Застосування касового методу на підставі п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України
Розбираємо Податковий кодекс на гвинтики
Визначення дати виникнення податкових зобов'язань є надзвичайно важливим завданням для дотримання підприємствами положень податкового законодавства. При цьому тлумачення положень Податкового кодексу України досить часто викликає великі труднощі.
Зокрема, іноді перед відповідальними особами постає запитання, чи застосовний до їхнього підприємства касовий метод, особливо якщо їхня діяльність стосується надання житлово-комунальних послуг або послуг з постачання природного газу, теплової енергії тощо.
У п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України для встановлення суб’єктів, що можуть застосовувати касовий метод визначення дати виникнення податкових зобов’язань, наведено наступне формулювання:
«(…) Платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом (…)».
Напрочуд довге речення із великою концентрацією інформації, чи не так? На практиці ті, хто читає це положення, часто задається питанням, що ж мається на увазі під «іншим платниками податку»? Що це за суб’єкти і яким чином розуміти їх згадку поряд із "платниками податку", згаданими на початку, "фізичними особами", "бюджетними установами", "житлово-експлуатаційними конторами" і так далі. Отож, проаналізуємо весь пункт статті покроково.
Це положення можна умовно розділити на 3 логічні частини, які пов’язані наступною причино-наслідковою лінією:
«Платники податку, які…
1) (які послуги надають) постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком,
2) (кому вони надають послуги, зазначені у п. 1) фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості,
3) (що ці платники зобов’язані робити) визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Проаналізувавши п. 2), доходимо висновку, що формулювання «іншим платникам податку» пов’язане із наведеним у цьому ж реченні поняттям «житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційних частин, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків».
Ці два формулювання об’єднують одних і тих самих суб’єктів, які «здійснюють збір коштів з фізичних осіб та бюджетних установ, незареєстрованих як платники податку [що в цьому реченні іменуються «зазначеними покупцями» - прим.], з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг)», тобто тим «платникам податку», що наведені на початку пункту статті.
Таким чином, «іншими платниками податку» у п. 187.10. ст. 187 ПКУ є суб’єкти, які наряду з ЖЕКами, управителями багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційними частинами, ОСББ здійснюють збір коштів з фізичних осіб і бюджетних установ і їх передання надавачам послуг, що постачають теплову енергію, постачають, транспортують або розподіляють природний газ, надають інші житлово-комунальні послуги або послуги, вартість яких включається до складу плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій чи послуг з управління багатоквартирних будинків.
- Китайські електрокари та регуляторна політика ЄС: чи є шанс у Європи вийти з кризи? Олексій Гнатенко 12:47
- Перший президент США, який вступить на посаду із судимістю Світлана Приймак вчора о 17:36
- Советы по обжалованию штрафов за отсутствие военного документа Віра Тарасенко вчора о 17:16
- Три покарання за одне порушення – це абсурд. Маємо залишити одне адекватне Галина Янченко вчора о 16:03
- Колективний договір як гарант трудових прав: практика, виклики, і закордонний досвід Дмитро Зенкін вчора о 15:18
- Фактична перевірка податковою і місце її проведення Леся Дубчак вчора о 13:57
- Про пенсії і справедливість… Андрій Павловський вчора о 12:44
- 50% піратських сервісів – російські. Яку загрозу це становить для українців? В’ячеслав Мієнко вчора о 10:00
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? Юлія Мороз вчора о 09:49
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму Ірина Голіздра 09.01.2025 16:38
- Опіка над майном безвісно відсутніх осіб: як законодавчі зміни змінюють реальність? Світлана Приймак 09.01.2025 14:21
- Інновація у збереженні енергії в епоху ВДЕ Олексій Гнатенко 09.01.2025 11:37
- Міжнародна енергетична співпраця: виклики, можливості та юридичні аспекти Ростислав Никітенко 09.01.2025 11:36
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко 08.01.2025 16:43
- Арешт майна при закінченому виконавчому провадженні: де баланс прав боржника та кредитора Леся Дубчак 08.01.2025 13:32
-
"Це будуть великі гроші". Шмигаль пояснив, чому не можна зупинити транзит нафти з РФ
Бізнес 20889
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4269
-
Після дронів. Яка зброя може переламати ситуацію на фронті цього року
Думка 4194
-
Біля берегів Німеччини втратив управління танкер із 99 000 тонн російської нафти
Бізнес 3426
-
До 255 000 грн. Лубінець закликав збільшити штрафи за продаж алкоголю і сигарет дітям
Бізнес 3072