Коучинг як інструмент розвитку лідера, команди, бізнесу
Є різні підходи чи інструменти до розвитку лідерства
Під лідерством McKinsey вбачає набір моделей поведінки, які використовуються для того, щоб допомогти людям узгодити свій колективний напрямок, виконати стратегічні плани та постійно оновлювати організацію. В цілому є багато контекстів і способів здійснення лідерства. Але згідно з аналізом академічної літератури McKinsey, а також опитуванням майже 200 000 людей у 81 організації по всьому світу, існує чотири типи поведінки, на які припадає 89 відсотків ефективності лідерства:
• будучи підтримкою;
• діючи з сильною орієнтацією на результат;
• шукаючи різні точки зору;
• ефективне вирішення проблем.
Кажуть що лідерами не народжуються, а ними стають. За Жерардом Сейтсом, «у лідерстві 24% — це вроджені характеристики, а 76% — те, що можна навчитися і розвинути». Я переконана, що в умовах динамічних змін і трансформацій усього довкола, безупинний процес розвитку і навчання є новою реальністю, щоб рухатись в ногу з часом. Іншими словами, це означає, що яким би досвідченим лідер не був, лідерство варто розвивати постійно, адже звичні нам методи лідерства вже або не працюють, або зовсім скоро перестануть працювати.
Є різні підходи чи інструменти до розвитку лідерства, включаючи зростаючий практичний досвід, навчання на власних помилках, меторинг програми, тренінги, воркшопи, отриманий чи наданий зворотній зв'язок, …. і коучинг.
ICF визначає коучинг як партнерство з клієнтами, яке провокує творчий процес мислення, що надихає їх для найповнішого розкриття особистого та професійного потенціалу.
У Довіднику з Коучингу для Лідерів (Executive Coaching Handbook) під редакцією Енніса та Отто (2015) визначено три рівні того, як коучинг допомагає лідерам зростати:
● Тактичне вирішення проблем, необхідних для реалізації стратегії.
Під час коучингової сесії коуч діє як резонансна дошка, яка дозволяє лідеру обмірковувати, обробляти та змінювати свою точку зору. Цей процес допомагає лідеру вирішити проблему, оскільки коуч зберігає простір для його мислення, а лідер не тільки опрацьовує конкретні запити чи виклики, але й формулює конкретні дії до виконання вже після коучингової сесії.
● Розвиток лідерських здібностей, включаючи стиль лідерства, лідерські навички, лідерську поведінку та лідерські здібності.
Під час коучингової сесії лідер вчиться змінювати свою точку зору і розвивати нові способи мислення та дії, які охоплюють інші аспекти лідерства.
● Навчитися вчитися незалежно від обставин і наявності коуча.
Під час коучингової сесії лідер отримує звичку до навчання, розвитку та самоаналізу, які залишаються з ним на все життя.
На реальних прикладах, коучинг для лідера буде ефективним зі своїм по духу коучем:
1. Коли новий керівник чи лідер приєднується до організації чи команди -> коуч може допомогти зорієнтуватися в культурі організації, зрозуміти динаміку команди та встановити чіткі цілі для своєї ролі, підтримувати керівника протягом перехідного періоду.
2. Під час значних організаційних змін або трансформацій в організації -> коуч може може допомогти лідеру розвинути стійкість, адаптивність та ефективні стратегії управління змінами.
3. Якщо у керівника виникають проблеми з динамікою або продуктивністю команди ->, коуч може допомогти оцінити ситуацію, визначити сфери, які потребують покращення, і працювати з лідером над реалізацією стратегій для створення високоефективної команди.
4. У ситуаціях, коли виникають конфлікти між членами команди або всередині керівництва -> коуч може допомогти знайти стратегії вирішення, сприяючи створенню більш гармонійного робочого середовища.
5. В періоди, коли забагато обов'язків, задач і всьо одночасно і вже на вчора -> коуч може підштовхнути до визначенні пріоритетів і плану для підвищення продуктивності та зменшення стресу.
6. Коли емоції зашкалюють і емоційний стан все більше стає схожим на американські гірки -> коуч може допомогти лідерам зрозуміти свої емоції, покращити самосвідомість, та розвинути емпатію.
Крім того, коучинг лідерства надає лідеру додаткове розуміння на трьох рівнях:
• Особисте лідерство - що я, як лідер роблю і відстоюю з точки зору своєї мети і цінностей у цій організації чи поза її межами? а що я роблю, щоб бути успішним, а що можливо робити по-іншому? а чи усвідомлюю я, що лідерство і зміни починаються саме з мене і якщо я не можу залідити себе чи не росту особистісно, то як я можу очікувати цього від інших?
• Командне лідерство - що я, як лідер, роблю щоб створювати таке середовище в команді, де є довіра і злагоджена командна робота, де є розуміння цілей і способів їх досягнення, де кожен учасник команди почуває себе мотивованим і залученим в створення якісного продукту/сервісу/результату? а щоб команда розвивалася і вдосконалювалася і при цьому з певністю можна було сказати, що lead by example таки працює, бо я як лідер транслюю, а команда підхвачує в синергії?
• Організаційне лідерство - що я як лідер роблю, щоб якнайкраще управляти зовнішніми та внутрішніми структурними чи системними факторами під час визначення і виконання стратегії, щоб організація досягала cвоїх цілей? А є, що мене блокує і стримує, щоб організація досягала поставлених цілей при будь-яких змінах і трансформаціях?
Це лише кілька прикладів того, як коучинг може допомогти лідерам в розвитку себе, в розкритті потенціалу своєї команди та сприянні успіху організацій/бізнесу. Цінність коучингу полягає в його персоналізованому підході, пристосованому до вирішення конкретних проблем і можливостей, з якими стикається кожен лідер. А цінність лідера полягає у вмінні вирішувати проблеми і відкритості до використання можливостей.
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 206
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 202
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 74
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 72
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році 66
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2342
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2325
-
"Рахувати кожну копійку". Гетманцев закликав до жорсткої фінансової політики в Україні
Фінанси 1998
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1847
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1480