Що змінилось у системі соціального страхування?
Розглянемо у цьому блозі зміни, які відбулися у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з січня 2023 року
«З питань страхових виплат необхідно звертатись до Пенсійного фонду України...» – ця теза найбільш показово характеризує зміни, які відбулися у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з січня 2023 року. Про що йдеться – розглянемо у цьому блозі.
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з питань тимчасової втрати працездатності та нещасного випадку на виробництві здійснює Пенсійний фонд України.
Закон фактично змінив систему управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Функції з призначення та фінансування страхових виплат перейшли від Фонду соціального страхування України (ФССУ) до Пенсійний фонд України.
Ми маємо розгалужену систему, яка забезпечує обслуговування громадян майже в 600 сервісних центрах та потужну ІТ – систему, яка використовується для надання більшості послуг online.
Основна наша місія – сервіси мають бути доступними та зручними для людей.
Що змінилось для людей?
Держава зберігає гарантії громадян за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві. По суті, змінився орган, який буде забезпечувати такі страхові виплати.
Відтепер, окрім пенсій, житлових субсидій та пільг, люди звертаються до наших органів і за страховими виплатами: допомогою по тимчасовій втраті непрацездатності ( “лікарняними”), по вагітності і пологах (“декретними”), на поховання, одноразовими та щомісячними страховими виплатами, які виплачуються потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
При цьому, умови надання виплат не змінились, розміри окремих виплат навіть збільшились.
Ми переконані, що люди не лише не відчують негативних наслідків організаційних змін, а й матимуть більш зручні умови обслуговування та отримання виплат.
Що змінилось для роботодавців?
Для отримання фінансування за лікарняними роботодавцям, як і раніше, необхідно подавати заяву-розрахунок про нараховані застрахованим особам кошти. Така заява-розрахунок починаючи з 1 січня 2023 року подається до Пенсійного фонду України через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Фонду. Роботодавці, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовому вигляді та надати її через будь-який сервісний центр Пенсійного фонду України.
Форма заяви-розрахунку залишилась незмінною. Умови здійснення виплат за лікарняними працівникам також не змінились. Оплата лікарняних здійснюється роботодавцем, як це було і раніше – п’ять днів за рахунок власних коштів, починаючи з шостого дня – за рахунок страхових коштів. А у випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – за рахунок страхових коштів, з вісімнадцятого дня.
При цьому скоротився час, протягом якого роботодавцям мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних від Пенсійного фонду. Якщо раніше ФССУ перераховував роботодавцям кошти протягом десяти днів після надходження заяви-розрахунку, то Пенсійний фонд України має здійснювати таке фінансування протягом трьох днів. Це стало можливим, в тому числі, завдяки централізованому фінансуванню – принципу, який вже використовує Фонд для фінансування пенсій, субсидій, пільг.
Крім того, для подання заяв-розрахунків по лікарняних, роботодавцям не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договорів про визнання кваліфікованого електронного підпису, як це було передбачено раніше у взаємовідносинах із ФССУ.
Покрокову інструкцію щодо заповнення заяви-розрахунку вже розміщено на інформаційній сторінці вебпорталу Пенсійного фонду України та сторінках відомства у соціальних мережах.
Куди звертатись, якщо виникають питання щодо страхових виплат?
З питань соціального страхування можна звертатись до Контакт-центру Пенсійного фонду України за номерами: 0-800-503-753, 044-281-08-70, 044-281-08-71 або до будь-якого сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України (перелік діючих сервісних центрів за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2152993-servisni-tsentry-gu-pfu).
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 12347
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 6473
-
Водогін до Миколаєва будують цілодобово у дві зміни – фото
Бізнес
5096 -
"Спортивні авто стоять у гаражах". В Україні ліг ринок високооктанового бензину А-100
Бізнес 4008
-
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 3777