Застосування касового методу на підставі п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України
Розбираємо Податковий кодекс на гвинтики
Визначення дати виникнення податкових зобов'язань є надзвичайно важливим завданням для дотримання підприємствами положень податкового законодавства. При цьому тлумачення положень Податкового кодексу України досить часто викликає великі труднощі.
Зокрема, іноді перед відповідальними особами постає запитання, чи застосовний до їхнього підприємства касовий метод, особливо якщо їхня діяльність стосується надання житлово-комунальних послуг або послуг з постачання природного газу, теплової енергії тощо.
У п. 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України для встановлення суб’єктів, що можуть застосовувати касовий метод визначення дати виникнення податкових зобов’язань, наведено наступне формулювання:
«(…) Платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом (…)».
Напрочуд довге речення із великою концентрацією інформації, чи не так? На практиці ті, хто читає це положення, часто задається питанням, що ж мається на увазі під «іншим платниками податку»? Що це за суб’єкти і яким чином розуміти їх згадку поряд із "платниками податку", згаданими на початку, "фізичними особами", "бюджетними установами", "житлово-експлуатаційними конторами" і так далі. Отож, проаналізуємо весь пункт статті покроково.
Це положення можна умовно розділити на 3 логічні частини, які пов’язані наступною причино-наслідковою лінією:
«Платники податку, які…
1) (які послуги надають) постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком,
2) (кому вони надають послуги, зазначені у п. 1) фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості,
3) (що ці платники зобов’язані робити) визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Проаналізувавши п. 2), доходимо висновку, що формулювання «іншим платникам податку» пов’язане із наведеним у цьому ж реченні поняттям «житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційних частин, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків».
Ці два формулювання об’єднують одних і тих самих суб’єктів, які «здійснюють збір коштів з фізичних осіб та бюджетних установ, незареєстрованих як платники податку [що в цьому реченні іменуються «зазначеними покупцями» - прим.], з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг)», тобто тим «платникам податку», що наведені на початку пункту статті.
Таким чином, «іншими платниками податку» у п. 187.10. ст. 187 ПКУ є суб’єкти, які наряду з ЖЕКами, управителями багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційними частинами, ОСББ здійснюють збір коштів з фізичних осіб і бюджетних установ і їх передання надавачам послуг, що постачають теплову енергію, постачають, транспортують або розподіляють природний газ, надають інші житлово-комунальні послуги або послуги, вартість яких включається до складу плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій чи послуг з управління багатоквартирних будинків.
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 12511
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 6556
-
Водогін до Миколаєва будують цілодобово у дві зміни – фото
Бізнес
5145 -
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 4309
-
"Спортивні авто стоять у гаражах". В Україні ліг ринок високооктанового бензину А-100
Бізнес 4214