Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.09.2021 22:48

Особливості купівлі та продажу автомобіля

Адвокат, партнер Адвокатського обʼєднання "Schendler" та співзасновник "Надра Інвест Консалтинг"

Чисельна кількість громадян не бачить різниці між придбанням автомобіля за договором купівлі-продажу чи переданням певних прав на нього за дорученням та технічним паспортом.

Часто громадяни надають перевагу більш швидким та дешевим способам придбання автомобіля та не переоформляють право власності на нього, не розуміючи при цьому можливих негативних наслідків. 

Способи придбання транспортного засобу:

І. Придбання автомобіля в автосалоні.

Безпечним способом придбання транспортного засобу є купівля нового автомобіля в автосалоні. Така процедура обов'язково супроводжується укладанням договору купівлі-продажу автомобіля та йогопідписанням. 

Слід уважно переглянути і прочитати договір та особливо звернути увагу на такі пункти:

1. термін поставки транспортного засобу;

2. умови, пов'язані з авансовою виплатою;

3. точна модифікація і комплектація автомобіля. 

Не треба підписувати, не переконавшись у відсутності якихось недоліків і дефектів, не перевіривши відповідність комплектації, роботу і справність всіх систем автомобіля і світлових приладів; стан лакофарбового покриття тощо. Після підписання договору всі наступні претензії і вимоги буде складно довести.

За результатами з'ясування всіх деталей та питань, що цікавлять, можна переходити від процедури оформлення до реєстрації транспортного засобу.

При реєстрації автомобіля справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Об'єктом оподаткування є вартість автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу. Ставки збору встановлені від 3 % до 5 % залежно від вартості автомобіля.

Після первинної реєстрації транспортного засобу, покупець отримує свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) та комплект номерних знаків.

ІІ. Придбання вживаного автомобіля за договором купівлі-продажу.

При придбанні вживаного автомобіля, надійним способом є укладення договору купівлі-продажу у нотаріуса. 

Нотаріус перевіряє достовірність наданих документів і відсутність обтяжень (арешту, заборони, наявність кредиту) на транспортний засіб.

Перед підписанням договору купівлі-продажу слід уважно ознайомитися з його змістом. Також, не варто забувати і про акт прийому-передачі, який відображає фактичну передачу транспортного засобу із зазначеним станом на момент придбання.

Повністю завершеною угода може вважатися тільки після внесення відповідних даних про нового власника в технічні документи на транспортний засіб.

Також, переоформити право власності на автомобіль можна, оформивши договір купівлі-продажу з наступною реєстрацією автомобіля на нового власника в сервісному центрі МВС.

ІІІ. Придбання автомобіля за довіреністю.

Якщо ви придбали автомобіль, лише отримавши на руки технічний паспорт, або нотаріально посвідчену довіреність, то повинні розуміти, що право власності на цей транспортний засіб залишається у попереднього власника. Така угода в собі може нести безліч прихованих нюансів, які продавець умисно не озвучує.

Негативні наслідки можуть в цьому випадку бути у обох сторін таких відносин, а саме:

1. довіреність може бути відкликана в будь-який момент;

2. дія довіреності припиняється в разі смерті довірителя і в цьому випадку спадкоємці можуть пред'явити вимоги стосовно транспортного засобу;

3. власник автомобіля може продати транспортний засіб іншій особі тощо.

 Продавець також повинен розуміти, що передаючи автомобіль за дорученням та залишаючись власником, він, на приклад, може опинитися  відповідачем по справі щодо відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди третій особі.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]