Як довго український шоубіз буде ходити "у жебраках"?
Україна потребує сучасної державної політики та прозорих правил розподілу роялті на підтримку авторів
Ще влітку 2018 року було прийнято Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників в сфері авторського права і (або) суміжних прав», яким Верховна Рада України започаткувала реформу колективного управління в Україні, але… 30-річчя Незалежності українська шоу-індустрія зустріла зі збитками.
Головних причин дві:
1) досі не завершено акредитаційну процедуру творчої індустрії,
2) існує «схема» дерибану навіть тих внесків, що їх зараз вже сплачують ТРЦ, ресторани та бари.
Як так трапилося?
По-перше, згідно із Законом про роялті, ще 17 грудня 2020 року Комісія з акредитації організацій колективного управління у складі 8 поважних фахівців провела конкурс та ухвалила рішення про акредитацію українського лідера виплат роялті за останні роки — Громадської спілки «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами (ОКУАСП)». Саме ця організація отримала право збирати «справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне виконання фонограм і зафіксованих у них виконань чи публічну демонстрацію відеограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою».
Другою акредитованою організацією того ж дня стала громадська спілка «Автори та видавці». Термін для потенційного оскарження цього рішення Комісії з акредитації збіг 11 січня 2021 року.
Але! Мінекономіки досі не видало наказу про затвердження рішення Комісії з акредитації організацій колективного управління. Проігнорували у високих кабінетах і звернення омбудсмана та членів Комітету ВР з питань економічного розвитку. Свідомо відмахнулися чиновники й від Спеціального звіту 301 Міжнародного альянсу інтелектуальної власності (International Intellectual Property Alliance), у якому прямо вказується, що «процедура акредитації організацій колективного управління має бути завершена» і що «це необхідно з метою уникнення втрати доходів учасників ринку». Рішення двох судів — Окружного адміністративного і Шостого апеляційного адміністративного, — які вступилися за законне прагнення українських авторів і видавців мати цивілізований європейський ринок роялті чиновники Міністерства економіки України відверто теж не виконують.
По-друге, не можуть не турбувати новини минулого тижня, коли за повідомленням Офісу Генерального прокурора був затриманий голова ОКУАСП, що намагався надати народному обранцю - голові одного з підкомітетів Верховної ради України пропозицію - 100 тис доларів США неправомірної вигоди за вчинення дій із блокування розгляду законопроекту зі змінами до Закону України «Про ефективне управління майновими правами право власників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»!
В СБУ додали, що користуючись монопольним становищем на ринку, зловмисник створив декілька «компаній-прокладок». Кошти проходили через них і виконавці отримували відсоток не від початкової суми, а від фінальної, що зменшувало прибуток музикантів у декілька разів. Оскільки у Верховній Раді вже знаходиться законопроект №5572 «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який фактично ліквідовує вказану схему, її керівник й пішов на підкуп народних депутатів.
Що робити далі?
1. Розробити нові правила акредитації (і власне провести її) авторських організацій колективного управління (можливо, передати акредитацію під управління Національного органу з питань інтелектуальної власності).
2. Забезпечити прийняття проєвропейського Закону "Про авторське право і суміжні права" №5572.
3. Забезпечити можливість захищати права авторів та виконавців у професійному профільному суді — Вищому суді з питань інтелектуальної власності.
Україна потребує сучасної державної політики та прозорих правил розподілу роялті на підтримку авторів!
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
-
Найкращі вбрання конкурсу "Міс Всесвіт-2024" – фото
Життя 22887
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 13312
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 5757
-
Кольори заходу сонця і мексиканський стиль: нова колекція Carolina Herrera: ФОТО
Життя 4682
-
Кабмін затвердив нові критерії бронювання працівників: деталі
Бізнес 4064