Система управління ризиками в аудиторській фірмі
Під системою управління ризиками слід розуміти встановлений порядок ідентифікації, оцінки та аналізу ризиків, планування заходів по їх зменшенню тощо
«Зараз найкращий час ніж будь-коли запитати себе: чи робимо ми все можливе в нашій організації, щоб запобігти випадкам економічних злочинів та шахрайства, та чи не втрачаємо ми із поля зору щось важливе у цій боротьбі?» (Марчін Клімчак, партнер, лідер практики форензік PwC у Польщі, Україні та країнах Балтії)
Ризик, як економічне явище, представляє собою поєднання можливості виникнення несприятливих подій (або невдалих результатів господарської діяльності) та наслідків від них у вигляді збитків або шкоди. В рамках цієї статті обмежусь господарським (підприємницьким) ризиком, який виникає в ході господарської діяльності та в залежності від джерела виникнення може бути класифікований наступним чином:
а) ризик, що пов'язаний із основними бізнес-процесами. До таких процесів прийнято відносити процеси, що створюють додану вартість продукції та/або послуг, запропонованих компанією. Наприклад, ризики, пов’язані з виробничим процесом, збутом та постачанням, складуванням і зберіганням, ціноутворенням та іншими подібними операціями;
б) ризик, що пов'язаний із допоміжними бізнес-процесами. Наприклад, ризики, пов’язані з веденням бухгалтерського обліку, підготовкою управлінської і фінансової звітності, управлінням персоналом, управлінням фінансами, інформаційним забезпеченням (впровадження систем контролю та безпеки), управлінням процесом зберігання і отримання інформації тощо;
в) ризик зовнішнього середовища, що не залежить від діяльності компанії. Наприклад, інфляційний ризик, процентний ризик, валютний ризик, податковий ризик тощо.
г) ризик корпоративного управління. Наприклад, привласнення активів, що пов'язано з дискреційною поведінкою менеджерів.
Нажаль, ризики корпоративного управління ще недостатньо враховуються підприємствами на практиці в процесі прийняття рішень.
PricewaterhouseCoopers (PwC) був проведено опитування українських компаній в рамках всесвітнього дослідження економічних злочинів та шахрайства[i]. Окремі результати цього дослідження щодо економічної злочинності в Україні наведені мною на рисунках нижче.
Лідером серед видів економічної злочинності в Україні, за даними PwC, тривалий час були випадки незаконного привласнення майна. Але у 2018 році ситуація дещо змінилася: лише 46% випадків проти 62% випадків, що сталися у 2016 році. Однією із причин падіння показника PwC бачить у посиленні контролю українськими компаніями та збільшенні інвестицій у засоби для запобігання йому.
Таким чином, можна стверджувати, що першим і важним кроком у боротьбі з шахрайством є оцінка ризиків. Недарма, стаття 23 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (Закон про аудит), висовуючи вимоги до внутрішньої організації суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, вимагає запровадити систему внутрішнього контролю, механізми внутрішнього контролю та застосування методики оцінки ризиків.
В Вікіпедії – вільній енциклопедії «система» представлена як множина взаємопов'язаних елементів, яка, як єдине ціле, взаємодіє між собою та з середовищем для досягнення мети[ii].
Система контролю має свої елементи:
- Суб'єкт контролю – фахівець (група фахівців), що здійснюють контрольні функції;
- Об'єкт – організаційна система (або її складова), відносно якої проводиться контроль;
- Предмет – характеристики об'єкта контролю, які підлягають контролю (витрати, результати, якість тощо);
- Стандарти – результати, стан або дії, які виражені в конкретних значеннях показників, регламентах, ступінь відхилення від яких визначається в процесі контролю;
- Процедури – послідовність дій з проведення контролю;
- Методи – способи проведення контролю;
- Засоби – все те, що використовується в процесі проведення контролю (вимірювальні прилади, засоби фіксації результатів, накопичення і зберігання інформації, інструменти, планова та звітна документація, звіти співробітників, кошториси, бюджети тощо).
У свою чергу під системою управління ризиками компанії слід розуміти встановлений порядок ідентифікації, оцінки та аналізу ризиків, планування заходів по їх зменшенню, вибору і використання методів нейтралізації їх негативних наслідків.
Кінцевою метою системи управління ризиками має бути досягнення оптимального співвідношення між рівнем ідентифікованого ризику та стратегічними цілями компанії. Варіанти стратегічних цілей можуть бути різними. Наприклад, формування іміджу, отримання прибутку, задоволення інтересів громадськості тощо. Вплив ризиків на стратегічні цілі компанії представлений на рисунку.
Для виконання умов статті 23 Закону методику оцінки ризиків доцільно формалізувати у вигляді внутрішнього документу. Наприклад, це може бути «Положення про систему управління ризиками». Формат такого документу кожна аудиторська фірма визначає для себе самостійно, я ж запропоную лише його приблизні розділи:

В залежності від особливостей побудови системи внутрішнього контролю на підприємстві система управління ризиками може бути викладена також і в єдиному документі, присвяченому питанням системи внутрішнього контролю. Вибір, як то кажуть, за вами.
«Ваше благополуччя залежить від ваших власних рішень». (Джон Д. Рокфеллер)
[i] Всесвітнє дослідження економічних злочинів та шахрайства 2018 року: результати опитування українських організацій. Виведення шахрайства з тіні. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.pwc.com/ua/uk/survey/2018/pwc-gecs-2018-ukr.pdf
[ii] Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0
- Основні аспекти угод злиттів та поглинань (M&A), Тренд - 2025. Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 79362
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 5840
-
Equinor запустила родовище у Баренцевому морі: потужність – 220 000 барелів нафти на добу
Бізнес 5157
-
Порошенко показав декларацію за 2024 рік: заробив понад 4 млрд грн
Бізнес 4306
-
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ
4015