Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.03.2015 17:08

Україна на межі зовнішнього та внутрішнього дефолту

Консультант з питань фінансів та бюджету Львівського регіонального відділення Асоціації міст України

В останній період Україна зіштовхнулась з значними як внутрішніми та і зовнішніми політичними, фінансовими та економічними викликами. Лише агресія з сторони Російської Федерації та інспірована нею війна на сході нашої держави завдали збитків на десятки міл

В останн і й пер іод Україна зіштовхнулась з значними як внутрішніми та і зовнішніми політичними, фінансовими та економічними викликами. Лише агресія з сторони Російської Федерації та інспірована нею війна на сході нашої держави завдали збитків на десятки мільярдів доларів США. Слід мати на увазі, що економічні системи є надзвичайно інерційними і певне негативне явище може бути подолане лише в середньостроковій перспективі, особливо коли це явище виникло в результаті накопичених макроекономічних дисбалансів.

Прикладом може бути нищівний економічний курс спарки Янукович-Азаров. Міжнародні золотовалютні резерви України станом на листопад 2011 року становили 38 млрд. дол. США, а вже через три роки станом на листопад 2013 року, коли почалась Революція Гідності всього 18 млрд. дол. США. Якщо ще взяти до уваги маніпулювання грошовою масою, дотації на сотні мільярдів гривень вугільної галузі та нафтогазового сектору то можемо уявити собі безпрецедентні масштаби розграбування. Згадаймо як на телевізійних шоу з’являвся тодішній прем’єр-міністер Азаров і з «чистою совістю» розповідав який «стабілізець» вже наступив, забуваючи чомусь завжди зазначити якою ціною це відгукнеться українському народу.

Рік 2014 був надзвичайно важким. Падіння ВВП було зафіксовано на рівні 6,7 %, Дефіцит зведеного бюджету України перевищив 10 % від ВВП, золотовалютні резерви знизились до 9,8 млрд. дол. США, споживча інфляція сягнула 25 %, дефіцит зведеного  платіжного балансу 13 млрд. дол. США, гривня знецінилась майже в двічі. Такі невтішні підсумки року що минув.

Не менш тривожно розгортаються події вже цього року. Гривня ще більш прискорила своє падіння по відношенню до світових валют. Вагомим чинником були і залишаються військові дії у Луганській та Донецькій областях. А це не багато не мало, а до 10 % виробництва, тим більше такого яке приносило валюту в казну держави. Більш того Україна несе соціальну відповідальність по відношенню до населення окупованих територій. За  ту ж таки валюту ми закуповуємо енергоносії - газ, паливо для електростанцій, безин та дизпаливо і вже навіть вугілля. Стійкі надходження доларів та євро під великим питанням. В результаті золотовалютні запаси знизились до критично можливих рівнів – 6,4, млрд. дол. США. Сукупні борги, які ми маємо повернути в першому півріччі – приблизно 7 млрд. дол. США, крім того росіянам – 3 млрд. дол. США Усе це має стійкий тренд до негативних прогнозів щодо усього 2015 року.

Єдиним позитивним меседжем, що може частково врівноважити курс гривні це проведені перемовини з Міжнародним валютним фондом стосовно механізму розширеного кредитування. Попередні рішення вже прийняті і якщо будуть затверджені Виконавчою радою МВФ на початку березня, то ми можемо отримати понад 4 млрд. дол. США вже у до кінця місяця. Не виключається надходження допомоги також з інших джерел. Сукупно програмою передбачено до сорока млрд. дол. США підтримки на протязі чотирьох років.

Та усе це може не мати будь якого значення якщо не будуть припинені бойові дії на сході України, виконуватись узгоджені нещодавно мінські угоди. Навіть нетривке перемир’я сьогодні в комплексі дій НБУ спрацювало на зміцнення української валюти. Але завтра цього може бути замало. Потрібні структурні реформи, а з реформами поки великі проблеми, як і з дотриманням угод у версії Мінськ-2. Тому є усі підстави вважати що гривня продовжить своє перманентне знецінювання.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]