home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.05.2025 14:57

Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру

Експерт зі стратегічних бізнес-перемовин в Україні та США

Покер як інструмент розвитку навичок перемовин, управління ризиком та емоціями.

Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру

Кожній людині важливо розвивати перемовні навички, аби досягати успіху у різного роду відносинах – особистих, бізнесових, політичних. І одним з найкращих способів зростати в цьому напрямку є гра у покер. Якщо вам здається, що вона не для вас і важливих скілів з неї не отримати – ви помиляєтеся. Це відмінний інструмент для “прокачки” себе як перемовника. І стелі для росту тут не існує.

Чому вчитися грати у покер потрібно кожному? Які переваги отримані навички забезпечують на переговорах? Що вони дають людині, яка хоче підписувати великі угоди? Чіткі відповіді – далі у матеріалі.

Мета — сильна позиція на переговорах: три ключові навички, які розвиває покер

Передовсім покер допомагає у вивченні поведінки людей та взаємодії з ними. Ця гра також покращує вміння адаптуватися до ситуації, яка може змінитися у будь-яку хвилину, й реагувати на виклики. Розвиваючись у покері, ви зможете навчитися прораховувати ймовірність успіху та правильно сприймати потенційні втрати. А згодом – сміливо йти на нові угоди, одна з яких точно спрацює на вашу користь.

Так, через покер людина розвиває три потужні навички, які є критично важливими у перемовинах:

Вміння мислити стратегічно 

Покер навчає гравця впливати на те, на що можна вплинути, і відпускати те, на що неможливо. Слід розуміти, що йдеться про необхідність ухвалювати рішення, володіючи неповною інформацією. У покері ви можете лише:

  • знати, які у вас є карти;

  • вирішувати, грати ними чи ні;

  • визначати, як брати участь у конкретній грі.

Натомість є низка зовнішніх чинників, котрі від вас не залежать: які виходять карти, які карти на борді, які карти у суперників. Але деякі речі реально проаналізувати.

Є така теза: найкраще про майбутнє вам розкаже минуле. Просто подивіться на те, як людина грала раніше і ви зрозумієте, як вона може грати у майбутньому. Ці показники можна брати до уваги при ухваленні подальших рішень. Але буває так, що ви граєте: суперсильною картою; проти суперслабкого суперника; на суперсильній дошці… Але в кінці виходить карта, яка допомагає йому – і він виграє. Так стається в одному випадку з десяти. Якщо ви гратимете в покер, ви безумовно програватимете, навіть із найсильнішою рукою. Але на дистанції 1000 разів ви 900 разів виграєте, а 100 разів – програєте. Це закон ймовірності, якому вчить покер.

Ви можете проаналізувати, які фактори вплинули на угоду, що не склалася. Треба чітко усвідомлювати, де можна вплинути на неї, а де з нею краще попрощатися. І оцінка ця має бути тверезою.

Такий підхід ідентично відпрацьовує у перемовинах. Крім того, нерідко успіх гарантує саме швидкість прийнятого вами рішення та запропонованого варіанта опоненту. Чим більше ви граєте, тим більше успіх на вас впливає.

Важливий нюанс: якщо ви відчуваєте брак часу на прийняття рішення та маєте сумніви – обирайте пасивну гру. Втрати від неї будуть значно менші, ніж від агресивної.

Здатність належним чином оцінювати ризики 

Покер – це насамперед про розширення ризик-профілю та розвиток навичок ризик-менеджменту. А ці речі є одними з ключових у будь-яких перемовинах. Гра у покер навчає будувати прорахований ризик, який є безпосередньою частиною стратегії.

Або ти купуєш облігації державного випуску, отримуючи 5% прибутку, або ти купуєш компанію перед IPO, яка має 20-30% прибутку. Це зовсім різні ризики. Покер це саме про стратегічний ризик – він продуманий та піддається аналізу. В покері, як і в житті, виграють прораховані агресивні стратегії гри. Це те, що дуже потрібно у перемовинах.

Дозволяє розвинути емоційну стійкість 

Як у покері, так і у перемовинах дуже важливо не брати результати угоди близько до серця. Є покерний термін – тільт – це такий собі стан розумового або емоційного розчарування, що змушує гравця перейти до заздалегідь неоптимальної стратегії. І найчастіше вона грає проти нього. 

Наприклад, ви перебували у дуже сильній позиції, але програли. Якщо ви починаєте емоційно залежати від провалу, то обов’язково ухвалюватимете неправильні рішення. У покері та перемовинах дуже важливо не “тільтувати”. Вам потрібно не шкодувати за угодою, яка не відбулася, а рухатися до наступної.

Для вас важливо:

  1. Розуміти всі співвідношення та зовнішні впливи;

  2. Емоційно прощатися з картами, які ви “скинули” і відмежовуватись від результату, який відбувся пізніше в іншої людини. До прикладу, вона виграла мільйон. Згадайте, що ви ухвалювали рішення відповідно до ситуації, яка склалася на той момент. І не можна впадати у розчарування й самозвинувачення, бо це погана емоційна історія. Забудьте про “якби”.

  3. Награвати дистанцію – якщо цього разу не вийшло, вийде наступного. Голова має залишатися холодною. Самоконтроль та дисципліна – ваші надійні помічники у будь-яких угодах.

Розвивайте впевненість у собі, вона дозволить вам гідно справлятися зі злетами та падіннями. А вони, як відомо, є невіддільною частиною не лише покеру та перемовин, а й всього нашого життя.

Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру

Блеф у покері та перемовинах. Чи завжди це корисна історія?

Насправді блеф – доволі робоча історія. Але вона стає дуже небезпечною, якщо не вміти нею користуватися. Передовсім – для вас. 

Початківці у покері завжди “попадаються” на недолугому блефі. Аналогічні речі роблять і люди, які не є досвідченими у перемовинах.

Блеф має бути зваженим і прорахованим. Це не про те, чи ви пітнієте, чи не пітнієте. У покері те, як поводиться суперник, грає 1%. Те, що показують у фільмах про цю гру – повна нісенітниця. Блеф – це про те, як ваш суперник думає про карти, які є у вас на руках. У перемовинах це про розуміння, як вас може бачити ваш суперник. Тоді блеф працює.

Початківці у перемовинах блефують бездумно, де треба і не треба. А досвідчені гравці блефують зважено й доцільно. Коли блеф не спрацював – вони це розуміють. Вони готові попрощатися з угодою, втратити позиції, які мали. Такі люди й на переговорах чітко знають, де варто блефувати, а де – пасувати.

До прикладу, є такі види блефу:

  • штучне обмеження у часі;

  • пропозиції конкурентів, яких у вас немає;

  • домовленості з підрядниками, котрі ще не оформлені фінально.

При цьому слід розділяти блеф і обман, адже це зовсім різні поняття. Щобільше, важливо співставляти ризики, якщо блеф розкриється або не спрацює. Надмірний тиск на партнерів у вигляді обмеження у часі може змусити їх вийти з перемовин, а розгляд інших пропозицій – похитнути ваші відносини.

Якісний блеф – це абсолютно продумана історія. Вона ніяк не пов’язана з емоціями. Натомість вона формується відповідно до обставин, в яких ви перебуваєте. Звертатися до блефу людина має з огляду на ситуацію, яка складається на полі перемовин.

Висновки

Гра у покер – чудовий “тренажер” для кожної людини, яка хоче навчитися займати сильну позицію у перемовинах, йти на обґрунтовані ризики й вести потрібні угоди до підписання. Напрацьовуйте ці скіли та перемагайте. Втім завжди пам’ятайте: програші є неминучими, тож необхідно вміти гідно їх приймати.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи