Сусід палить листя: що робити?
Весною українці масово палять траву, восени – листя, і протягом року – сміття. Що з цим робити і як захистити свою родину?
Через сморід від паленого листя та сміття неможливо спати, закриваємо вікна – але на ранок навіть дитячі ліжечка все одно просякають важким запахом. Весною українці масово палять траву, восени – листя, і протягом року – сміття. Думаю, причина – у невігластві, нерозумінні реальних наслідків своїх дій.
Чому палити сміття та листя – небезпечно
До складу диму від спаленого листя входить: пил, оксиди азоту (NO), важкі метали, канцерогенні сполуки бенз(а)піренів та чадний газ (СО).
1 тонна тліючого листя прирівнюється до 30 кг чадного газу. Рівень чадного газу біля тліючої купи листя так само високий, як і на міській вулиці з інтенсивним рухом. Моноокисел вуглецю (він же – чадний газ) – дуже отруйний газ, оскільки надзвичайно легко зв'язується гемоглобіном крові, блокуючи доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з вищим навантаженням, а це – посилює шанс на загострення захворювань серця.
У спаленому смітті на додачу обов’язково знайдуться штучні сполуки, що при горінні виділяють смоги формальдегідів, акролеїн, ціаніди, діїзоціанати та інших мутантів Періодичної системи хімічних елементів.
Нагадаю, що серцево-судинні захворювання є найбільш частою причиною смерті у світі, і за найскромнішими оцінками Світової організації здоров’я – близько 7 мільйонів смертей у світі щороку спричинені забрудненням повітря.
Брати наші менші
Днями в Києві та інших містах відбувся Марш за права тварин – мова йшла за заборону використання тварин у цирках і дельфінаріях, використання живих тварин для тестування косметик, роботи притравочних станцій та хутрових ферм. Однак, коли мова йде про спалювання сміття чи листя – люди теж шкодять і рослинам, і тваринам. Особливо небезпечні в цьому сенсі весняні спалювання минулорічної трави – там гинуть зайченята, їжачки та миші, пташки та павуки.
Як боротися із відкритим спалюванням?
Почніть із переконання. Як переконати сусіда?
1. Поділіться з ним інформацією про те, чому спалювання листя та сміття шкодить людині та довкіллю.
2. Процитуйте закон – ст.50 Конституції, ст. 16 Закону “Про охорону атмосферного повітря”, Закон “Про благоустрій у населених пунктах”.
3. Якщо переконання не працює – викликайте поліцію – 102. Адже за спалення листя, трави та побутового сміття передбачений штраф.
Список законів, на які можна посилатися – невичерпний, але важливо те, що підставою для виклику поліції є ст. 255 Адміністративного кодексу, що зобов’язує поліцію виїхати на місце злочину (спалювання листя) та скласти протокол.
Скепсис, що поліція не реагує, тому що і на важчі правопорушення не зовсім не реагує, недоречний, якщо Ви хочете жити у правовій державі. Ані Президента, ані Уряд, ані Верховна Рада не вирішать цю проблему, поки Ви не звернетеся до правоохоронних органів. Тому звикайте і не лінуйтеся.
Як захистити себе?
Я розумію тих, хто не готовий йти сваритися з сусідами чи випадковими незнайомцями, які палять листя / траву чи сміття у них під вікнами. Але у такому випадку слід замислитися про те, яким чином себе захистити від шкоди.
1. Закривайте вікна – а біля щілин можна покласти вологу ганчірку, яка допоможе вловлювати важчі дрібні елементи.
2. Купіть очищувач повітря – поки що дивина для України – звичайна річ для жителя Пекіну, де просто дихати на вулиці дорівнює палінню 40 цигарок на день. Оригінальні очищувачі повітря досить дорогі, але є і дешевші опції – в обох варіантах – суть у фільтрах, які потрібно регулярно очищувати.
3. Заведіть більше домашніх рослин – надавайте перевагу видам, що виділяють велику кількість кисню, але якщо ви не майстер доглядати за домашнім садом – купуйте найменш вибагливі ампельні рослини (декоративні рослини із звисаючими пагонами або виткими стеблами і гарним листям).
Вірю, що з часом все населення країни чудово розумітиме, що палити сміття, траву чи листя так само – погано, нечемно та небезпечно. Але часу у нас обмаль – і захищати свою країну та родину треба вже зараз. Не зволікаймо!
- Основні аспекти угод злиттів та поглинань (M&A), Тренд - 2025. Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 84140
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 7088
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 6007
-
В Україні випробували FPV-дрони на оптоволокні з дальністю понад 20 км – фото
Бізнес 5541
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 5309