Вплив російської війни на світову економіку
Наслідки цієї війни проявляються у великій кількості економічних аспектів: від підтримки малозабезпечених верств населення до зростання цін на ринку енергоносіїв.
Війна не може вважатися фактором, що позитивно впливає на економіку, принаймні поки вона триває. З моменту широкомасштабного вторгнення рф в Україну світові аналітичні видання змінили прогнози щодо зростання світової економіки. За даними МВФ, економіка України скоротиться на 45%, а зростання світових економічних показників, які у 2021 році досягали 6,1%, впаде у 2022 і 2023 роках до позначки 3,6%. Директорка Міжнародного Валютного Фонду припускає можливість світової рецесії внаслідок найбільшої війни в Європі за останні 80 років. У цьому блозі я розгляну як та на що вплинула війна, та чи це єдиний фактор, який позначився на зростанні світового розвитку.
Економічна ситуація у світі вже отримала низку ударів через епідемію COVID-19 та пов’язані з нею заходи. Інфляція в США та ЄС виявилась сильнішою, ніж очікувалось, а уповільнення темпів розвитку в Китаї через чергову хвилю пандемії та посухи ставить під сумнів економічну успішність всього регіону найближчим часом. Економічний збиток від війни вже напряму вплинув на стан економіки та знизив темпи розвитку у 2022 та 2023 році. Зростання цін на паливо та харчові продукти вдарили по найменш платоспроможним верствам населення. Відповідно до звіту МВФ, підвищення інфляції ускладнює завдання центробанкам країн, які намагаються стримувати ціни та забезпечувати ріст економіки. Наслідком війни став також розрив економічної співпраці найбільш розвинутих країн з рф, що впливає на глобальну економічну інтеграцію.
Подолання негативних для економіки наслідків у різних країнах проходитиме по-різному. Це залежить від кількох чинників: торгових зв’язків, рівня підвищення цін, доступності енергоносіїв та попереднього рівня інфляції. Слід врахувати, що європейські країни наразі мусять підтримувати мільйони біженців і це також можна віднести до наслідків впливу війни. Цього року, за прогнозами Economist, світовий ВВП втратить близько $1 трлн. Такий прогноз побудований на припущенні продовження широких бойових дій до кінця року.
Серед країн G20, росія постраждає найбільше внаслідок ізоляції та санкцій через розпочату війну, і вже до 2020 року її економіка втратить приблизно 10%. Країни ЄС також матимуть збитки в результаті порушення ланцюжків постачання та залежності від російських енергоносіїв. Але для деяких країн прогнози більш оптимістичні, наприклад Саудівська Аравія покращить свої економічні показники через підвищення цін на нафту, а також захід на нові ринки, які звільняються через вихід з них рф. Аргентина та Бразилія, які є найбільшими виробниками зерна в Північній Америці, матимуть додаткові ринки збуту цього року і їхні прибутки також зростуть.
Відповідно до звіту від KPMG, інвестиції другого кварталу 2022 року знаходяться на найнижчому, за останні шість кварталів, рівні. Попри велику кількість можливостей для інвестування, інвестори поводяться більш стримано та обережно. Цілком ймовірно, що наступного кварталу тенденція буде зберігатися, адже для деяких регіонів час процедур інвестування та перевірка активів будуть збільшуватися на фоні міжнародних санкцій.
Інфографіка: KPMG (Графік інвестицій)
Економічний розвиток, який був не надто оптимістичним через пандемію, яка досі триває, та низку локальних проблем в різних частинах світу, послабився через війну в центрі Європи. Наслідки цієї війни проявляються у великій кількості економічних аспектів: від підтримки малозабезпечених верств населення до зростання цін на ринку енергоносіїв. Зокрема, для країн Європи складність періоду, у який ми ввійшли, напряму залежить від затягування воєнних дій.
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13425
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 12961
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5170
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4538
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 4397