Закон "Про освіту" в контексті діяльності приватних дитячих садочків
В засобах масової інформації широко висвітлювалося прийняття Закону України №2145-VIII «Про освіту» у зв’язку з «мовним» питанням, яке викликало дипломатичні хвилі та обурення деяких сусідніх країн.
В засобах масової інформації широко висвітлювалося прийняття Закону України №2145-VIII «Про освіту» у зв’язку з «мовним» питанням, яке викликало дипломатичні хвилі та обурення деяких сусідніх країн.
Водночас, Закон «Про освіту», який діє з 28 вересня 2017 р., не обмежується питанням мови навчання та запроваджує низку суттєвих змін у системі освіти в Україні. Деякі з цих змін стосуються «приватного сектора» в освіті, зокрема приватних дитячих садочків.
Що ж необхідно знати особам, які вже здійснюють діяльність у сфері дошкільної освіти, або ж мають намір відкрити власний дитячий сад?
1. Зміна термінології
Новий закон замінює деякі важливі терміни, що вживаються в повсякденній діяльності освітнього закладу. Так, термін "дошкільний навчальний заклад" замінено на "заклад дошкільної освіти", "навчально-виховний процес" замінено на "освітній процес", "надання освітніх послуг" замінено на "провадження освітньої діяльності", а також інші зміни.
На практиці це означає, що документація дитячого садочка, зокрема, реєстраційні документи, договори з клієнтами, постачальниками мають відповідати вимогам нового закону.
Дитячі садочки, які зареєстровані у формі «ДНЗ» (дошкільний навчальний заклад) повинні привести у відповідність своє найменування та статутні документи, отримати ліцензію на нове найменування.
Що стосується садочків, які лише будуть створюватися, то для них важливо на першому етапі реєстрації обрати правильну форму закладу – саме «заклад дошкільної освіти», аби в подальшому уникнути складнощів при ліцензуванні.
2. Діяльність фізичних осіб – підприємців
Важливо, що новим законом врегульовано правовий статус фізичних осіб. Так, з 28 вересня 2017 р. права та обов’язки закладу освіти, передбачені Законом «Про освіту», має також фізична особа - підприємець, основним видом діяльності якого є освітня діяльність.
В даному випадку необхідно підкреслити два моменти.
По-перше, ФОП надаються не лише права, а й обов’язки закладу освіти.
По-друге, тепер ФОП може отримати ліцензію та абсолютно легально працювати як дитячий садочок.
3. Заробітна плата персоналу
З 01 січня 2018 р. набрала чинності норма нового Закону «Про освіту» згідно з якою посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат (її розмір з 01 січня також збільшився і складає 3723,00 грн.).
В даному випадку можливо заспокоїти власників приватних дитячих садочків. Поряд з вищевказаним положенням, Закон «Про освіту» дозволяє приватному закладу освіти встановлювати інші, ніж передбачено цим Законом, розмір і умови оплати праці, винагороди та допомоги для педагогічних працівників.
При цьому, необхідно враховувати зростання конкуренції при підборі персоналу у зв’язку зі збільшенням рівня заробітної плати у державних та комунальних садочках.
4. Державне фінансування приватної освіти
Новий закон містить пряму норму щодо фінансування державою загальної середньої освіти у приватному закладі освіти. Водночас, інші положення закону та норма про те, що «Держава може сприяти розвитку дошкільної та позашкільної освіти шляхом надання відповідних освітніх субвенцій» та посилання необхідність додаткового врегулювання законом «Про дошкільну освіту» дозволяють стверджувати про можливість державного фінансування і для приватної дошкільної освіти.
Наразі Закон «Про освіту» створив передумови для державної фінансової підтримки приватних дитячих садочків. Проте безпосередній механізм надання такої підтримки за інформацією автора статті ще знаходиться в розробці.
На завершення необхідно вказати на те, що в 2018 році очікується також прийняття нової редакції закону «Про дошкільну освіту» та оновлених Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності. Вказані нормативні акти необхідно буде враховувати всім особам, які здійснюють діяльність у сфері освіти.
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14879
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13191
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 11176
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5118
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4157