Створення AUKUS та австралійські підводні човни: чому це стосується України
Ключові виклики
Я не ставлю під сумнів Конституцію України. І якщо в ній вже записано з 7 лютого гарячого виборчого 2019 року, що Україна тримає стратегічний курс на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору, я буду сумлінно слідувати цим курсом. Тим не менш, з огляду на професійний досвід та життєвий шлях, не припиню аналізувати те, чи є фундаментальна незмінність та сувора визначеність цього курсу, закарбована в Основному Законі, найкращим вибором для нашої країни на зараз та на майбутнє. І які ризики потрібно оцінювати та враховувати дипломатам, політикам та державним діячам, щоб слідування цим курсом якнайкраще відповідало національним інтересам України.
Саме на такі роздуми наштовхує дипломатичний та економічний конфлікт між декількома найбільш потужними країнами-членами НАТО: США, Великобританією та Францією з приводу створення партнерства AUKUS та фактичною відмовою Австралії (на користь США та Британії) від замовлення у Франції будівництва підводних човнів більш ніж на $60 млрд.
Драматичні деталі цього скандалу зараз є топ-темою для світових ЗМІ. І це зрозуміло: адже мова йде про країни, які сукупно забезпечують майже 40% видатків НАТО. Саме до якого Україна наразі тримає стратегічний курс. На жаль, поки що я не побачив притомної реакції нашого МЗС на ці події. Не кажучи вже про якісь проактивні ініціативи відомства. Тому сформулюю ключові, на мою думку, виклики, які можуть постати перед Україною з огляду на розвиток подій.
По-перше, цей конфлікт може означати для України зменшення уваги з боку Франції (і можливо – що й Німеччини також) до проблем врегулювання конфлікту на Сході. Тобто – до стагнації Нормандського формату взагалі. Тим самим може ще більше підсилитися залежність зовнішньої політики України від рішень та вказівок Вашингтону. Що фактично анулює будь-які залишки суб’єктності України у вирішенні проблеми реінтеграції окупованих територій.
По-друге, наслідком такого «позиціонування» України може стати поглиблення напруженості у відносинах з Китаєм та погіршення позицій українського промислового експорту до цієї країни. Бо контекстом створення партнерства AUKUS, як стверджують експерти-міжнародники, яким я довіряю, якраз і є спроба протистояти зростаючому впливу Китаю в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
По-третє, ці події здатні здетонувати суспільний запит на можливе коригування євроатлантичних устремлінь України у напрямку створення чи участі в інших - локальних, регіональних військово-політичних союзах. Які будуть грунтуватися, може, і на більш «вузькому», але й більш чутливому для України бекграунді – спільна протидія країні, яку цей союз не тільки вважає агресором, але й члени якого у осяжній історичній ретроспективі потерпали від дій цієї країни-агресора.
І, нарешті, цей конфлікт вкотре продемонстував, що Україна має скласти свою оптимальну траекторію у глобальному світі. Який, як зазначила нещодавно президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен, вступає у еру гіперконкурентоздатності, в епоху регіонального суперництва та переорієнтації уваги великих держав одна на одну. І у цьому світі Австралія, незалежно від того, яка саме країна чи компанія стане її зовнішнім контрагентом у програмі розвитку підводного флоту, прагматично сповідує пріоритет підтримки насамперед власної економіки. Адже австралійський уряд неодноразово підкреслював, що основною метою його діяльності є максимальне залучення національної промисловості до Програми розвитку підводного флоту та збереження суверенного контролю над цією стратегічною обороною галуззю. Це – непоганий для України приклад «економічного націоналізму» та сталості інтересів держави.
Сподіваюся, що ці виклики не залишаться поза увагою нашої молодої та експресивної дипломатії. І суспільство отримає нагоду пишатися її ефективністю.
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук вчора о 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук вчора о 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін вчора о 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич вчора о 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький вчора о 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко 20.05.2025 23:41
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк 20.05.2025 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська 20.05.2025 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак 20.05.2025 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко 20.05.2025 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер 20.05.2025 08:57
-
Андрій Портнов: історія, що починалась в кримінальному Луганську, а закінчилась у Мадриді
46160
-
Зумери поступово відмовляються від навички, яка супроводжувала людство протягом 5500 років
Життя 23396
-
Росія ударила по Шостці. Пояснюємо подвійну загрозу новини про "70 загиблих на полігоні"
17546
-
Трамп провалив переговори, настав час рішуче посилити тиск на Кремль
Думка 8605
-
Політичний покер. Як CША програють підготовку до війни з Китаєм, а Путін цим користується
5280