Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.03.2022 16:06

Найбільш підсанкційна країна світу. Як руйнується платіжна інфраструктура росії?

CEO міжнародної платіжної системи LEO, Голова наглядової ради IBOX BANK

Тільки за лютий обсяг готівки в російській економіці зріс на 2 трлн рублів.

24 лютого – переломний момент для України. Але руйнівні втрати сьогодні зазнає й сама країна-агресор. Світова спільнота зазнає колосальних змін. Сьогодні бізнес став на захист миру та демократії. Розбираю кейс росії, яка за 2 тижні війни відрізала себе від платіжних ринків майже всього світу.

Тільки за лютий обсяг готівки в російській економіці зріс на 2 трлн рублів (або на 14,7%). Хоча ще в 2020 році росія займала 2 місце у світі за кількістю користувачів платіжної системи Apple Pay, а на долю різних NFC pay-сервісів припадало 17% безготівкових платежів у країні. Уже сьогодні російський ринок покинули такі міжнародні гравці як Visa, MasterCard, American Express, JCB, PayPal, Western Union, MoneyGram, Payoneer, Wise та багато інших. Що це означає для “сусіда”?

Відмова міжнародних платіжних систем обслуговувати картки, емітовані російськими банками, означає, що російські користувачі не можуть розплачуватися ними за кордоном або в іноземних інтернет-магазинах. Також картки, наприклад Visa та MasterCard, не перевипускатимуться в країні після закінчення терміну дії. Далі російські банки відключили від системи SWIFT, а також запровадили заборону на передачу єврових і доларових банкнот у країну. Проте всі ці зусилля залишають лазівки, які відкривають можливості для платіжної сфери росії.

По-перше, внутрішньоросійська платіжна система  «Мир». Так, її картки працюють лише у Туреччині, В'єтнамі, Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та невизнаних Південній Осетії та Абхазії. «Мир» сама не випускає картки, не надає кредити та не встановлює тарифи та збори для споживачів. ПС радше надає фінансовим установам платіжні продукти під своїм брендом. Але головне - вона пропонує користувачеві повноцінну платіжну інфраструктуру всередині росії. Відповідно, в межах росії користувачі можуть здійснювати онлайн-оплати. А що ж із міжнародними платежами? 

Друга лазівка ​​– посилення позицій на російському ринку китайської UnionPay. Її географія – 180 країн світу. Не виключено, що китайська система може скористатися ситуацією, щоб стати головною платіжною системою росії. Але враховуючи інтегрованість Китаю у світовий бізнес, є ймовірність, що навіть UnionPay не буде здійснювати тривалих інвестицій у росію.

Ще одним важливим пунктом є відключення російських банків від SWIFT. Так, деякі банки справді відключили. Але не ті, які торгують нафтою та газом із ЄС. Щодо Сбербанку, найбільшого кредитора росії, та Газпромбанку ввелися мінімальні санкції, оскільки вони є основними каналами платежів за російську нафту та газ, які країни ЄС все ще купують.

Але які б кроки в обхід санкцій не здійснювалися, рівень технологічного прогресу, відсоток безготівкових платежів, інноваційність ринку в росії безперервно прямують до нуля. Що ж зараз відбувається на українському ринку платіжних послуг?

Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про віртуальні активи", тобто легалізував криптоіндустрію в Україні. Можливо, цей крок було зроблено на тлі залучення багатомільйонного фінансування у криптовалюті для потреб ЗСУ. За 3 тижні війни зібрали понад $50 млн у криптоактивах. Україна, в принципі, один із лідерів за кількістю користувачів криптоактивів у світі.

Тепер іноземні та українські компанії можуть офіційно працювати з криптою, а власники криптовалют в Україні можуть обмінювати активи, вносити до податкових декларацій, відкривати блокчейн-бізнеси та використовувати у повсякденному житті. Регулюватиме ринок віртуальних активів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) та Національний банк України.

Російський користувач також наполягає на законному регулюванні крипторинку в країні. Останнім часом це питання стало особливо актуальним у росії і викликало бурхливі суперечки між Мінфіном і ЦБ. Проте сьогодні ця країна надто підконтрольна, щоб громадяни мали право на володіння чимось подібним. Приходимо до висновку, що держава-агресор зараз переживає революцію на платіжному ринку, яка, швидше за все, не принесе плодів, а навпаки повністю закриє завісу. Ну а Україні у боротьбі за свободу та незалежність ще вдається відкривати для себе нові галузі економіки.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи