Міфи та легенди про вино — спростовуємо і пояснюємо
В інтернеті періодично з’являються «поради» та «рецепти», як перевірити якість вина в домашніх умовах. Спростую найвідоміші з них за допомогою фактів і власного досвіду
Міф №1: натуральність вина можна визначити через експеримент з водою
Факт №1: експеримент оснований на законах фізики з навмисне хибними висновками
Якість вина завжди контролюють на виробництві та у незалежних лабораторіях, і жодна з них не послуговується методом перевірки вина у воді.
Сам міф такий: якщо занурити у місткість з водою чарку з натуральним вином, воно не зафарбує воду. Якщо вино зафарбовує воду, це нібито означає, що ви маєте справу з ненатуральним вином. Насправді ж, у чарці залишиться і не зафарбує воду більш щільне вино, наприклад, охолоджене перед зануренням. Тепле вино змішається з водою і буде несправедливо запідозрене у ненатуральності. Аналогічно, якщо при такому «порівнянні» взяти сухе та напівсолодке вино, останнє, будучи щільнішим, також не буде так активно та швидко вступати у взаємодію з водою, як сухе.
Міф №2: сода визначає якість вина
Факт №2: сода визначає тільки наявність окремих пігментів, які «від народження» містяться в шкірці винограду
Якщо додати соду у вино, напій змінить колір, але це не є ознакою якості або «неякості» — на соду реагують пігменти антоціани. Вони містяться у всіх чорно-синіх ягодах (включно з виноградом) і змінюють колір залежно від кислотності середовища. Сода має лужне середовище і нейтралізує кислоту, від чого пігменти змінюють колір. Саме завдяки цьому, додавши соду у бокал червоного вина, можна побачити, як напій синіє і темніє.
Зміна кольору жодним чином не вказує на те, що вино якісне, вона лише засвідчує, що напій походить від чорно-синіх ягід, а білі вина взагалі не піддаються такій «перевірці». Експеримент із содою не має жодної користі для споживача, хіба що ви захочете на власні очі спостерігати за хімічною реакцією в бокалі.
Міф №3: Якщо вино забарвлює губи, язик або зуби — у ньому є барвники
Факт №3: Якщо вино забарвлює губи, язик або зуби — у ньому є антоціани, природні пігменти
Антоціани містяться в клітинному соку багатьох рослин і зумовлюють забарвлення у різні відтінки червоного, синього, фіолетового кольорів. У лужному середовищі антоціани синіють, як ми вже знаємо з міфу №2, а в кислотному — червоніють. Пігмент з вина вступає в реакцію зі слиною – антоціани синіють і забарвлюють губи, зуби та язик.
До слова, коли ми їмо шовковицю, чорниці або й деякі сорти винограду, такі як Молдова, забарвлюються навіть пальці рук, не тільки зуби та язик. Втім, ягоди ж ніхто не звинувачує у штучності барвників. Тому цей міф легко спростувати самостійно, якщо провести нескладні аналогії.
Як бачимо, описані вище міфи маніпулятивні, застосовуються неправильно та з хибними висновками. Є ще й інші «думки» про вино, які набували популярності роками, але від того не стали ближчими до істини чи реальних фактів.
Легенда про порошкове вино
Важко визначити достеменно, звідки вона взялася: певно, від того, що хтось зі споживачів повірив у надможливості сучасної споживчої хімії. Мовляв, якщо існують порошкові супи й молоко, то і вино можна було б намішати з порошку.
Але кажу з усією відповідальністю: порошкового вина не існує! Якби хтось вирішив зробити щось подібне, він би отримав дорогий і неякісний продукт. Адже висушування винограду коштує дорого, а розробка порошку зі штучних замінників смаку закінчилась би повним фіаско. Марно витрачені ресурси й зусилля на те, що й пити неможливо. Так смачно і якісно, як викохує ягоди для вина сама Природа, навіть і наближено не зімітує жоден штучний процес.
Додам, що найближче до легендарного «порошку» знаходиться сухий виноградний екстракт. Він реально існує, коштує дорого і продається як біологічно активна добавка. Але цей продукт не має жодного стосунку до виробництва вина.
Легенда про ложку у пляшці
Вона полягає у тому, що чайна ложка, занурена у відкриту пляшку ігристого вина, допоможе краще зберегти його властивості «на завтра».
Прихильники цієї версії мали б спершу попрактикуватись у домашніх умовах : взяти дві пляшки абсолютно ідентичного ігристого вина, одночасно їх відкоркувати, в одну занурити ложку, в іншу – ні, й так залишити з певною кількістю напою (теж ідентичною) наприклад, на ніч. А зранку зробити сліпу порівняльну дегустацію.
Як бачите, навіть опис цього експерименту виснажує☺. Простіше й надійніше мати герметичну пробку для ігристих вин. Бо саме пробка найкраще збереже вино у пляшці, — маєте слово винороба!
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 193
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 94
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6486
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4972
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2820
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 2723