Відвід судді як необхідний інструмент у захисті клієнта – лайфхаки від адвоката
Як адвокат з розгляду кримінальних проваджень, завжди ретельно перевіряю інформацію про суддю, або ж колегію суддів, які приймають участь у розгляді справи.
Судове провадження по справі ще навіть не відкрито, однак адвокат вже звертається з клопотанням про відвід судді. Це нормальна практика, як і звернення про відвід «неугодної» судді вже після відкриття судового провадження. І така новела є позитивною. В обох випадках є один must have – обґрунтованість відводу.
Клопотання про відвід судді може подати будь-яка із сторін – сторона захисту, або сторона обвинувачення.
У судових процесах адвокати часто використовують інструмент відводу, він законний, однак іноді зустрічаються маніпулятивні підстави. Оскільки обгрунтованність чи не обгрунтованість такого питання вирішує інший суддя, котрий розглядає клопотання про відвід судді. У визначенні обґрунтованості існує тонка грань.
Коли відводу бути
Відсторонити суддю від справи можна за допомогою підстав у Кримінальному кодексі України, за яких результат про відвід буде позитивним. Отже, суддя не може брати участі в розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він є родичем осіб, які беруть участь у судовому процесі, якщо було порушено порядок визначення судді для розгляду справи, встановлений частиною третьою статті 21 цього Кодексу, або якщо буде встановлено інші обставини, що викликають сумнів у його неупередженості. Підставою для відводу буде й у тому випадку, коли у кримінальному провадженні суддя був потерпілим, цивільним позивачем або відповідачем.
Суддя, який брав участь у розгляді справи, не може брати участі в новому розгляді справи у разі скасування рішення, ухвали, постанови, прийнятої за його участю, або у перегляді прийнятих за його участю рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами. При наявності зазначених підстав суддя повинен заявити самовідвід.
Коли суддя по справі є цивільним відповідачем до будь-якої із сторін, це стане обґрунтованою і беззаперечною обставиною по відношенню до цього судді. Існує невеличка адвокатська хитрість, коли у судовому зсіданні суддю провокують на конфлікт, на підставі чого подають позов щодо захисту честі, гідності, а також професійної діяльності адвоката відповідно до судді. В такому випадку суддя буде цивільним відповідачем. Це й стане однією з переконливих підстав для відводу.
Як адвокат з розгляду кримінальних проваджень, завжди ретельно перевіряю інформацію про суддю, або ж колегію суддів, які приймають участь у розгляді справи. Перевірка на предмет складання іспитів, проходження психологічних тестів, відповідності кваліфікаційному рівню судді, чи є скарги на суддю – усе це складає картинку про представників Феміди і дає можливість вибудовувати стратегію в суді. Можна перевірити, чи відкривалися кримінальні провадження до судді. Якщо сторона захисту вбачає, що суддя завідомо виносить незаконні рішення, можна написати заяву до Державного бюро розслідувань за статтею 375 КК України та відкривати кримінальне провадження. Це цілком дає право для відводу.
Однак ці невеличкі професійні секрети завжди направляю у конструктивне русло, коли вбачаю некваліфіковані дії збоку судді, коли такий хід допоможе захистити інтереси клієнта законним способом.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393