Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.

15.01.2016 17:29
Чи дійсно Україна зіскочила з газової голки «Газпрому»?
У своїй черговій 10-хвилинній промові Арсеній Яценюк розповів про те, що Україна перестала купувати газ у Росії, а звернулася до Європи, бо там дешевше. До яких наслідків може призвести газова незалежність України від «Газпрому»?
У своїй черговій 10-хвилинній промові Арсеній Яценюк розповів про те, що Україна перестала купувати газ у Росії, а звернулася до Європи, бо там дешевше. До яких наслідків може призвести газова незалежність України від «Газпрому»?
У цілому тут можна розділити думку пана Яценюка. Але справа в тому, що це все-таки не його заслуга, а менеджменту «Нафтогазу», які безпосередньо ведуть переговори на міжнародних ринках. Якщо подивитися структуру експорту-імпорту природного газу України, то з боку Російської Федерації він дійсно скоротився фактично вдвічі порівняно з минулим роком. Відповідно, пропорційно збільшився з боку ЄС.
Чи впорається Україна без російського газу? Все залежить від ситуації в країні і підготовчо-накопичувальних робіт. Пояснюю, чому. Україна накопичувала газ протягом усього минулого року в міру того, наскільки дозволяла фінансова спроможність. Але у вересні в результаті тристоронніх переговорів представників ЄС, «Газпрому» і «Нафтогазу» була домовленість, що обсяг у 2 м3 млрд газу, який необхідний для закачування в підземні газові сховища для проходження опалювального сезону, Україна закупить в Російській Федерації за рахунок коштів, наданих ЄС. Питання було тільки у тому, що європейський ринок не міг протягом місяця забезпечити надходження в Україну необхідних обсягів. Тому було прийнято рішення про придбання газу в «Газпрому», який в принципі може будь-який обсяг поставляти на територію України.
У будь-якому разі озвучені зміни для економіки країни — позитивні. Ми рухаємося в одну ногу з ринковими європейськими цінами, отримали можливість вибирати постачальника. Ціна стає конкурентною і динамічною, вона закладається не на квартал, а переглядається під кожен конкретний обсяг.
Ми зараз бачимо це в аспекті динаміки зміни цін на нафту. Вони щомісяця змінюються у бік зменшення ціни на природний газ. Більше того, вони будуть знижуватися і протягом усього 2016 року, тому що за часом є певна відстрочка, коли ціна на нафту починає впливати на ціну на газ. Приблизно ця відстрочка становить від півроку до дев'яти місяців. На європейському ринку динаміка ціни на природний газ є ринковою, тому вона буде знижуватися. Відповідно, Україна зможе купувати цей природний газ за ринковою ціною, а не за контрактом, який підписується на квартал або на рік, як це було раніше з «Газпромом».
За умов, коли формується ринкова ціна, вже не настільки важливо, є постачальником «Газпром» або представник Словаччини, Угорщини, Польщі. І, в принципі, ми повинні розуміти, що той газ, яким торгують європейські постачальники, це газ з Росії. Просто європейці вибивають для себе хороші умови по придбанню цього газу у «Газпрому» і можуть передавати цей газ Україні. У них відсутня політична складова формування ціни на природний газ, яка є, наприклад, в Україні.
Ви самі бачите, що останні три-чотири роки ціна на природний газ з Російської Федерації для України швидше була не ринковою, а політичною. І залежала від знижки, яка надавалася урядом Росії. З урахуванням знижки на перший квартал 2016 ця ціна становить $ 212 за тисячу кубометрів, плюс передоплата. З європейськими постачальниками є можливість регулювати як ціну, так і умови оплати за фактом поставки, а стовідсоткова передоплата не є обов'язковою умовою. Тому дійсно є, чим пишатися. Це, напевно, єдиний плюс у всій енергетичній політиці за минулий рік.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
Топ за тиждень
Популярне
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
44995
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
21916
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 15896
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 12822
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11047
Контакти
E-mail: [email protected]