3+2 визначні події українського ракетомоделювання
До 32 річниці Незалежності України пригадую основні віхи розвитку одного з найбільш технологічних видів спорту в нашій країні.
Початок співпраці з Noosphere у 2012 році
Національна федерація ракетомодельного спорту сформувалась ще у 1991 році, одразу після здобуття Україною Незалежності. Спершу наш керівний орган мав назву Федерація ракетного моделювання, у 2007 році ми перейменувались у Федерацію ракетомодельного спорту України, аби увійти до системи Міністерства молоді та спорту і налагодити повноцінну співпрацю. Однак, по справжньому на новий рівень ми вийшли після 2012 року. Нам пощастило, адже ми зустріли бізнесмена і мецената, а ще – справжнього фаната космосу і технологій Макса Полякова та розпочали співпрацю з його Noosphere. Ідейна, ресурсна підтримка Noosphere перетворила ракетомодельну Федерацію з об’єднання ентузіастів на потужну організацію. На сьогодні маємо 16 регіональних представництв в найбільш активних областях України. Маємо фінансову підтримку для регулярних виїздів на міжнародні змагання, для проведення внутрішніх чемпіонатів, і етапів Кубку світу (які, щоправда, наразі на паузі через воєнний стан). Маємо всебічну підтримку нових починань: від експериментальних змагань моделей ракет з крихким вантажем у вигляді сирого курячого яйця до віртуального ракетомоделізму.
Пам’ятаю перший наш спільний з Noosphere виїзд на Чемпіонат Європи 2013, що проходив у Болгарії. У новесенькій формі, з нашивками з оновленою емблемою Федерації, збірна почувалась рок-зірками від ракетомоделізму, не менше! А головне, що ми могли дозволити собі повезти на змагання не ту кількість спортсменів, яку дозволяли несистемна спонсорська підтримка і наші власні кишені, а дійсно повноцінне представництво кращих з кращих.
Українці на Чемпіонаті світу 2014 в Болгарії
Проведення Чемпіонату Європи 2015 в Україні
Здобути право провести на своїй території міжнародні змагання такого рівня – уже неабияке досягнення. Тут треба сказати, що амбітна ідея подати заявку на проведення Чемпіонату Європи виникла у нас одразу після початку співпраці з Noosphere. Нам здалося, що це не лише позитивно вплине на міжнародний імідж України, але й приверне увагу до ракетомоделізму всередині країни. Місяці підготовки, оформлення заявки, зрештою – презентація нашої пропозиції у головному офісі FAI, Міжнародної федерації авіаційних видів спорту, в Лозанні 2013 року, боротьба за кулісами... І більшість делегатів FAI повірили в нас, вперше в історії надавши Україні право провести європейський чемпіонат з ракетомоделізму в космічному місті Дніпро. Вторгнення росії на Донбас у 2014 змінило наші плани, ми обрали іншу локацію, невідому до того ракетомоделістам – під Львовом, подалі від фронту, ближче до спокійних західних кордонів. Ми не без труднощів переконали FAI, що перебувати в Україні безпечно, щоб у серпні 2015 року зустрічати гостей з 12 країн світу! Так-так, саме світу, адже правила ракетомодельних змагань дозволяють долучатись до внутрішньоєвропейських змагань учасникам з інших континентів, які не мають власних континентальних турнірів. Тому на Чемпіонаті Європи була невелика делегація зі Сполучених Штатів. На Чемпіонаті-2015 ми почали запроваджувати деякі новації, без яких тепер важко уявити ракетомодельні змагання. По-перше, ми ввели до обігу систему автоматичного обчислення балів. Система має назву CupNavigator, розроблялась вона у співпраці з Noosphere з метою спростити і пришвидшити процес нарахування балів за польоти, а також зробити суддівство більш прозорим і… сучасним. Адже до цього підрахунок балів вівся вручну, що призводило до помилок, затримок, а подекуди – й плутанини. По-друге, прагнучи популяризувати ракетомоделізм на широкі аудиторії, ми розробили спеціальну програму для глядачів: це і трансляція пусків ракет на великому екрані на змагальному полі й онлайн, і майстер-класи з виготовлення і запуску моделей ракет для всіх бажаючих гостей, і розважальні програми з аніматорами для найменших відвідувачів Чемпіонату. Наші старання були відзначені і вдячними глядачами (1300 учасників долучились до майстер-класів), і міжнародною спортивною спільнотою. Чи не вперше ракетомоделісти почувались справжніми зірками спорту, адже їхня праця була цікава глядачам, пресі, а що найважливіше – молодому поколінню, яке захоплено спостерігало за черговим яскравим стартом ракети.
Ну а найяскравіше сяяла зірка збірної України, адже на цьому Чемпіонаті ми продемонстрували один з кращих своїх результатів, посівши перші місця у загальному заліку, як серед юніорів, так і серед дорослих.
Спортивне містечко Чемпіонату Європи 2015
Чемпіонат світу 2016 і здобуття українською збірною дорослих золота у світовій першості
У ракетомоделізмі є неписана традиція: організатор Чемпіонату Європи, як правило, наступного року стає організатором Чемпіонату світу. Ми не мали намірів спинятись, прагнули розвинути успіх, тому, залагодивши формальності, одразу після завершення ЧЄ-2015, почали підготовку до світових змагань. На Чемпіонаті світу 2016 року ми приймали представників уже 19 країн, а це, фактично, всі країни, у яких поширений ракетомоделізм. Великі делегації прибули з Китаю і США, потужно були представлені і європейські збірні. Ми допрацювали систему автоматичного скорингу CupNavigator і навіть скептики і консерватори визнали, що це зручна і прогресивна розробка. Ми розширили програму для глядачів, додали змагання дронів, демонстраційні виступи ракетопланеристів, ще більше навчальних майстер-класів і цікавих розваг. Щоб допомогти глядачам розібратись у непростих правилах ракетомодельного спорту, ми проводили студії з експертами, які транслювались на великому екрані посеред поля, а також розповсюджували програмки, у яких був не просто розклад, а й пояснення щодо правил змагань у тому чи іншому класі. Чемпіонат світу 2016 і досі є “золотим стандартом” організації ракетомодельних змагань. І це слова не мої, а наших шановних партнерів з FAI. Надзвичайно приємно, що федерації інших країн підхопили нашу ініціативу і теж почали на власних змаганнях проводити активності для глядачів, і, звісно, використовувати технічні новинки, у тому числі наш CupNavigator.
“Домашня” атмосфера, піднесений святковий настрій (а Чемпіонат світу співпав по датах з відзначенням 25-ї річниці Незалежності України) сприяли особливій вмотивованості української збірної. В результаті – збірна дорослих за кількістю медалей стає абсолютним чемпіоном світу 2016 року! І хоча це не офіційна нагорода, адже за системою FAI, нагородами відзначаються лише переможці в кожному з класів, а не в загальному заліку, все ж, кожна збірна на кожному Чемпіонаті світу завжди дуже уважно веде підрахунок своїх здобутків, в надії отримати кубок найкращих.
Українська збірна дорослих – чемпіони світу
Всеукраїнські змагання Ukraine Rocketry Challenge і змагання з віртуального ракетомоделювання Noosphere Space Games
Проведення чемпіонатів міжнародного рівня відкрило перед нами нові горизонти. Спілкуючись з командою зі Штатів, ми зацікавились форматом Rocketry Challenge. Це змагання моделей ракет класу S2/P. “P” означає payload, тобто вантаж, в якості якого у ракетах виступають сирі курячі яйця. Фактично, конструкції таких моделей імітують систему безпеки космонавтів при польоті. Ракетомоделіст має запустити свою модель на певну висоту і посадити за певний проміжок часу, при цьому зберігши крихкий вантаж неушкодженим. Вперше ми провели такі змагання у 2016 році, під час Чемпіонату світу, і мали нагоду позмагатись з лідерами у S2/P – американцями. З 2019 року ми проводимо всеукраїнські змагання Ukraine Rocketry Challenge з призовим фондом 100 000 гривень. Формат Rocketry Challenge передбачає певну варіативність правил, що дає можливість учасникам з року в рік триматись, що називається, “в тонусі” і розробляти все нові й нові креативні моделі ракет та системи управління. І хоча зараз через заборону польотів ці змагання на паузі, напрямок челенджів продовжує розвиватись. Не розкриваючи усіх карт наперед, скажу лише таке: можливо, зовсім скоро Rocketry Challenge стане частиною оновлених STEM-орієнтованих шкільних навчальних програм.
Перші змагання Ukraine Rocketry Challenge 2018
Неодноразово у своєму блозі я підкреслюю необхідність тримати руку на пульсі сучасності. ХХІ століття диктує свої правила, які, до всього, коригуються глобальними катастрофами – пандемія, війна… Зараз неможливо розвивати ракетомоделізм (як і будь який інший STEM-напрямок) лише як систему позашкільних занять і конкурсів/змагань. Якщо ми хочемо працювати з поколінням, народженим в часи, коли комп’ютери й інтернет є вже буквально всюди, то і зустрічатись з ним треба онлайн. Так виникли змагання з віртуального ракетомоделювання Noosphere Space Games (або NSG). Ми започаткували їх влітку 2022 року, на сьогодні провели уже чотири етапи і зібрали майже 2000 учасників!
Започатковуючи NSG, ми ставили перед собою одразу декілька важливих завдань: це і стимулювати інтерес до модельних дисциплін та STEM напрямку в цілому, і створити новий формат в рамках ракетомоделізму і, звісно ж, шукати таланти, які будуватимуть космічне майбутнє країни. Один з етапів NSG був спрямований на студентів старших курсів і молодих вчених. І переможець спецзаліку від космічної компанії Flight Control Propulsion Богдан Боровик зараз стажується у цій компанії. До речі, за посиланням можна прочитати інтерв’ю з Богданом, у якому він ділиться враженнями від стажування. Так, від просто конкурсу ми перейшли до побудови повноцінної екосистеми, у якій народжуються і реалізуються космічні таланти.
Чемпіонат світу 2023 і нові здобутки
Цьогорічний Чемпіонат світу проходив у США, поблизу Остіна, штат Техас. Готуватись нам було, як ніколи, важко, адже давався взнаки воєнний стан в країні, а отже – заборона польотів (що дорівнює неможливості тестувати технологічні рішення, двигуни, конструктиви), постійна загроза ракетних обстрілів, перебої з постачанням електроенергії. До всього – брак змагальної практики, адже минулорічний Чемпіонат Європи ми бойкотували через те, що організатором виступала Сербія, позиція керівництва якої щодо російського вторгнення всім відома… Внутрішніх змагань теж не проводимо, бо, знову ж таки, в Україні заборонені польоти будь-яких літальних апаратів. Та й взагалі війна змінила багато доль: хтось пішов зі спорту, хтось несе службу в збройних силах, хтось волонтерить 24/7 і до моделізму планує повертатись не раніше Перемоги.
Викликом було і рішення організаторів за півроку до змагань змінити попередньо оголошений тип двигунів, на яких повинні стартували моделі всіх учасників.
Але фінал завжди має бути щасливим. Подолавши і перешкоди і виклики, наша збірна вирушила до далекого Техасу, щоб повернутись додому з 14 медалями! Особливо важливо, що потужно показали себе наші юніори, посівши друге місце в неофіційному загальнокомандному заліку. А ще цінним є “золото” (15 медаль), яке вибороли у поки що неофіційному класі S2/P – моделі ракет з вантажем. Як я вже згадував, цей нетрадиційний клас ракет особливо популярний у США, де його розвитку приділяють велику увагу. І ось наш Сашко Радченко стає першим серед дорослих на батьківщині американців – кращих у S2/Р! Це стало можливим не лише завдяки таланту молодика, але й завдяки роботі усієї команди, тренерів, Федерації і Noosphere, які 2016 року вирішили розвивати S2/P змагання в Україні. Труднощі гуртують, і за словами всіх учасників, не було команди більш згуртованої, ніж українці.
Наші юніори на ЧС-2023
Ось такими є наші 3+2 яскраві події, визначні досягнення, заслужені перемоги на сьогодні. Загадую собі і команді до наступного року поповнити цю скарбничку щонайменше на стільки ж пунктів.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24972
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21315
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 12285
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9574
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 8242