовому вигляді без підключення до ЕС, в особистому кабінеті слід подати заяву про «підключення».
Візуально кабінет виглядає таким чином:
Що цікаво, дата надходження останнього документа (крайній правий стовпчик) майже завжди не збігається з реальним станом речей, тож слід кожну справу перевіряти вручну.
Також з недоліків слід зазначити усічений функціонал вбудованого текстового редактора (неможливість додати таблицю, діаграму, smart-art, вирівняти текст за шириною тощо), невдалі оновлення (час від часу вимикається функція повідомлень на email про нові події у справі), відсутність доступу до документів інших учасників, якщо вони подані в паперовій формі тощо.
В цей же час, переваги у цілодобовості подання документів, оперативності отримання інформації про їх подання іншим учасником, повідомлення про наявність судового рішення, а також хмарного сховища всіх матеріалів справи перекреслюють недоліки роботи ЕС. Таким чином його наявність є безперечно кроком уперед у розвитку судової системи, тож сподіваємося, що його функціонал буде суттєво покращений і незабаром будь-яка справа зможе пройти всі інстанції без друку жодного аркушу папера.
- Забезпечення позову шляхом арешту майна банку в ліквідаційній процедурі Євген Морозов вчора о 21:57
- Механізм оформлення посвідок на проживання для іноземців, які захищають Україну від КМУ Дмитро Зенкін вчора о 15:39
- Секрети роботи з експертизами: як адвокат може змінити хід справи Світлана Приймак вчора о 12:14
- Хто стоїть за податковою пільгою розміром у 19 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 11:55
- Підсумки року: як правильно закрити минулий етап і підготуватися до нового Катерина Мілютенко 30.12.2024 23:36
- Способи зміни предмету або підстав позову Євген Морозов 30.12.2024 21:29
- Парламентський "подарунок" під ялинку для сфери містобудування Любомир Зубач 30.12.2024 15:58
- Концепція ЄСІКС: короткий огляд Дмитро Зенкін 30.12.2024 15:37
- В новий рік без насильства: символи, що змінюють долі жінок Галина Скіпальська 30.12.2024 14:44
- Свідоцтво про право на спадщину: недійсность та судова практика Світлана Приймак 30.12.2024 12:34
- "УЗ" повертає не туди Євген Магда 30.12.2024 12:32
- Розуміння Сходу Сильвія Красонь-Копаніаж 30.12.2024 09:51
- Рік новий, а ти – ні Валерій Козлов 29.12.2024 22:59
- Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця Євген Морозов 29.12.2024 21:19
- Реєстрація торговельної марки в Україні і не тільки Віталій Соловей 29.12.2024 17:50
-
Forbes Україна: Roshen зупинив виробництво на фабриці в Угорщині
Бізнес 17132
-
Прокачування газу в Україні з 1 січня подорожчає учетверо через нульовий транзит
Бізнес 11056
-
В Україні зірвалася рекордна оренда землі: потенційний орендар передумав платити
Бізнес 10375
-
Україна збільшила експорт до $41 млрд у 2024 році. Що продавали — підсумки Мінекономіки
Фінанси 6594
-
Переможці й невдахи 2024 року: найкасовіші й найпровальніші фільми
Життя 6396