Електронний суд: гарний, поганий, злий
Особливості ведення справи в електронному суді.
08 жовтня в Україні святкується день юриста, тож вітаю всіх колег з професійним святом і бажаю, щоб невпинна діджиталізація лише допомагала у нашій діяльності.
Термін «Держава в смартфоні» вже давно став мемом в українському суспільстві, адже не проходить місяця, щоб не «висів» якийсь державний реєстр. Позавчора Президент презентував мобільний додаток «Дія 2.0», в ході якого зазначив, що це перший крок на шляху до побудови держави-сервісу. Може це й крок, однак, точно не перший, адже вже 2 роки функціонує підсистема «Електронний суд», яка була покликана прискорити та зменшити витрати на судові процеси.
Одразу спойлер – «не вийшло».
Електронний суд («ЕС») мав стати частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка була покликана перевести паперове судочинство в електронне, надати можливість миттєвого обміну документами між учасниками справи, сповіщати їх про засідання та проводити їх за допомогою відеоконференцзв’язку.
Блискучий стартап з типовою українською реалізацією: в одних судах ЕС працює майже на повну, в інших - частково, а треті – взагалі не реагують на подані в ньому документи. Склалася парадоксальна ситуація, коли в одному й тому ж столичному суді частина суддів нормально приймають документи через ЕС, а інші – залишають їх без руху, вимагаючи подати те саме у паперовому вигляді. Тож чи слід користуватися ЕС?
Знову спойлер – так!
В першу чергу, доступ до ЕС є корисним не тільки адвокатам, але й бізнесу (особливо, юрисконсультам), адже дозволяє з власного комп’ютера перевірити що відбувається з твоєю справою. По-друге, інформація про новий документ по справі з’являється протягом доби з моменту його подання, тож не потрібно навмання ходити до суду на ознайомлення, що в умовах карантину особливо складно і незручно.
Тож я це працює.
Насамперед, слід мати кваліфікований цифровий підпис та РНОКПП, адже на сьогодні справи підтягуються до особистого кабінету за ним. Навіть у разі подання позовної заяви у паперовій формі із зазначенням у ній свого РНОКПП та відповідного клопотання, працівник апарату суду ще під час реєстрації справи надасть Вам до неї доступ в ЕС. У разі ж якщо справа розглядалася ще за позовом, поданим у паперовому вигляді без підключення до ЕС, в особистому кабінеті слід подати заяву про «підключення».
Візуально кабінет виглядає таким чином:
Що цікаво, дата надходження останнього документа (крайній правий стовпчик) майже завжди не збігається з реальним станом речей, тож слід кожну справу перевіряти вручну.
Також з недоліків слід зазначити усічений функціонал вбудованого текстового редактора (неможливість додати таблицю, діаграму, smart-art, вирівняти текст за шириною тощо), невдалі оновлення (час від часу вимикається функція повідомлень на email про нові події у справі), відсутність доступу до документів інших учасників, якщо вони подані в паперовій формі тощо.
В цей же час, переваги у цілодобовості подання документів, оперативності отримання інформації про їх подання іншим учасником, повідомлення про наявність судового рішення, а також хмарного сховища всіх матеріалів справи перекреслюють недоліки роботи ЕС. Таким чином його наявність є безперечно кроком уперед у розвитку судової системи, тож сподіваємося, що його функціонал буде суттєво покращений і незабаром будь-яка справа зможе пройти всі інстанції без друку жодного аркушу папера.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427