Коли поліцейські порушують ваші права?
Сьогодні в Україні та світі занадто багато гучних прикладів порушення прав громадян з боку поліцейських.
На основі українського законодавства підготував для вас роз’яснення як правильно поводитись з поліцейськими та як діяти, коли грубо порушуються ваші права.
По-перше, перед тим, як щось показувати, попросіть щоб поліцейський представився та показав посвідчення в розгорнутому вигляді.
По-друге, якщо ж вас мають намір затримати, краще не сперечатися, адже свавілля поліції в таких випадках, без свідків буде досить тяжко довести. При цьому ви повинні знати, що обов’язково повинен бути складений протокол про адміністративне затримання.
По-третє, ви повинні завжди розуміти, що поліцейський – це не особа, яка керується внутрішніми переконаннями, діяльність поліцейських на території України регулюється Законом України про національну поліцію. Зокрема є визначений чіткий перелік випадків, в яких поліцейський має право вимагати від вас документи, і він не такий широкий: якщо ви схожі на злочинця, що перебуває у розшуку або на зниклу особу; якщо є достатньо підстав вважати, що ви вчинили або вчините правопорушення; якщо ви перебуваєте на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю; якщо у вас є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші заборонені речі; якщо ви перебуваєте в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події, а також – якщо ви і ваша машина схожі на ті, що причетні до правопорушення.
Важливо пам’ятати, що жінок перевіряють тільки жінки, а чоловіків – чоловіки. Поліцейський проводить руками по кишенях людини, не проникаючи до них. Якщо намацали підозрілий предмет, схожий на зброю, боєприпаси або на пакунок з наркотиками, то людину запитують, що в неї у кишені. Вона має право відмовитись показати вміст кишень, але тоді її доводиться затримувати та вилучати предмет із залученням двох понятих.
Поліція не має права проводити огляд речей людини або обшук її житла. Це здійснюють тільки слідчі, якщо мають для цього відповідні підстави.
Якщо розумієте, що починається порушення ваших прав, вихід простий: візьміть телефон та почніть проводити відеозйомку. В разі повного свавілля поліції, коли починають нахабно виривати телефон (такі випадки бувають) голосно кричіть, звертайте увагу інших, щоб були свідки. Якщо на думку поліції щось було знайдено схоже на підозрілий предмет (бувають випадки коли підкидують такі предмети), чекайте понятих, не чіпайте нічого руками, не засовуйте руки в кишені, при понятих можуть оглядати і вилучати, але особисто не чіпайте ці речі. Адже якщо було підкинуто, то на таких речах не буде особистих відбитків, в такому випадку можливо встановити непричетність особи та притягнути винних до відповідальності.
Якщо поліцейські будуть забороняти знімати, повідомте їм, що вони є службовими особами. Також посилайтеся на статтю 21 Закону України «Про інформацію», згідно якої ви маєте право фіксувати дії, що порушують ваші права. Якщо поліцейські будуть налаштовані агресивно і намагатимуться вибити у вас з рук телефон, не вступайте з ними в бійку, а викликайте адвоката для захисту ваших інтересів. Окрім того ви маєте знати, що класти на підлогу обличчям вниз чи вверх, - це порушення ваших конституційних прав.
Що ж робити коли поліція перевищує свої повноваження?
Перш за все, розуміти, що кожна особа має право на захист тобто залучити свого захисника. До приїзду адвоката ви маєте право не надавати ніяких пояснень щодо себе та своїх близьких, коло яких визначено законом. До того краще знімати на відео розмову з поліцейськими.
Також якщо з поліцейським виникає конфлікт, краще визвати на місце інший патруль. Причина такого виклику – поліцейські суб’єктивні в прийняті своїх рішень та не керуються нормами чинного законодавства. Бажано також звернутися на лінію моніторингу і описати їм ситуацію. В будь-якому разі, коли ситуація досить гостра, краще звернутися до адвоката. Якщо ви діятимете правильно, це допоможе оскаржити прийняте поліцейськими рішення та притягнути їх до відповідальності.
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 роци? Ростислав Никітенко 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1425
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 710
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 350
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 236
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 4917
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 3437
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3424
-
"Умови сприятливіші за довоєнні". Вартість житла у Києві відповідає десяти рокам оренди
Бізнес 3213
-
Актор Дензел Вашингтон став священником: подробиці
Життя 2500