Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.09.2016 20:09
Окремі аспекти правомірної заборони на укладення трудового договору
В даній статті встановлюється правомірність заборони на укладення трудового договору з інвалідом II групи, якому запропонували роботу, що згідно з медичним висновком є протипоказаною за станом його здоров’я.
Чиннезаконодавство не дозволяє працедавцеві укладати трудовий договір з окремимиучасниками правових відносин. Чи поширюється така заборона на інваліда II групи, якому запропонували здійснювати відповідну роботу, що всвою чергу згідно з медичним висновком є протипоказаною йому?
Правоверегулювання вищевказаного питання відбувається за допомогою різноманітнихзаконів. Зокрема юридична регламентація трудових відносин, які функціонують зприводу трудового договору найманого працівника, здійснюється: Головнимзаконом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року№ 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) та звичайнимизаконами (Кодекс законів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпПУкраїни), Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів вУкраїні» від 21.03.1991 № 875-XII (надалі по тексту – ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
Кожна людина є найвищою соціальною цінністю.Без вищевказаної особи ефективне функціонування тих чи інших відносин єнеможливим.
Будь-яку людину не можна уявити безгарантованого їй правового статусу. Саме він, відображає її фактичний стан умайнових й немайнових відносинах з громадянським суспільством та правовоюдержавою.
Даний статус, будучи за своєю юридичнимзмістом вельми багатогранним, включає в себе різні елементи, одними з яких є їїсоціально-економічні права. Вищевказані можливості, будучи закріпленимивітчизняним законодавством, в той же час повинні забезпечити повну економічнусвободу фізичної особи, а також її планомірний розвиток, як вільноїособистості.
Одним з найвизначнішихсоціально-економічних прав є право на працю. Така можливість передбаченавідповідними нормативно-правовими актами, зокрема ч. 1 ст. 43 КонституціїУкраїни та ч. 1 ст. 2 КЗпП України.
Будь-який працівник, реалізовуючи право напрацю, яке йому гарантовано, укладає трудовий договір про роботу напідприємстві, установі чи організації або з фізичною особою. Безпосередня вказівкапро зазначений факт отримала своє належне закріплення в ч. 2 ст. 2 КЗпП України.
Право на працю гарантовано й фізичнимособам, які визнані інвалідами. Зокрема у відповідності до вказівки, що охопленач. 1 ст. 172 КЗпП України, у випадках, перелік яких в свою чергу закріплюєнаціональне законодавство, працедавець згідно з медичними рекомендаціямиповинен працевлаштувати кожного зі згаданих учасників правових відносин.
Подібну за своїм змістом юридичну норму передбачено іншими законами. Зокрема у відповідності до ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих та виробничих здібностей фізичних осіб, визнаних інвалідами, і з урахуванням індивідуальних програм необхідної реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах та в організаціях, а також займатися не тільки підприємницькою, а й іншими видами трудової діяльності, що не заборонені законом.
Однак вітчизняне законодавство передбачаєбезпосередні вказівки про те, що трудовий договір за будь-яких життєвихобставин не дозволено укладати з відповідними особами. Зокрема, як закріплено ч.5 ст. 24 КЗпП України, одним з безпосередніх учасників суспільних відносин, наякого поширюється згадана заборона, є громадянин, якому в свою чергу за медичнимвисновком запропонована робота, що протипоказана йому за станом здоров’я.
В зазначеному випадку інвалід II групиперебуває в трудових відносинах. Однак не треба забувати про те, що йомузапропонували виконувати роботу, про яку в свою чергу згадано ч.5 ст. 24 КЗпП України.
Отже, національним законодавствомпередбачено, що з окремими особами не можна укладати трудовий договір. Зокремавказана заборона поширюється на інваліда II групи, якому в свою чергу запропонуваливиконувати роботу, яка відповідно до обґрунтованого медичного висновку протипоказанайому за наявним станом його здоров’я.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
Топ за тиждень
- Модель нової індустріалізації України 185
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 149
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 96
Популярне
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 23683
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 17580
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
13984
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 6909
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 6014
Контакти
E-mail: [email protected]