Як підняти економіку: головне
Галузі, які орієнтуються на експорт сировини (с/г і видобувна) майже вичерпали себе. Так, вони – в лідерах за експортною виручкою, але не мають серйозних перспектив розвитку.
Програму діяльності Кабміну вчора відправили на доопрацювання, назвавши її «рефератом». Хотілось би, щоб в Уряді знайшлись притомні фахівці, які б стратегічно бачили, що має бути в основі економічного зростання країни.
Ситуація у нас непроста, криза торкнулась як малого, середнього, так і великого бізнесу. Серед інших зараз дуже гостро постало питання створення робочих місць. Президент, і Уряд роблять акцент на підтримці малого та середнього бізнесу. Проте, поки що серйозних зрушень на цьому напрямку немає. В рамках розрекламованої владою програми «5-7-9%» видано трохи більше 600 кредитів, бо банки її не хочуть, не маючи гарантій від держави. Сподіваюсь, що компроміс таки буде знайдено і підприємці отримають фінансову підтримку, бо саме в секторі МСБ треба зберегти і створити сотні тисяч робочих місць.
Втім, маємо бачити стратегічну перспективу. І тут постає питання: як підняти економіку України з колін, щоб наша країна стала нарешті конкурентоспроможною в світі? На мою думку відповідь тут тільки одна – розвивати вітчизняну промисловість. Адже всі успішні країни мають розвинену промисловість, яка є становим хребтом міцної економіки. Саме тут створюється висока додана вартість і висококваліфіковані робочі місця.
Згідно статистичних даних, які нещодавно оприлюднила компанія «Baker McKenzie», сільське, лісове та рибне господарства разом створюють 12% українського ВВП, в цих сферах працює 18% усіх зайнятих. У переробній промисловості, відповідно: 13,6% ВВП і 8,1% зайнятих. Отже, як бачимо, саме тут є точки економічного зростання національної економіки.
Галузі, які орієнтуються на експорт сировини (с/г і видобувна) майже вичерпали себе. Так, вони – в лідерах за експортною виручкою, але не мають серйозних перспектив розвитку. Експортуючи сировину, успішною країною сьогодні не станеш, - такі жорстокі реалії сучасного світу.
Зовсім інша справа – переробна промисловість. Ця сфера економіки вже сім років як занедбана українською владою. У країні, економічна політика якої полягає в постійному отриманні і проїданні кредитів МВФ, зникла як така промислова політика. Ситуацію треба негайно виправляти.
Вважаю, що перші кроки щодо порятунку переробної промисловості Уряд має зробити в своїй новій програмі діяльності. Українські промисловці мають отримати широку державну фінансову і кредитну підтримку, пріоритет на публічних закупівлях, закріплені законом норми щодо локалізації виробництв і необхідні податкові пільги. Це буде тільки початком нашого промислового відродження, але тільки так ми зможемо згодом повернути собі статус індустріальної держави, яку поважають в світі.
P.S. Про Нацбанк. На мою думку, політика чинного керівництва НБУ є злочинною по відношенню до економічного розвитку країни. Через недолугість і вузькість мислення очільників Нацбанку українська економіка знекровлена. Тобто в ній просто не вистачає грошей для розвитку. Тому, раджу президенту Зеленському і прем’єр-міністру Шмигалю не звертати уваги на вимоги МВФ, а просто звільнити пана Смолія з посади голови НБУ. На зміну йому має прийти банкір з широким державницьким мисленням, який розуміє, що Нацбанк повинен бути не тільки регулятором, а й активним учасником відродження національної економіки. Насамперед, через здешевлення кредитних ресурсів для переробної промисловості.
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко вчора о 23:52
- Китайські електрокари та регуляторна політика ЄС: чи є шанс у Європи вийти з кризи? Олексій Гнатенко вчора о 12:47
- Перший президент США, який вступить на посаду із судимістю Світлана Приймак 10.01.2025 17:36
- Советы по обжалованию штрафов за отсутствие военного документа Віра Тарасенко 10.01.2025 17:16
- Три покарання за одне порушення – це абсурд. Маємо залишити одне адекватне Галина Янченко 10.01.2025 16:03
- Колективний договір як гарант трудових прав: практика, виклики, і закордонний досвід Дмитро Зенкін 10.01.2025 15:18
- Фактична перевірка податковою і місце її проведення Леся Дубчак 10.01.2025 13:57
- Про пенсії і справедливість… Андрій Павловський 10.01.2025 12:44
- 50% піратських сервісів – російські. Яку загрозу це становить для українців? В’ячеслав Мієнко 10.01.2025 10:00
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? Юлія Мороз 10.01.2025 09:49
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму Ірина Голіздра 09.01.2025 16:38
- Опіка над майном безвісно відсутніх осіб: як законодавчі зміни змінюють реальність? Світлана Приймак 09.01.2025 14:21
- Інновація у збереженні енергії в епоху ВДЕ Олексій Гнатенко 09.01.2025 11:37
- Міжнародна енергетична співпраця: виклики, можливості та юридичні аспекти Ростислав Никітенко 09.01.2025 11:36
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко 08.01.2025 16:43
-
"Це будуть великі гроші". Шмигаль пояснив, чому не можна зупинити транзит нафти з РФ
Бізнес 21411
-
Після дронів. Яка зброя може переламати ситуацію на фронті цього року
Думка 4387
-
Таки вся Одеса за це пересварилась. Що одесити думають про деколонізацію
4365
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4276
-
Біля берегів Німеччини втратив управління танкер із 99 000 тонн російської нафти
Бізнес 3436