Дерев'яні церкви треба рятувати
Учені розробили спеціальну програму реставрації та збереження давніх храмів.
В Україні на сьогодні збереглося близько 2,5 тисяч дерев’яних церков. Це унікальні пам’ятки національної архітектури, переважна більшість яких не має аналогів у світі. Вісім з них номіновані на включення до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Чимало храмів потребує ремонту або реставрації. Деякі перебувають у катастрофічному стані. Проте держава не поспішає виділяти на них кошти.
З кожним днем автентичних пам’яток в Україні стає дедалі менше. Їх знищують пожежі, паразити, «реставрації» із застосуванням пластику та інших новітніх матеріалів. Спостерігаються непоодинокі випадки навмисного спотворення старовинних українських храмів. Так у церквах, які належать Українській православній церкві Московського патріархату, замінюють куполи та інші деталі архітектури з метою наближення їхнього зовнішнього вигляду до російського взірця.
Дослідники української культури вкрай стурбовані таким становищем. У пошуках шляхів вирішення проблеми НСКУ провела дві науково-краєзнавчі експедиції з метою визначення стану старовинних дерев’яних храмів – на Львівщину та Дніпропетровщину.
На основі цих досліджень науковці розробили Національну програму зі збереження та охорони сакральних пам’яток України. Вона включає завершення інвентаризації дерев’яних церков в Україні та на етнічних українських землях зі складанням уніфікованого індивідуального пам’яткоохоронного документа; проведення ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт щодо храмів, їх стінопису, та ікон виключно із залученням фахівців-мистецтвознавців; здійснення сигнально-охоронних та протипожежних заходів; надання державної підтримки розробці номінаційного досьє для спільного подання Польщі та України унікальних дерев’яних церков Карпатського регіону України до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
На думку провідного співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України Дмитра Степовика, ми не можемо зовсім зупинити процес руйнування дерев’яних храмів. Тому, окрім заходів, спрямованих на їх збереження, треба взятися за їх документальну фіксацію. Якщо ми матимемо науково зафіксований точний образ пам’яток, вони житимуть навіть після свого фізичного знищення. Прикладом такої фіксації можна вважати працю Стефана Таранущенка «Дерев’янацерковна архітектура Лівобережної України 20 – 30-х років».
На жаль, серед номінованих до Списку ЮНЕСКО пам’яток немає жодної церкви Східної України. Це попри те, що в східних регіонах також є чимало старовинних дерев’яних храмів, яким загрожує знищення. Однією з таких пам’яток є Свято-Троїцький собор у Новомосковську Дніпропетровської області, за збереження якого свого часу боровся Олесь Гончар.
Підтримуючи курс на євроінтеграцію, влада України має більше дбати про свої національні святині. Адже ознака цивілізованої держави – повага до історичної спадщини свого народу, піднесення її слави на світовому рівні.
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 21355
-
Сигнали дефіциту: як тіло "підказує", що йому бракує вітамінів і мікроелементів
Життя 17618
-
СБУ затримала начальника управління податкової служби у Сумській області – фото
Бізнес 10397
-
У Кіровоградській області почали будувати ВЕС на 93 МВт. Гроші дає Укргазбанк
Бізнес 8755
-
"Складно, але не критично". З'явилась перша реакція влади України на мита Трампа
Бізнес 5067