Повернення міжнародних брендів в українські ТРЦ. Яке це має значення сьогодні?
Спробую розглянути основні аспекти та наслідки того, що ритейлери відновлюють свою роботу.
Війна в Україні завдала значної шкоди економіці, змусивши частину міжнародних компаній тимчасово призупинити свою діяльність. Але наразі спостерігається позитивна тенденція: інвестори та бренди повертаються, поступово відкриваючи магазини в ТРЦ. Спеціально для Liga.net спробую розглянути основні аспекти та наслідки того, що ритейлери на кшталт IKEA, H&M, Inditex відновлюють свою роботу.
Економічний вплив: дохід з 1 м²
Транснаціональні бренди — це “якірні” гравці. Мається на увазі, що ці компанії збільшують загальний трафік торговельної нерухомості та займають, переважно, велику площу. Окрім того, вони приваблюють інших орендарів, які хочуть бути на поверсі з відомими брендами.
І якщо виокремлювати суто економічну складову, то варто говорити про те, що:
- Збільшується інвестиційний капітал. Повернення супроводжується новими інвестиціями в економіку, й ці інвестиції можуть бути спрямовані на будівництво нових торгових точок, розширення виробничих потужностей, модернізацію інфраструктури тощо.
- Підвищується рівень конкуренції. Іноземні бренди стимулюють конкуренцію, що позитивно в перспективі відображається на якості товарів та сервісі. Конкуренція змушує підвищувати стандарти якості — у результаті споживачі отримують кращі товари за адекватними цінами.
- Збільшуються податкові надходження. Це особливо важливо сьогодні, в умовах війни, коли державі потрібні додаткові ресурси для фінансування оборони та соціальних програм. Збільшення податкових надходжень допомагає зменшити фінансовий тиск та підтримувати економічну стабільність.
І все це напряму впливає на дохідність ритейлерів з кожного квадратного метра, бо ринок зміцнюється. Ми з командою аналізували — у 2023/2024 бренди, попри втрати по обороту, вже отримують більший чистий прибуток, аніж це було до війни (тому, що знизилась орендна ставка та є індивідуальні домовленості з власниками молів).
А якщо проаналізувати обсяги роздрібу, то бачимо, що вони майже зрівнялися із довоєнними показниками. З кожним місяцем втрачений потенціал компенсується.
Соціальний вплив: безробіття знижується
Якщо ми говоримо про повернення транснаціональних бізнесів з погляду соціального впливу, то найважливішим є:
- Створення нових робочих місць. Що особливо важливо в умовах зростання безробіття під час війни. Нові можливості працевлаштування допомагають зменшити соціальну напругу та забезпечують фінансову стабільність для багатьох сімей. І наразі бачимо — у 2021 рівень безробіття в Україні був 9.9%, у 2022 (з початком війни) — 21.2%, у 2023 — 19%, й у 2024 прогнозується 16.2%, а деякі експерти кажуть навіть про 14.2%.
- Доступ по якісних товарів. Поява транснаціоналів на ринку підвищує доступність якісних товарів. Споживачі отримують можливість користуватися продукцією світових стандартів, що позитивно впливає на їхнє повсякденне життя. Це сприяє покращенню загального рівня життя населення.
- Поширення нових технологій та методів управління. Співпраця з іноземними брендами допомагає українським фахівцям здобувати нові навички, що сприяє розвитку людського капіталу.
Політичний вплив: імідж України у 2024 році
Повернення іноземних брендів є важливим сигналом для міжнародної спільноти щодо стабільності та привабливості українського ринку. Тут варто підкреслити:
- Підтримку міжнародного іміджу. Присутність міжнародних компаній свідчить про довіру інвесторів до політичної ситуації в країні. Це демонструє світовій спільноті, що, попри війну, в Україні існують нормальні умови для ведення бізнесу. Що, своєю чергою, позначається на покращенні дипломатичних відносин та підвищенню підтримки з боку інших держав. Недаремно саме Дмитро Кулеба закликає шведського ритейлера IKEA повернутися в Україну.
- Підтримку реформ та інтеграції з ЄС. В нашому випадку іноземні бренди, особливо з країн ЄС, можуть стати каталізатором для проведення економічних та соціальних реформ. Їхня присутність сприяє впровадженню європейських стандартів у бізнес-практиках та законодавстві, що наближає нас до євроінтеграції. Це неабияк важливо.
Повернення транснаціональних ритейлерів на український ринок під час війни має комплексний вплив на економіку, соціальну сферу та політичний контекст країни. Якщо узагальнювати, то це сприяє зростанню інвестицій, підвищенню рівня конкуренції, створенню робочих місць та покращенню якості життя населення.
Але все це має можливість працювати лише завдяки військовим на фронті — так, ринок перестало штормити й він виходить на довоєнні показники, однак й допомога бізнесу має бути зворотною. Ми маємо не забувати про постійну фінансову підтримку фронту.
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов вчора о 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович вчора о 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак вчора о 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак вчора о 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко вчора о 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін вчора о 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова вчора о 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1433
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 743
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 382
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 252
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 15905
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 12036
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5625
-
Індекс "різдвяного кошика": вартість святкового столу зросла на 23% за рік
Бізнес 4822
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 3964