Автор
Державний уповноважений Антимонопольного комітету України
Кнопки

Банківська гарантія в публічних закупівлях – як бути

 
21.09.2017 12:28

Відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерної пропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань перед Замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, є гарантія.

Останнім часом, ми стикаємось із тим, що велика кількість банківських гарантій не відповідають умовам тендерної документації та слугують підставою для відхилення пропозиції учасника, а іноді і призводять до відміни торгів.

Отже, ця тема є дуже важливою і я вважаю за потрібне пояснити.

У відповідності до ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику.

Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.

Отже, Замовник самостійно в тендерній документації визначає конкретний розмір забезпечення тендерної пропозиції.

Збільшились випадки надання учасниками торгів у складі тендерних пропозицій банківських гарантій, відповідно до яких, у разі настання гарантійного випадку, банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму, у розмірі, що не перевищує розмір забезпечення тендерної пропозиції, а не конкретно визначену суму, встановлену замовником.

Наведу приклад.

Тендерною документацією передбачено, що розмір забезпечення тендерної пропозиції становить 100 мільйонів гривень. Учасник надає в складі своєї пропозиції банківську гарантію, в якій зазначено, що у разі настання гарантійного випадку, банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму у розмірі, що не перевищує суму 100 мільйонів гривень.

В даному випадку, банківська гарантія не відповідає умовам тендерної документації, оскільки передбачає можливість сплати банком будь-якою суми до 100 мільйонів, що може бути навіть 1 гривнею.

Що робити?

1)       Замовникам - в тендерній документації потрібно встановлювати саме те, що ви очікує отримати і розглядати та оцінювати пропозиції учасників виходячи з того, що ви вимагали своєю тендерною документацією та що надано учасником.

Пропозиція учасника має відповідати всім умовам тендерної документації.

2)       Учасникам  - у  випадку, якщо умовами тендерної документації було встановлено чіткий розмір забезпечення тендерної пропозиції, то у випадку надання вами в складі пропозиції банківської гарантії з формулюваннями «будь-якої суми до…» або «суми, що не перевищує…» вашу пропозицію, скоріше за все, відхилятимуть. Чому скоріше за все? У випадку, якщо скарг до Колегії АМКУ не буде – це повністю ризик та відповідальність Замовника. У випадку, якщо надійдуть скарги з цього приводу, Колегія прийме рішення про невідповідність такої банківської гарантії вимогам тендерній документації. Тож, пильнуйте ваші банківські гарантії.

Резюмуючи: як цього уникнути?

Замовникам - пильнувати умови тендерної документації та пам’ятати, що тендерна пропозиція має відповідати вимогам тендерної документації, а отже, те, що ви передбачаєте, те ви і отримаєте.

Учасникам - пильнувати тексти банківських гарантій, які ви отримуєте та подаєте у складі тендерної пропозиції.

 

І наостанок, я дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо встановлення норми, яка передбачить можливість усунення порушень протягом 24 годин, до яких віднести якраз банківську гарантію.

Вдалих вам закупівель.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата Земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ Медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый Кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент Суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист ющенко янукович Яценюк