Мільярдні дотації та шахтарські бунти: куди веде покриття пограбування "Центренерго"
Ринок електроенергії.
Фінансовий дефіцит державного вугільного сектору на кінець року складе рекордних 7,3 млрд гривень. В бюджеті передбачені дотації лише 2,5 млрд грн, відповідно уже влітку країну чекають масові страйки шахтарів через відсутність коштів на виплату заробітної плати.
Арифметика очевидна. Видобуток товарного вугілля на державних шахтах в 2021 році очікується на рівні 4,7 млн т. Середня прогнозна собівартість тони товарного вугілля на держшахтах складає 3199 грн.
В бюджеті на компенсацію собівартості закладено 2,5 млрд грн — тобто 534 грн за тонну буде компенсовано з державного бюджету. Відповідно для покриття своєї собівартості державні шахти повинні продавати вугілля мінімум по 2531 грн/тонну.
Наразі, ринкова ціна на вугілля дорівнює 2100 грн/т. Відповідно до даних товарної біржі Польщі TGE, у квітні 2021 року ціна польського енергетичного вугілля з урахуванням транспортування до західного кордону України складає 2 085 грн/т. Згідно з котируваннями API2 (порт Роттердам), ціна з доставкою в українські чорноморські порти складає 2 150 грн/т (5200 ккал з фрахтом та перевалкою).
Однак державні шахти за рекомендацією Міністерства енергетики наразі продають вугілля по 1650 грн/т. Тобто, на 450-500 грн/т нижче ринкового рівня. Фактично дотаційні державні шахти сьогодні, з подачі Міненерго, самі дотують конкретного виробника електроенергії на 2,3 млрд грн щороку.
Левову частку цих коштів отримало, окутане корупційними схемами імені Коломойського, ПАТ «Центренерго». Його ТЕС отримують 80% всього державного вугілля – це близько 3,7 млн т. Ще 0,3 млн т. – державна Калуська ТЕЦ і 0,7 млн т. – інші споживачі.
Власне міністерство, змушуючи державні шахти продавати для «Центренерго» вугілля на 500 грн/т дешевше ринку, дотує цю нещасну компанію на 2 млрд грн на рік. Фактично Міненерго свідомо руйнує цілий сектор економіки для спасіння розграбованої Коломойським державної компанії.
Це можна пояснити або намаганням приховати реальні масштаби корупції в цій компанії, або це небезпечна територія, на яку зайшов Фонд держмайна, намагаючись обманути потенційних покупців «Центренерго, створивши видимість ефективності за рахунок прихованих дотацій від державних шахт.
В будь-якому випадку нічим хорошим ні для Міненерго, ні для «Центренерго», ні тим більше для державних шахт це не закінчиться. Такими темпами, уже влітку парламент буде змушений переглядати бюджет і збільшувати дотації для недопущення соціального бунту у шахтарських містечках. І це стосується тільки нестачі коштів на виплату зарплат, ні про який розвиток держшахт мова уже давно не йде.
Єдиний вихід з ситуації – негайно навести лад з реалізацією вугілля державними шахтами і припинити приховані дотаціях розграбованого «Центренерго». Не можуть державні компанії продавати вугілля комерційним структурам зі знижкою 30-40%.
Для цього треба запровадити прозору біржову торгівлю з прив’язкою до зрозумілих індикативів – будь-то індекс API2 у Роттердамі чи індекс польської біржи з врахуванням вартості доставки і перевалки.
Влада два роки тому сама віддала «Центренерго» на розграбунок Коломойському, тепер ціною цілого сектору економіки, наших податків і десятка тисяч робочих місць прагне приховати наслідки катастрофи.
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук вчора о 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук вчора о 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін вчора о 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич вчора о 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький вчора о 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко 20.05.2025 23:41
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк 20.05.2025 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська 20.05.2025 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак 20.05.2025 13:05
-
Андрій Портнов: історія, що починалась в кримінальному Луганську, а закінчилась у Мадриді
46386
-
Зумери поступово відмовляються від навички, яка супроводжувала людство протягом 5500 років
Життя 23893
-
Росія ударила по Шостці. Пояснюємо подвійну загрозу новини про "70 загиблих на полігоні"
18741
-
Трамп провалив переговори, настав час рішуче посилити тиск на Кремль
Думка 8960
-
Канада готова допомогти Україні створити пенсійну систему за канадським зразком
Фінанси 5191