Чому вам потрібно "озеленювати" свій бізнес у 2019-му
Сьогодні в Україні маятник публічного діалогу хитнувся до антиекологічності. В розвиненій частині світу "зелений" напрямок просувають регулятори, громади або сама держава.
Дорого не впроваджувати кліматичні технології, а намагатися уникнути цього світового тренду
Сьогодні в Україні маятник публічного діалогу хитнувся до антиекологічності. В розвиненій частині світу «зелений» напрямок просувають регулятори, громади або сама держава. Кліматичні теми займають суттєву частину порядку денного Президента Франції Еммануеля Макрона, прем’єра Канади Джастіна Трюдо, а в Китаї практично заборонили будувати нові заводи з виробництва автівок з двигунами внутрішнього згоряння, європейські країни одна за одною встановлюють кінцеві строки їхньої експлуатації. Тим часом українські політики-популісти просторікують, що «наша країна бідна, ми не потягнемо “зелені” технології, їх можуть собі дозволити лише багаті». Втім, математика тут явно не сходиться: нібито бідна країна щедро спрямовує гроші платників податків на викопну енергетику, в першу чергу, вугільну. Лише на одну з програм підтримки державного сектору вугільної промисловості буде виділено 1,63 млрд грн з податків, які сплачуємо ми з вами, — це фіксує Закон про бюджет на 2019 рік.
Найчастіше саме лобісти викопної енергетики поширюють хибну ідею про невигідність для населення переходу до кліматичних технологій. Однак в існуючих тарифах ігноруються, наприклад, втрати продуктивності аграрних виробництв та земельних банків через засмічення викидами теплових електростанцій. Тобто, в тарифах взагалі не враховуються екстерналії — витрати, які несе третя сторона за угодою двох сторін. Якщо говорити просто, моя домовленість на постачання тепла від вугільної ТЕЦ означає, що десь є третя сторона, яка дихає її димом. Погіршення самопочуття цієї третьої сторони спричиняє витрати для національної системи охорони здоров’я та сімейних бюджетів цілком конкретних людей. Але ці витрати не враховані у вартості послуги постачання тепла.
Один з наслідків зміни клімату — це підвищення рівня води у світовому океані. Згідно з дослідженням наших колег з Екодії в результаті цього явища 34 українських міста можуть бути частково затоплені, 6 містечок та 62 села можуть бути затоплені повністю. Окрім колосальних втрат державної та приватної власності, інвестицій, інфраструктури тощо, матимемо біля 75 000 кліматичних переселенців. І як тільки ми почнемо рахувати всю вартість шкоди від зміни клімату в тарифах, одразу стає зрозуміло, що і сонячна, і вітрова енергетика, як і переробка сміття вже давно є конкурентноздатні та вигідні.
Європа вже проходила цей шлях
Ще 30-40 років тому Рейн називали “Стічною канавою Німеччини”. Промислове забруднення було характерне для багатьох річок у різних країнах. Але за рахунок активної екологічної політики та широкого громадського руху багато країн Євросоюзу стимулювали зміни і змогли створити такі правила ведення бізнесу, в яких функціонує система екологічного правосуддя. З одного боку, вони почали враховувати оплату за екстерналії, з’явилася система податків і штрафів за викиди, з’явилися нові екологічні стандарти тощо. З іншого — країни створили багато стимулів, зокрема фінансових, щоб запускати «зелені» бізнеси.
В окремих випадках це було стимулювання на рівні держави, десь — активна позиція громадськості, яка змусила політиків рухатись до екологічних змін. Є думка, що екологічний рух наприкінці 1980-х став одним з чинників розпаду СРСР. Саме тоді з’явилась величезна кількість організацій, які почали відстоювати екологічні права громадян, а Чорнобильська катастрофа стало каталізатором усвідомлення суспільством необхідності цих змін.
Зараз ми спостерігаємо формування «зеленої» економіки, яка для багатьох країн є драйвером розвитку. Дуже великий її компонент — це скорочення: втрат, кількості відходів через технологічне переоснащення та зміни технологій виробництва.
Наступна складова — створення циклічних і каскадних економічних моделей, за яких фактично не утворюється відходів. Головна теза: якщо ваш бізнес-процес генерує відходи, значить ви робите щось не так. Якісний виробничий цикл утворює не відходи, а додаткові продукти. До того ж, формується середовище підтримки інноваційних стартапів: з 2010 по 2016 рік «зелені» стартапи по всьому світу отримали $55 млрд венчурного капіталу.
Інтерес, страх і жадібність
На глобальних ринках уже активно формується багатотрильйонна індустрія кліматичних технологій, в яких Україна поки що доволі мало представлена. Моя теза, як українському бізнесу увійти в «зелену» еру, базується на трьох мотивуючих емоціях: інтерес, страх, жадібність.
Інтерес — це найпростіше. Що таке «зелені» технології? Що в них цікавого?
Страх — коли починають виникати питання на кшталт: які ризики зміна клімату несе для мого бізнесу чи для регіону, в якому я проводжу свою діяльність? Чи впорається мій агробізнес з новими умовами зрошування чи температурами, вологістю, новими шкідниками? Чи будуть продуктивними працівники, які дихають викидами електростанції, чи доведеться витрачати забагато грошей на медичні страховки? Чи витримає енергосистема міста зимові й літні екстремальні температури? Моделювання подібних ризиків — це нові реалії бізнесу, як і створення технологій вже не тільки для запобігання зміні клімату, але й для адаптації до неї. У цей великий сегмент сучасної економіки потрібно включитися.
Це і є третя складова — жадібність. Компанії бачать, що на цьому заробляють інші та хочуть долучитися. Кліматичні рішення, як правило — це системи і технології з високою доданою вартістю. Робити алюміній вигідніше ніж добувати глинозем для алюмінію. Але робити літаки радикально вигідніше ніж робити алюміній. Це підйом в ланцюжку доданої вартості.
Сьогодні я бачу зростання українських компаній, які захоплюють експортні ринки, але є дефіцит капіталу всередині країни. І одне з важливих завдань — залучення серйозних гравців з серйозними грошима. Потрібно переходити до фінансування компаній, які орієнтуються на розширення бізнесу та нові ринки. Для цього потрібна велика кількість джерел капіталу, але якщо в інших країнах капітал залучають саме через державне стимулювання, то в нас це може бути через прибуткові сектори економіки. В таких умовах багато компаній не витримають і зникнуть ще на ранніх стадіях. Втім, обов’язково будуть ті, що виживуть і долучаться до глобального ринку кліматичних продуктів, технологій і сервісів.
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський вчора о 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко вчора о 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль вчора о 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін вчора о 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда вчора о 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк вчора о 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак вчора о 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов вчора о 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко вчора о 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко вчора о 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 11563
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 9181
-
Всі російські військові платитимуть за пошкоджену на війні техніку. В РФ ухвалили закон
Бізнес 5026
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 4751
-
Українська чи російська: якою мовою українці розмовляють вдома – дослідження
Життя 4143