Що ми знаємо про бізнес у телеграм: чи легальний він та як монетизувати в "білу"
Давайте розберемося, наскільки легальним є бізнес у телеграмі та як його монетизувати в "білу", щоби вами не зацікавилася податкова.
Нещодавно Голова РНБО зауважив, що головна загроза телеграм-каналів – анонімність власників і відсутність відповідальності за розповсюджену інформацію. Держава не вимагає заборони телеграма, а лише прагне деанонімізації власників пабліків. За даними опитування КМІС 44% українців отримують інформацію з телеграм-каналів. Причому ресурсів настільки багато, що неможливо визначити однозначних лідерів: респонденти згадували сотні різних назв. Отже, приблизно половина українців є потенційними споживачами реклами в телеграм-каналах, які направду вже давно стали окремим бізнесом. Власники каналів заробляють тисячі доларів, рідко декларуючи свої доходи, адже законодавства, яке би регулювало інформаційний бізнес на платформі немає. Давайте розберемося, наскільки легальним є бізнес у телеграмі та як його монетизувати в «білу», щоби вами не зацікавилася податкова.
Структура бізнесу в телеграмі
Основний спосіб заробити в телеграмі – продавати рекламу або розвивати канали під продаж. Також можна продавати послуги свої чи інших людей, але це теж свого роду рекламування.
Оцінити ринок у грошовому еквіваленті нині неможливо та й проводити дослідження ніхто не намагався. Одна з перепон – велика кількість нативної реклами. Часто навіть фахівці, які довго працюють у ніші, не можуть відрізнити її від потокового контенту. Загалом же ціна за рекламу може варіюватися від $10 до $5000, а дохід власника каналу сягати сотень тисяч $.
Нині найприбутковішою нішею є канали з загальними новинами. Кількість контенту, який вони продукують за добу, дозволяє ставити більше реклами. За ними йдуть канали-«радари» з інформацією про тривогу та рух дронів / ракет, і вже далі бізнесові пабліки. В останніх реклама дорожча, але вони програють новинним за охопленнями.
Продаж каналів може відбуватися напряму або через біржі. Нині в Україні є одна велика на 18 тис. підписників, і 5 менших на 2 – 7 тис. Вони допомагають продати канал анонімно та безпечно, зокрема тому, що в процес вступає гарант – публічна особа, яка керує продажем.
Юридичні особливості бізнесу в телеграмі
Українське законодавство ніяк не регулює діяльність у телеграмі. Нещодавно вступили в силу зміни до Закону про рекламу, які жорсткіше регулюють її розміщення. Проте вони не мають ніякого впливу на телеграм-канали, адже ті не є медіа – просто пабліки в месенджері ще й із анонімним власником.
Окрім того, телеграм-канали не підпадають під Закон про авторське право й суміжні права, а, отже, шахраї отримують повний карт-бланш на крадіжку акаунтів. Правоохоронні органи не зможуть нічого з цим зробити, адже по суті не має навіть на кого написати заяву.
Проста схема крадіжки може виглядати так: люди копіюють мій акаунт у телеграмі, тому що я працюю гарантом і маю довіру, роблять максимально схожий нік і пишуть власнику каналу, що їхній проєкт хочуть викупити. Людина, маючи довіру, переказує кошти, а шахраї зникають. Канали крадуть щодня, і щоби застрахувати себе мінімально, варто мати двофакторну аутентифікацію й пароль на месенджері, а також завжди перевіряти з ким ви спілкуєтеся. Проте навіть це не застрахує вас від крадіїв із досвідом.
Відсутність регулювання з боку держави також дозволяє активно ширитися російському ІПСО. Канали, які поводять себе, як українські, роблять вкиди, нативно подаючи їх за новини.
І наостанок, немає регулювання – немає оподаткування. Щоби працювати в «білу», більш совісні люди відкривають ФОП другої чи третьої групи й сплачують податки. Таких за моїми відчуттями приблизно 80%. Інші починають щось робити, коли в двері вже стукає податкова або блокуються картки, проте це вже трохи запізно.
Що з бізнесом у телеграмі буде далі
Підприємці, які хочуть почати робити бізнес в телеграм, можуть не турбуватися – цей вагон в українському сегменті ще тільки розганяється. Не секрет, що до втрогнення, наш ринок був тісно пов'язаний із російським, той випереджає нас на три роки й досі росте. Український сегмент чекає те саме. Тим паче, що про блокування, яке активно розганяли в медіа, не йдеться – лиш про прирівняння телеграм-каналів до медіа.
Поки бізнес у телеграмі не набув популярності, є можливість окупити канали за 4 – 6 місяців. Перевагою є й капіталізація бізнесу, адже розвинутий канал можна продати набагато дорожче.
Основне, що варто памʼятати – надалі виграватиме той, хто робитиме оригінальніший контент. Інші теж зароблятимуть, проте значно менше.
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський вчора о 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко вчора о 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль вчора о 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін вчора о 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда вчора о 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк вчора о 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак вчора о 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов вчора о 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко вчора о 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко вчора о 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
-
Найкращі вбрання конкурсу "Міс Всесвіт-2024" – фото
Життя 21595
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 13268
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 4815
-
Кольори заходу сонця і мексиканський стиль: нова колекція Carolina Herrera: ФОТО
Життя 4666
-
Кабмін затвердив нові критерії бронювання працівників: деталі
Бізнес 4031