Конституційна криза – рік потому
Владі треба позбутися страху рейтингів, і йти напролом до повного завершення судової реформи.
27 жовтня 2020 року, рік тому, в Україні почалась конституційна криза. Тоді Конституційний суд України визнав неконституціною частину антикорупційної реформи, скасувавши кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та позбавив НАЗК частини повноважень.
Ситуація розвивалась як сніжний ком - ЄС назвав рішення КСУ підставою для скасування безвізу, під КСУ відбулись масові протести, парламент створив робочу групу із виходу з кризи, венеціанка звинуватила КСУ в узурпації повноважень парламенту, Офіс Генпрокурора вручив голові КСУ підозру, Зеленський усував Тупицького у не зовсім конституційний спосіб.
2021 рік воістину став роком судової системи, як і обіцяв Президент Зеленський. Давно у цій царині не відбувалось так багато подій, не приймалось так багато рішень, не було так багато відкритих актів спротиву з боку системи, не приділялось так багато уваги з боку суспільства, влади та міжнародних партнерів.
Навряд чи так співпало, що 20 жовтня, до річниці конституційної кризи, посли ЄС, Великобританії та США колективно звернулись до української влади і суспільства зі сторінок Української правди у статті «Настав час трансформувати Україну». Меседж у них один - необхідно реформувати судову систему. Це буде «сміливість, яку буде винагороджено».
Реформа хоч і зі скрипом рухається. 23 жовтня Рада суддів, не дивлячись на своє небажання, все ж таки обрала представників до Етичної ради, яка очищуватиме Вищу раду правосуддя. Як би судді не опирались, їм довелось це зробити. Вирішальним став тиск з боку суспільства, ОП та послів «великої сімки».
Тепер, щоб судова реформа по-справжньому запрацювала, треба очистити ВРП силами Етичної ради. Потім вже очищена ВРП сформує новий склад ВККС на підставі пропозицій конкурсної комісії. А вже після того новий склад ВККС оцінить чинних суддів і заповнить 2 тисячі суддівських вакансій.
Здається, ніби судова реформа розблокована. Процес перезавантаження ВРП та ВККС скоро почнеться. Звісно, на повне перезавантаження судової системи і відновлення довіри суспільства потрібен буде час. І чим більше буде спротиву від системи, тим більше часу треба. Усі наміри може зруйнувати КСУ, який вже отримав звернення Верховного суду про неконституційність деяких положень судової реформи.
Реалізація судової реформи - це дійсно буде сміливість влади. І вона набагато значиміша для суспільства і для держави Україна, ніж усі разом взяті інші реформи разом з «Великим будівництвом». Посли недарма тиснуть - вони відчувають, що момент істини настав і вони прямо вказали на наявність політичної волі в країні. Тому владі треба позбутися страху рейтингів, і йти напролом до повного завершення судової реформи.
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 13804
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 8304
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 7568
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 4500
-
Всі російські військові платитимуть за пошкоджену на війні техніку. В РФ ухвалили закон
Бізнес 4494