Кнопки

Чи може прокурор оскаржити постанову про корупційне правопорушення?

 
13.03.2018 09:25

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, у 2017 році суди розглянули близько 1500 справ про корупційні адміністративні правопорушення. За результатами розгляду корупційних протоколів, суди першої інстанції переважно приймали рішення на користь осіб, щодо яких вони складалися. До них можна віднести рішення судів про відсутність в діях складу адміністративного правопорушення та звільнення від адміністративної відповідальності у зв’язку з малозначністю (детальніше про звільнення у зв’язку з малозначністю читайте у статті «Корупційне адміністративне правопорушення: як обмежитись усним зауваженням?»).

КУпАП і реформа прокуратури . Усі судові процеси щодо розгляду корупційних справ відбуваються за обов’язкової участі прокурора. За давньою та незмінною традицією усіх державних органів, рішення не на їх користь обов’язково оскаржується в апеляційному порядку. У 2017 році прокурори оскаржили 200 постанов суду першої інстанції, тобто кожну 7 постанову у справі про корупційне адміністративні правопорушення.

Однак ще у 2014 році у рамках реформи органів прокуратури законодавець змінив повноваження прокурора. Зміни у Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) стосувались також і повноважень прокурора щодо підстав оскарження постанови суду першої інстанції про корупційне адміністративне правопорушення.

КУпАП передбачає, що прокурор, заступник прокурора, здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів при провадженні в справах про адміністративне правопорушення, окрім іншого, має право оскаржувати постанову і рішення по скарзі в справі про адміністративне правопорушення.

КУпАП чітко визначає коло осіб, які можуть оскаржити постанову у справі про адміністративне правопорушення: це виключно 1) особа, щодо якої винесено постанову, її законний представник, захисник; 2) потерпілий, його представник; 3) прокурор у випадках, передбачених КУпАП.

Які повноваження прокурора залишились? Прокурор здійснює нагляд за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Таким чином, за прокурором і сьогодні зберігаються повноваження щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Для прикладу, постанова суду про адміністративний арешт особи за дрібне хуліганство вважається рішенням, пов'язаним з обмеженням особистої свободи громадян. Якщо прокурор вважає, що постанова суду є незаконною, то має право оскаржити її в апеляційному порядку.

Чи пов’язана справа про корупційне адміністративне правопорушення з обмеженням особистої свободи громадянина? Ні, оскільки санкції відповідних статей КУпАП не передбачають відповідальності у вигляді адміністративного арешту. У даному випадку прокурор не здійснює нагляд за додержанням законів і не має права оскаржувати постанову про корупційне адміністративне правопорушення в апеляційному порядку.

Що робити, якщо суд апеляційної інстанції відкрив провадження за апеляцією прокурора? Незважаючи на відсутність повноважень, прокурори однаково подають апеляції, про що свідчить судова практика (наприклад: постанова Апеляційного суду Миколаївської області від 01.03.2018, постанова Апеляційного суду Вінницької області від 28.02.2018, постанова Апеляційного суду Запорізької області від 22.02.2018). Прокурори оскаржують переважно постанови про відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення, звільнення від адміністративної відповідальності у зв’язку з малозначністю та застосування адміністративних стягнень у мінімальних розмірах.

У більшості випадків суди апеляційної інстанції виносять постанови про повернення апеляційної скарги прокурору, роз’яснюючи відсутність повноважень на внесення апеляції. Однак існують виключення, коли суд апеляційної інстанції відкриває провадження та проводить розгляд за апеляцією прокурора.

У такому випадку необхідно підготувати заперечення на апеляційну скаргу прокурора. У запереченнях необхідно обґрунтувати, що: 1) прокурор має право оскаржити постанову суду першої інстанції лише під час здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян; 2) справа про корупційне адміністративне правопорушення не пов’язана з обмеженням особистої свободи громадянина, що позбавляє прокурора права вносити апеляцію.

P.s. Прокурор також не може оскаржувати постанови суду першої інстанції за іншими статтями КУпАП, якщо їх санкції не передбачають відповідальності у вигляді адміністративного арешту. Таким чином, обмеження застосовуються не тільки до «корупційних» статей.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь жкг жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование Общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха Публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы росія Россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк