Дефолт в кінці тунелю "Укртрансгазу"
"Укртрансгазу" не вдалось стягнути з НКРЕКП 1,6 млрд. грн. за загрозу дефолту та надзвичайну ситуацію. Суд вирішив, що у цьому винно винна сама держкомпанія та Мінекономіки.
Минулий рік для газового ринку серед іншого запам’яталась загрозою дефолту «Уктрансгазу».
В червні 2019 року «Уктрансгаз» заявив про загрозу дефолту на ринку газу. Технічного газу для підтримки роботи системи в компанії залишилось до 24 червня, а грошей для його закупівлі не було. Проте були борги за вже поставлений підприємству технічний газ, які воно не могло погасити, що виключало можливість постачальників повірити «Уктрансгазу» на слово та продати ще газу в борг. Відсутність технічного газу була оцінена ДСНС як надзвичайна ситуація техногенного характеру загальнодержавного рівня.
«Уктрансгаз» звинувачував у такому стані речей перш за все регулятора та облгази, 70% яких відносяться до групи РГК олігарха Д. Фірташа, що заборгували підприємству більше 35 млрд.грн.
Щодо регулятора, то підприємство зазначало, що в грудні 2018 року НКРЕКП затвердило йому збитковий тимчасовий тариф на транспортування. В тарифі було враховано вартість технічного газу на 12,4% нижча за попередній рік. А обсяг нижчий на 20,35%. Крім цього витрати на оплату праці в тарифі регулятор врахував на рівні нижчому на 25% ніж той, що передбачений колективним договором, та на 10 млрд.грн. скоротив обсяг капітальних інвестицій. «Нафтогаз» тоді зазначав, що така тарифна політика регулятора призведе до зриву анбандлінгу. А керівництво «Уктрансгазу» звернулось до ЄБРР та Світового банку.
НКРЕКП навпаки, затвердивши тарифи на транспортування, відрапортувала про перемогу. Регулятор заявив, що саме завдяки вдвічі заниженим тарифам українська ГТС закріпить свою конкурентоспроможність як вигідніша альтернатива «Північному потоку» та іншим обхідним газопроводам.
Окремі експерти звинуватили в переддефолтному стані сам «Нафтогаз», його неефективне управління власними підприємствами та неврахування помилок минулих періодів.
В липні 2019, коли криза дійшла до апогею, «Укртрансгаз» подав позов до суду щодо протиправної бездіяльності НКРЕКП. За звинуваченнями підприємства регулятор не розглянув подану ним заяву про встановлення економічно обґрунтованих тарифів, а самостійно встановив тимчасові тарифи. При чому, за твердженням «Укртрансгазу», ці тимчасові тарифи не відповідають економічним реаліям, не забезпечують відповідність ціни на послуги транспортування природного газу витратам на їх виробництво. Застосування саме таких тарифів протягом 2019 року могло призвести, на думку підприємства, до недоотриманого прибутку та фактичних втрат на суму більше 22 млрд. грн. Крім цього «Уктрансгаз» просив стягнути з НКРЕКП 1,6 млрд.грн. шкоди, спричиненої неналежним регулюванням.
НКРЕКП повністю заперечувало звинувачення та зазначало, що «Укртрансгаз» просто пропустив строк і не подав вчасно заяву зі своїми розрахунками. За діючим законодавством підприємство мало це зробити до жовтня 2018 року, натомість заяву подало лише в кінці листопада. Тому регулятор був вимушений встановлювати тимчасовий тариф самостійно. На додаток, НКРЕКП зазначило, що Мінекономіки не затвердило граничний рівень регуляторної норми доходу у сфері транспортування природного газу, без якого встановити тариф неможливо.
Суд першої інстанції, а згодом і апеляційний суд, стали на сторону НКРЕКП. Суди встановили, що мало того, що заява подана з порушенням строків, вона ще й не відповідала вищезгаданій Методиці. Також суд підтвердив, що НКРЕКП зверталось до Кабінету Міністрів та прем`єр-міністра із проханням дати доручення Мінекономрозвитку затвердити граничний рівень регуляторної норми доходу. Проте, цього так і не було зроблено, у зв`язку з чим, регулятор встановив тимчасовий тариф.
Фактом на стороні НКРЕКП в очах суду стало також те, що «Укртрансгаз» подав позов лише на другий рік дії тимчасових тарифів, та не оскаржив саму постанову про встановлення тимчасового тарифу, що, на думку суду, означало погодження компанією такого рішення регулятора.
В підсумку дефолту підприємства не сталось. Криза була вирішена креативними рішеннями керівництва компанії щодо розрахунку за спожитий технічний газ не грошима, а газом в сховищах із відстрочкою. Проблема з неплатежами так і не вирішена, та підприємство подало більше 100 позовів на боржників. Чи з’явиться подібна проблема знову, але вже у іншої компанії – оператора ГТС, та чим завершиться – покаже час. Проте, ми не знайшли у відкритому доступі доказів того, що держава зробила свої висновки з минулої кризи та вжила достатніх заходів задля того аби вона більше не повторювалась. Як і того, що були «призначені» винні, що понесли за це справедливу відповідальність.
Посилання на судові рішення:
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 172
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 164
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 108
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 53
-
Господарем параду у Москві стане Сі. Його бультер’єр Путін від безсилля атакує Україну
Думка 12193
-
Брно відправило до України перші подаровані Харкову тролейбуси – фото
Бізнес 10665
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
8508
-
Правопис без правил: дев'ять дивних винятків, які ми взяли як норму
Життя 6414
-
Психолог назвав фразу, яку часто недооцінюють, але вона шкодить стосункам
Життя 5537