Спростовуємо міфи щодо законопроєкту "Про адміністративний збір"
В інфопросторі з’явилося багато публікацій, які викликали неоднозначну реакцію в суспільстві.То які ж найбільш поширені міфи про цей реформаторський законопроєкт? Давайте їх розглянемо та розвінчаємо.
Останнім часом завдяки активній позиції народних депутатів України та Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад, розгляд законопроекту про адмінзбір, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді вже більше двох років, зрушився.
В інфопросторі з’явилося багато публікацій, які викликали неоднозначну реакцію в суспільстві. Серед них багато інформації, що далека від реальності.
То які ж найбільш поширені міфи про цей реформаторський законопроєкт? Давайте їх розглянемо та розвінчаємо.
Головна мета прийняття проєкту Закону № 4380 «Про адміністративний збір» полягає у впорядкуванні відносин у сфері оплати за надання адміністративних послуг. Надзвичайно важливо на законодавчому рівні забезпечити прозорість цих відносин, а також встановити обґрунтовані розміри адміністративного збору задля того, щоб надання адміністративних послуг було сталим і якісним.
Міф 1. В разі ухвалення цього закону всі громадяни змушені сплачувати великий збір за отримання адміністративних послуг, а безоплатних послуг не буде.
Неправда. У законопроєкті № 4380 передбачено, що на безоплатній основі здійснюватиметься надання адміністративних послуг у сфері соціального захисту населення, пенсійних послуг, послуг для неповнолітніх осіб (в т. ч. перший паспорт громадянина України, реєстрація місця проживання) та осіб, які потребують особливого захисту.
Окрім того органи місцевого самоврядування зможуть встановлювати за власний рахунок пільги або призначати компенсацію щодо сплати адміністративного збору для окремих категорій громадян, що потребуватимуть такого захисту.
Міф 2. Різні органи влади все одно будуть встановлювати плату за надання популярних адмінпослуг на власний розсуд.
Можна зрозуміти, чому така думка панує серед громадян, адже зараз платежі, які мають характер плати за адміністративні послуги, навіть називають по-різному («державне мито», «ліцензійний збір», «плата» тощо), а також по-різному визначають і самі розміри плати (у прожиткових мінімумах, у неоподатковуваних мінімумах; в мінімальних заробітних платах; у відсотковому вимірі тощо). Ба більше нерідко плата за одну адміністративну послугу складається з кількох елементів, які визначені у різних нормативних актах (як-от, у паспортній сфері), і тут особливо бракує визначеності та прозорості.
Внаслідок такого законодавчого хаосу з громадян і досі стягують сумнівні платежі. Наприклад, за оформлення паспорту у ДП «Документ» доведеться сплатити додаткові 540 грн. з особи.
Вартість видачі посвідчення водія зараз в Україні відрізняється на кілька десятків гривень залежно від міста. У Києві та Львові це 269 грн, у Дніпрі, Харкові та Одесі – 295 грн.
Натомість законопроєкт №4830 дозволить надавати адміністративні послуги прозоро і зрозуміло оскільки передбачає чітко визначену вартість надання 170-ти найпопулярніших адмінпослуг.
Законотворці передбачили, що конкретні розміри адмінзбору будуть переглядатися раз на три роки і не залежатимуть від прожиткового мінімуму чи інших соціальних нормативів, які змінюються щорічно.
Так, щодо інших послуг розміри збору будуть встановлюватися окремими органами, але щодо найбільш масових послуг, тобто за якими регулярно звертається більшість громадян (паспорти, реєстрація бізнесу, нерухомості, реєстрація шлюбу, смерті, народження тощо) будуть встановлені фіксовані, чіткі і сталі платежі на рівні закону.
Міф 3. Прийняття нового Закону призведе до суттєвого здороження адміністративних послуг і тому багато хто з громадян не зможе їх отримати через брак необхідної суми коштів.
Насправді в разі ухвалення законопроєкту №4380 вартість деяких найпопулярніших послуг для населення та бізнесу зменшиться. При цьому «довідки» визначені загалом як безоплатні.
До прикладу наводимо порівняльну таблицю із чинними розмірами адмінзбору і тими, які пропонується встановити в разі ухвалення законопроєкту.

Наостанок зазначимо, що у законопроєкті передбачено чимало стимулюючих норм задля подальшого зменшення вартості адміністративних послуг.
Зокрема, вартість надання послуги в електронному вигляді буде на 25% нижче ніж надання цієї ж послуги в офлайн режимі.
Також варто додати, що розміри адміністративного збору мають відповідати реаліям сьогоднішнього часу (адже деякі з них не переглядалися ще з 90-х років), а також покривати витрати, що необхідні для надання тієї чи іншої послуги. В умовах воєнного стану та економічної кризи це особливо актуально.
Будь ласка, поділіться цим текстом, аби більше людей знали правду.
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 187
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 178
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 138
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 113
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6182
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 5437
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 5084
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5079
-
Reuters: США і РФ обговорюють, як відновити постачання російського газу в Європу
Бізнес 3250