Будівництво доріг минуле та майбутнє: чи про те дискутуємо?
Акциз на пальне та "Велике будівництво" доріг
Сьогодні моя стрічка у ФБ несподівано, принаймні для мене, заповнена виправданнями та навіть розхвалюванням, так званого, “Великого будівництва” доріг. Сподіваюсь, що це так випадково багато хто одночасно несамовито почав піар-кампанію з цього приводу.
Насправді, спір не про доцільність будівництва доріг як таких.
Проблема, по-перше, у пріоритетах можновладців протягом 2019-2022 років до 24.02.22. В умовах фактично неминучості повномасштабної військової агресії з боку Російського імперії українська влада витрачала кошти на ЗСУ зовсім не у тих обсягах, яких було потрібно. Зараз у тому числі і за це розплачуємось життями наших збройних захисників та мирних громадян.
По-друге, у тому, що це робилось, по суті, у борг та ще і несамовито грабувалась держава на цьому.
По-третє, що будувались асфальтобетонні, а не цементнобетонні дороги. Перші передбачали витрати сотень мільйонів, якщо не мільярдів, доларів на імпорт з Білорусі бітуму. До речі, може саме тому досі не розірвані дипломатичні зносини із державою-співучасником військової агресії проти України. Хтось, можливо, розраховує згодом відновити бізнес стосунки з білоруськими можновладцями?
У той же час другі забезпечують стовідсоткову локалізацію виробництва всіх будівельних матеріалів, необхідних для будівництва доріг в Україні, з відповідними робочими місцями, доходами підприємств, найманих працівників, надходженнями до державного та місцевих бюджетів. І при цьому вони мають значно вищий рівень довготривалого їхнього використання без ремонту.
Що ж до відновлення акцизу на пальне та планів фінансування витрат на будівництво доріг, передбачених у проекті держбюджету на 2023 рік, то дискусія повинна вестись не про відновлення акцизних платежів. Це потрібно було зробити щонайменше ще з 1 липня. Обговорювати потрібно напрямки використання коштів, які надходитимуть при сплаті акцизу на пальне. Очевидно, що в умовах продовження війни та ракетних обстрілів ці кошти необхідно направляти у резервний фонд держбюджету для фінансування заходів в умовах надзвичайних ситуацій, пов'язаних з руйнацією об'єктів критичної інфраструктури (критично важливі мостові переходи, дамби, об'єкти енергетичної інфраструктури та ЖКГ тощо). Бо кошти на відновлення зруйнованих об'єктив будуть потрібні у пріоритетному порядку. Негайно, тут і зараз.
І наостанок.
Всі дискусії щодо того, куди витрачати бюджетні кошти у наступному році взагалі виглядають трохи як сцени з п'єс театру-абсурду Беккета чи Іонеску.
Проект держбюджету на 2023 рік передбачає перевищення удвічі видатків над доходами, з фінансування дефіциту у розмірі 1 трлн 280 млрд грн. При цьому уряд розраховує на зовнішнє фінансування видатків та погашення зобов'язань держбюджету у розмірі 1 трлн 596 млрд грн. Тобто, десь у межах 35-38 млрд доларів США. І урядовці зазначають, що на сьогодні немає ніяких чітких домовленостей із західними союзниками про обсяги грантів (безповоротної допомоги) та кредитів, на які може розраховувати Україна у наступному році.
За таких обставин про що так палко ведеться дискусія?
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 21410
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 12622
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4111
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3317
-
Законопроєкт про множинне громадянство категорично не можна було ухвалювати. Ось у чому небезпека
Думка 2999