Чи є прогрес у впровадженні реформ? З чим Україна поїде на Ukraine Reform Conference 2021
Напередодні URC 2021 понад 50 українських експертів громадянського суспільства підготували онлайн-інструмент для моніторингу впровадження реформ в Україні за ключовими секторами.
7 липня Президент України Володимир Зеленський разом із Прем’єр-міністром і народними депутатами вирушає до столиці Литви — міста Вільнюс — де візьме участь у міжнародній конференції з питань реформ — Ukraine Reform Conference (URC).
URC — це найгучніша щорічна міжнародна подія, яка є майданчиком для діалогу української влади, міжнародних партнерів і громадянського суспільства. Вплив цього заходу на міжнародний імідж України важко переоцінити.
Звичайно, влада ретельно готується до заходу та воліє говорити виключно про позитивні здобутки реформ. Вони беззаперечно є, але варто говорити і про проблеми.
Напередодні URC 2021 понад 50 українських експертів громадянського суспільства підготували онлайн-інструмент для моніторингу впровадження реформ в Україні за ключовими секторами, що розподілені за чотирма блоками: верховенство право й національна безпека, демократія й належне врядування, економіка і сталий розвиток, розвиток людського капіталу.
Найбільше рекомендацій експертів у повному обсязі (у відсотковому співвідношенні) влада виконала у сферах медіареформи (28 %), національної безпеки й оборони (17 %), економічних реформ (14 %) і виборчої реформи (12,5 %).
Хоча у 2020–2021 роках не відбулося істотного прогресу у виконанні владою рекомендацій експертів у сфері судової реформи, але 29 червня Парламент ухвалив законопроєкт № 3711-д, який надасть можливість сформувати дійсно доброчесну Вищу кваліфікаційну комісію суддів, яка має зіграти ключову роль у судовій реформі. Маю надію, що колізія, яку містить уже підписаний Президентом законопроєкт, буде усунена Парламентом якнайшвидше.
У сфері антикорупційної реформи з 14 рекомендацій експертів влада повністю виконала лише одну — ухвалила закон про Бюро економічної безпеки. Але низку питань викликає реальна політична незалежність процесу добору керівника Бюро.
Водночас ми не можемо забувати, що впровадження реформ може ефективно здійснюватися виключно у взаємодії всіх гілок влади. Наприклад, скандальне рішення Конституційного Суду України щодо скасування е-декларування в жовтні 2020 року стало реальною загрозою відкату одного з найбільших і реально працюючих здобутків антикорупційної реформи. Тому критично необхідно ухвалити законодавство, яке передбачить комплексне конституційне реформування системи публічної влади.
А в деяких питаннях Україна, на жаль, зробила крок назад. Так, експерти рекомендували ухвалити закон для більш ефективної реалізації Агентством із розшуку та менеджменту активів (АРМА) своїх функцій. А 30 червня Верховна Рада в першому читанні проголосувала за законопроєкт № 5141, який фактично забороняє АРМА реалізовувати арештоване майно. І не забуваємо, що що вже майже півтора роки керівник цієї агенції перебуває в статусі виконувача обов’язків.
Наші міжнародні партнери вже неодноразово називали корупцію однією з головних проблем України. Нещодавно заступниця Держсекретаря США з питань демократії, прав людини та праці Кара МакДональд назвала корупцію екзистенційним викликом для нашої країни, яка підриває довіру суспільства та стоїть на заваді економічного розвитку.
Я твердо переконаний, що влада здатна побачити цінність наданих громадськими експертами рекомендацій, а громадянське суспільство, в свою чергу, готове надати всебічну підтримку у їх виконанні.
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- «Справедливість» судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Як зруйнувати країну 324
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 199
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 150
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 133
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 110
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
20446
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 10610
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 6892
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 5734
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3648