Колектори – хто вони такі та як регулюється їх діяльність?
Вважаю за потрібне нагадати, хто такі колектори, чим вони займаються та які нововведення з’явились для цих компаній.
На сайті Національного Банку України з’явилась новина «В продовж двох місяців запрацює реєстр Колекторських компаній – НБУ запустив спеціальну веб сторінку та нагадує учасникам ринку про важливість реєстрації». У зв’язку із чим вважаю за потрібне нагадати, хто такі колектори, чим вони займаються та які нововведення з’явились для цих компаній.
Що таке Колекторська компанія?
В суспільстві про Колекторів поширено чимало хибних уявлень. Вони склались із-за недобросовісних представників даної професії. Так виходячи із законодавчого обґрунтування, Колектор – це в першу чергу особа, яка покликана на врегулювання спору. Колектор – це посередник між кредитною установою та боржником. Його робота складається із професійного урегулювання спору із виникнення проблемної заборгованості. Необхідно звернути увагу, що Колекторська компанія це саме посередник між кредитором та боржником.
Крім того, Колектор це не фізична особа. Закон виокремлює таку категорію, як «Колекторські компанії», тобто їх необхідно вважати юридичною особою. Зазначена компанія, відповідно до законопроекту за номером 4241, який зареєстрований 21.10.2020, має бути зареєстрована в реєстрі колекторських компаній.
Така компанія повинна звернутись із визначеними документами до Національного Банку, після чого набуває статус «Колекторської компанії». Регулятор реєструє таку компанію у публічному Реєстрі. Таким чином, законодавець надає діяльності Колекторських компаній більше публічності. Кредитор перед співпрацею з такою компанією зможе знайти про неї інформацію в реєстрі. Так само і боржник зможе переконатись про дійсність компанії, яка зв’язалась із ним.
Необхідно зазначити, що перший день подачі документів на реєстрацію є 14 липня, а останнім буде 14 жовтня (для діючих Колекторських компаній).
Які наслідки для незареєстрованих Колекторських компаній?
Відповідно до нововведень, компанії, які не є зареєстрованими у вказаному реєстрі не будуть допущенні до діяльності із стягнення заборгованості за споживчими кредитами з боржників. Крім того, заключенні з такими Колекторськими компаніями договори будуть вважатись недійсними. У зв’язку із чим професійні юристи з легкістю зможуть повернути стягнуте майно боржнику.
Яким чином Колекторські компанії зможуть стягувати заборгованість з боржників?
Раніше діяльність Колекторських компаній законодавчо не врегульовувалась. У зв’язку із чим в свої роботі вони застосовували найрізноманітніші методи, нерідко – на межі порушення закону. Психологічний тиск на боржника і його родичів, нав’язливі телефоні дзвінки, погрози та візити до дому. Такі методи викликали чимало обурення, що обумовило необхідність регуляції праці Колекторських компаній. При цьому конкретного способу та засобів, якими будуть володіти ці компанії закон не визначає. Проте їх арсенал буде сильно скорочений.
На даний час законопроектом встановлюються заборони на вчинення конкретних дій, які направлені на боржника. Так, будуть заборонені такі дії, що ставлять під загрозу життя, здоров’я, честь, гідність та ділову репутацію боржника. Компанії не зможуть використовувати погрози, вводити в оману, шантажувати тощо. Крім того, вони не зможуть приховувати свій телефон при дзвінках до боржників, використовувати функцію (сервіс) автоматичного дозвону, повідомляти трьох осіб про заборгованість, вимагати сплату заборгованості із близьких родичів.
Як працює колекторська компанія в нових умовах?
Виходячи із вищевказаного переліка заборонених дій, на озброєнні Колекторських компаній залишаться дзвінки з роз’ясненням ситуації, яка склалась, особиста зустріч для врегулювання конфлікту, надання консультацій з питань врегулювання заборгованості, введення переговорів, пошук боржника через третіх осіб без розголошення деталей заборгованості.
Як бачимо перелік засобів не є великим. А отже, зі злісними боржниками це навряд чи допоможе. Тому питання Колекторських компаній та їх ефективності ще довго не втратить своєї актуальності.
Отже, якщо до Вас звернулись з Колекторської компанії – не хвилюйтесь! Зверниться до вашого юриста. Він зможе перевірити вказаних осіб та допоможе врегулювати питання з найменшими втратами для Вас. Також юрист не дозволить Колекторам застосувати «недозволену поведінку», вчасно вживши відповідних заходів.
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 86093
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 8522
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 6929
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 6103
-
В Україні випробували FPV-дрони на оптоволокні з дальністю понад 20 км – фото
Бізнес 5853