Як не стати заручником безнадійної заборгованості
Як бути організаціям чи установам, де відбувся факт розкрадання чи шахрайські дії, які призвели до значних втрат? В кращому випадку, є внутрішній нормативний документ , який регламентує порядок проведення службових розслідувань або ж положення про відшкод
Шахраї проявляють чудеса винахідливості, крадії намагаються бути непомітними, грабіжники користуються силою, наглістю і самонадійністю. Різні типи людей, різні способи заволодіння матеріальними цінностями, але результат один – втрати майна та необхідність його повернення або компенсації власнику.
Законодавство та норми моралі вказують на першочерговість відшкодування завданої шкоди винними особами, які з певного моменту переходять у категорію боржників. Боржників можна поділити на різні види, в залежності від критеріїв, але найтяжче з тими, які зникли, переховуються, відсутні. З ними неможливо почати переговорний процес чи стягнути кошти в примусовому порядку. Заборгованість переходить у безнадійну і покривається за рахунок інших ресурсів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 408 затверджено Порядок розшуку боржника – фізичної особи, але вказаний нормативний актвизначає засади організації діяльності територіальних підрозділів служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб з установлення місцеперебування відповідачів у справах за позовами про стягнення аліментів або про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, на підставі ухвали суду про їх розшук.
Якщо ж це категорія обвинувачених, підсудних, безвісно зниклих, то розшук проводитиметься підрозділами органів внутрішніх справ з наданими їм повноваженнями відповідно до наказу МВС України № 3 ДСК.
Але як бути організаціям чи установам, де відбувся факт розкрадання чи шахрайські дії, які призвели до значних втрат? В кращому випадку, є внутрішній нормативний документ, який регламентує порядок проведення службових розслідувань або ж положення про відшкодування завданих збитків. Та виконання всіх цих мір є ефективним при наступних умовах:
- дії проводяться по «гарячих слідах»;
- дії проводяться із забезпеченням доказової бази;
- компетентності осіб, які проводять заходи.
Невиконання належним чином хоча б одного із перелічених пунктів призводить до виникнення безнадійної заборгованості. Потрібно пам’ятати, що працівник може звільнитись, як до так і після виявлення правопорушення або померти. В результаті – борг є, винного немає! Таким чином, виникає необхідність розшуку особи або пов’язаних з нею осіб.
Звичайно, розглядається можливість підготовки та подання заяви у правоохоронні органи, для проведення досудового слідства, пошуку винного, направлення матеріалів кримінального провадження до суду і т.д. Але такий варіант далеко не завжди:
1) ефективний (в силу кричущої бездіяльності ОВС);
2) не сприймається керівною ланкою компанії (репутація; виїмка документів, яка може вийти за рамки кримінального провадження; можливість виявлення органами інших невідповідностей в діяльності організації; боязнь накладення санкцій вищестоящим керівництвом та інші).
Саме тут і доводиться справно діяти службі безпеки компанії, проявляючи всі свої навики і творчість. Адже чіткий інструктивний матеріал по розшуку осіб, з відповідними повноваженнями, відсутній, як і можливість делегування частини функцій по територіальному принципу.
Тож, чи варто легковажити… Як говорив класик: «Куй залізо, не відходячи від каси».
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 13.05.2025 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 13.05.2025 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 13.05.2025 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 13.05.2025 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
24697
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 17330
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 12881
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11062
-
"Російська весна – 2025". Як Москва посилила агресивну кампанію проти Молдови й Одещини
5435