Основний закон України з позиції конституціоналізму
Эта заметка была написана для сборника «Становлення владних структур в Україні», Київ, 1997 р., то есть, фактически сразу после принятия конституции
Эта заметка была написана для сборника «Становленнявладних структур в Україні», під редакцією О. Гараня, Київ, 1997 р., то есть, фактически сразу после принятия конституции
Попередні зауваження
1.Попри низький"ступінь консенсусу" в суспільнихнауках, пов'язаний із їхньою політичноюзаангажованістю, мало хто заперечуєліберальне походження конституції якправового й політичного явища. Тожукраїнську Конституцію автор розглядатимез позицій конституціоналізму. У даномуразі це означає визнання пріоритетуправ людини перед правами будь-якогоколективу, держави чи суспільнихінституцій; концепції природного права(зокрема невідчужуваності прав) іпринципу верховенства права (право"вище" від Конституції та держави).
Автор уважаєза доцільне розглядати українськуКонституцію не як завершення, а якетап конституційного процесу.Незалежно від того, чи нинішня Конституціяпроіснує довго, а чи незабаром з'явитьсяінший текст, конституційний процес незупиниться. Його продовжать ухваленняорганічних законів, рішення КонституційногоСуду та суспільні процеси, пов'язані земансипацією громадян. На думку автора,треба розрізняти конституційний(який має радше громадське значення,що визначається розвитком відносин міжсуспільством і державою) та установчий(пов'язаний із виникненням і юридичнимоформленням державних інституцій, атакож із тлумаченням конституційнихнорм) процеси. Втім, навіть в установчомупроцесі (початком якого був референдум1 грудня) ухвалення Конституції не єкрапкою.
3. Ухвалена Конституціяє другою, після конституції УНР, спробоюоформлення української державності(з багатьох причин автор не вважаєдокумент Пилипа Орлика конституційнимактом). На відміну від конституції УНР,про яку широкі маси практично нічогоне знали, нова Конституція народиласяв результаті відкритого п'ятирічногополітичного протистояння. Стараконституція УРСР із уведеним у неїінститутом Президента й цілковитимусевладдям парламенту, який міг будь-якоїмиті внести в конституцію поправки, немогла стати правилами гри для реальнихполітичних сил. Тож після чотирьохроків безплідної боротьби без правилсеред її учасників з'явилося розуміннятого, що такі правила необхідні.
Нагадаємо, щов політичному протистоянні реальнобрали (і беруть) участь не так громадськісили, як різні угруповання номенклатури,котрі набирають якого-небудь політичногозабарвлення або ж обходяться без нього.У цьому й полягаєголовний мінус нової Конституції —вона не є документом громадянськогосуспільства, покликаним визначитивідносини держави та громадян.Скоріше нашу Конституцію слід порівнюватиз "протоконституційними" актамина кшталт Великої хартії вольностей1215 року, яка була своєрідним договоромбаронів із королем. Нагадаємо також, щопопри широке висвітлення у ЗМІ"конституційного процесу", суб'єктівгромадянського суспільства не було донього допущено. Конституційну комісію сформували з представників влади (уРосії до такого органу вводили, приміром,представників партій), розглядався лишеофіційний проект (тоді як більшістьальтернативних проектів були набагатоякіснішими), дійшло до того, що населення"обговорювало" один текст, апарламент — інший. Усе це не дивно —для справжніх учасників "конституційногопроцесу" головним завданням Конституціїбуло визначення правил гри одне з одним,тобто легалізація політичного процесу.Тому з багатьох функцій Конституціїухвалений у липні 1996 року текст передусімпокликаний виконати одну — зафіксуватиполітичний договір між різними владнимиугрупованнями. Втім, навіть попринаявність Конституції криза політичноїсистеми зберігається. Про це свідчатьне так публічні "з'ясування стосунків",як неспроможність влади виконувативласні рішення. Нижче автор спробуєпоказати, чому головні суспільнізавдання, що їх покликана виконуватиКонституція, залишаються відкритими.
Завданняконституції та їх практичне виконання
«Класична» конституція,яка гарантує основні права й свободи,встановлює механізми їх реалізації тазворотні зв'язки між суспільством ідержавою, спроможна відіграти неабиякуроль у відновленні ресурсів суспільства.Додамо, що світова практика підказує:саме така антикризова і «відновлювальна»функція конституції є основною. Доситьпригадати: американську конституціюухвалили після десяти років чинностіСтатей конфедерації, які довели своюнеефективність, після заяви уряду пройого неспроможність керувати й"прохання про допомогу в установчоївлади"; конституції більшості країнЗахідної Європи — після Другої світовоївійни тощо.
Антикризова функціяне повинна, ясна річ, бути якось спеціальноозначеною в Конституції. Досить, абиконституція правильно відбивалапритаманні їй як правовому явищупріоритети, створюючи цим умови длясамоорганізації та розвитку суспільства.Сучасний фахівець у сфері конституційногоправа Всеволод Речицький пише про це:"Позаяк установити фіксовану мірусвободи у праві неможливо, правовасистема органічно складається якбіполярна. Частина норм "опікується"свободою, решта — впорядкованістю.Проте свобода все-таки важливіша відпорядку, тож серце правової системи —конституція — стає на бік свободи".Далі цитуючи цього автора, можна сказати,що "конституція — гарант свободи,вираженням якої у здоровому суспільствіє міра позитивного хаосу, "невпорядкованості"в економіці (ринок), політиці (демократія),приватному житті (ргіуасу). Саме томуконституція є не так регуляторомсуспільного життя, як гарантом протийого надмірної, несправедливої, а отжепротиправної організованості,регламентованості" (В.Речицький.Конституція як форма опануваннявладою. — Харків, 1994).
Розглядаючи українськуКонституцію з цієї точки зору, можнавідзначити, що вона не виконує своюантикризову роль. Цей висновок випливаєз наведеного нижче аналізу конституційноготексту.
1. Правагромадян і їх реалізація
У цьому питаннічасто відбувається традиційнатермінологічна плутанина, позаякодним і тим самим словом називаютьцілком різні явища. В англійській мовіє кілька термінів на означення прав.Передусім це невіддільні чи природніправа (на життя, свободу та власність)— rights;громадянські права чи свободи (свободаслова, совісті тощо) — Ііberties; привілеї,тобто права, надбані в ході політичногопроцесу, якими в СРСР були право напрацю, відпочинок, житло тощо —entitlements (Бернард Г. Сіган. Створенняконституції для народу чи республіки,які здобули свободу. — Київ, 1993).Відзначимо, що така класифікація єточнішою, ніж звичний для нас поділ нагромадянські, політичні, економічні,культурні тощо права. Остання класифікаціяпідходить більше для "прав людини"як політичного явища й не встановлюєпевної ієрархії "міцності" прав,як це притаманне англосаксонськійтрадиції. Нарешті, словом "право"у нас іменують і науку, і законодавчесередовище, і загалом систему відносин,які грунтуються на договорі чи визнанійієрархії сторін. Один із найсумнішихнаслідків такої плутанини — недовіранаших громадян до самого поняття правлюдини, позаяк у цьому разі праваасоціюються з привілеями, а сама апеляціябудь-кого до цих прав виглядаєвимогою чогось більшого, ніж мають інші.
1.1.Умовнийхарактер свобод. Практичновсі статті Конституції, які описуютьгромадянські права (liberties),містять посилання на закони (приміром,"якщо це не заборонено законом","визначено законом" тощо), особливотам, де йдеться про громадянськіправа (ст. 33 — свобода пересування, ст.34 — свобода слова, ст. 35 — свободасовісті, ст. 36 — право на створенняоб'єднань, ст. 39 — свобода зібрань).Отже, закон стає умовою реалізаціїправа, і ніщо не заважає ухвалюватизакони, які обмежуватимуть право.Приміром, "право на підприємницькудіяльність, не заборонену законом"(ст. 42), не перешкоджає парламентузаконами поступово заборонити всівиди підприємницької діяльності. Авторуважає, що від такої ймовірної колізіїне врятує і наявність ст. 22, яка говорить:"Конституційні права і свободигарантуються і не можуть бути скасовані.При прийнятті нових законів, абовнесенні змін до чинних законів недопускається звуження змісту та обсягуіснуючих прав і свобод". Для "включення"цієї статті в дію потрібен процес уКонституційному Суді. Крім сутополітичних труднощів, які постанутьпри поданні відповідного позову (див.про це нижче), позивачеві буде доситьважко довести, що парламент зліквідувавсаме право на підприємницьку діяльністьчи зменшив його обсяг, позаяк: а) вКонституції є згадане вище застереження:право поширюється лише на "незаборонену законом" діяльність; б)обсяг підприємницької діяльностіконституційне не окреслено.
Показово, що підставамидля законодавчих обмежень прав є нелише інтереси національної безпеки,територіальної цілісності чи громадськогопорядку, а й категорії, які явноперебувають поза межами компетенціїдержави, — скажімо "здоров'я таморальність населення" (відзначимо,що хоча такі норми є в деякихконституціях, приміром, Італії таІспанії, вони суперечать класичнимуявленням про роль держави і з причин,про які буде сказано в п. З, не можутьбути запозичені).
Класична конституційнасхема передбачає, що права повиннібути сформульовані в абсолютній формі.Це не означає неможливості законодавчогообмеження прав — врешті, будь-який законунаслідок свого позитивного, "наказового"характеру так чи інакше обмежуєправа. Ухвалюючи закони, законодавецькерується своїми пріоритетами — якомусаме праву віддати перевагу. Протеабсолютне формулювання права в Конституціїзберігає можливість оскаржити діїзаконодавця, котрий часто керуєтьсяполітичними міркуваннями, і скасуватиабо скоригувати закон.
Тут авторові можутьзаперечити, що формулювання правукраїнської Конституції "списано"з міжнародних документів із цих питань.Це великою мірою так, але ті документиухвалювалися за доби СРСР і «соціалістичноготабору», тож вони мають компроміснийвигляд. До речі, з цієї причини багатодемократій не приєднується до міжнароднихдокументів про права людини.
Другим варіантомзапрограмованого Конституцією обмеженняправ є, приміром, ст. 41. У ній сказано, щоправо приватної власності непорушне.Ця формула випливає з природностіправа на приватну власність (тобто воноіснує незалежно від того, що про цедумає держава). Але подальше твердженнястатті 41, що "право приватної власностінабувається в порядку, визначеномузаконом", суперечить непорушності,позаяк те, що й так існує, не може"набуватися", та ще й "у порядку,визначеному законом".
Усі ці, здавалося б,суто теоретичні проблеми мають практичнінаслідки. Коли паралельно існують двіконституційні норми, одна з якихбільш зручна для держави, а друга —менше, то завжди застосовуватиметьсязручніша. У нашому випадку це означає,що діятиме теза про "набування праваприватної власності на основі закону".Фактично стан справ після ухваленняКонституції нічим не відрізнятиметьсявід попереднього: держава й надалізбирається "видавати" власністьгромадянам, що дає змогу не тільки доситьшвидко забрати її, а й легко й вільнозмінювати правила гри у цій сфері.
1.2. Існуванняпозитивних прав. До перевагнової Конституції можна віднестите, що вона містить менше так званихпозитивних прав (еntitlements),ніж офіційні конституційні проекти.Права на працю та житло, які були каменемспотикання конституційних проектів,сформульовано в досить цивілізованійформі (право на працю, як право навільний продаж робочої сили, а неяк право обов'язкової оплати за будь-якупрацю). Правда, збереглися інші позитивніправа — на достатній життєвий рівень(ст. 48), на освіту (ст. 53), на охоронуздоров'я (ст. 49).
Існування позитивнихправ робить безглуздим судочинствона основі Конституції (що вкрай необхідно).Одночасне існування судочинства наоснові Конституції та позитивнихправ загрожує руйнуванням судовійсистемі, позаяк цілком очевидно, щосудові рішення, ухвалені на захистпозитивних прав, неможливо виконати.Одним із наслідків такого стану справможе стати небажання судів розглядатисправи на основі Конституції. А безможливості судочинства на основіКонституції практично цілком утрачаєсенс конституційна гарантія будь-якихправ.
1.3. Юридичнийпозитивізм. Ст. 92.1 визначає:"виключно законами України визначаютьсяправа і свободи людини і громадянина".Фактично, така формула передбачаєтотожність права та закону (що і єсутністю юридичного позитивізму).Концептуально ця теза суперечитьпроголошеному раніше принциповіверховенства права і робить непотрібноюконституційну гарантію прав громадян.Зате нею підтверджено обов'язковістьіснування законодавчих актів, якірегламентують права (див. п. 1.1.).
2. Організаціязворотніх зв`язків“суспільство-держава»
Ідея природного права відбиласяв конституціоналізмі у принципіверховенства права (ст. 8). Цей принципозначає не так обов'язковість виконанняписаних актів і дотримання процедур,як обмеження дій держави захищенимиконституцією правами й можливістю судузахищати не окреслені в ній права (якце передбачає 9-а поправка до КонституціїСША і ст. 22 нашої Конституції). Додамо,що континентальна система права,впроваджена в європейських країнах(зокрема й в Україні), змушує доситьдокладно описувати правові положенняв Конституції і практично неминучепризводить до появи ухвалених на їїоснові й на її розвиток законів іпідзаконних актів. Усе це, особливо заумов нашої країни, створює умови дляпоступової втрати проголошуванихКонституцією свобод через дедалі більшеїх уточнення нормативними актами.Непомітне й поступове обмеження свободипризводить до її зникнення, а отже — достагнації та деградації держави. Тожконституція, яка грунтується наприродному праві, повинна мати юридичнийпріоритет перед законодавством.Таким чином, конституція створюєзворотний зв'язок, який дає змогукоригувати діяльність держави, не даючиїй деградувати. Такий зворотний зв'язокзабезпечують конституційні положення:гарантія державою захисту прав громадян(ст. 22), можливість громадян звертатисяв суд задля захисту своїх конституційнихправ (зокрема подавати в суд надержаву) (ст. 8, ст. 55), заборона прийматизакони, які суперечать конституції(тобто порушують права) (ст. 8), неможливістьдля держави "скасувати" права забудь-яких обставин (ст. 22), можливість(і навіть обов'язок) громадян чинитизбройний опір кожному, хто спробуєскасувати такий порядок ("право наповстання"). Здійснює цей зв'язок суд.
2.1. Судовийзахист конституційних прав.Головний елемент зворотного зв'язкуміж суспільством і державою — можливістьгромадянина подавати в суд на окремихдержавних чиновників, на державніоргани та державу загалом на основіКонституції. Більшість розвиненихкраїн таку можливість забезпечує. ВАвстрії, Канаді, Франції, Німеччині,США суди спроможні оголошуватизакони неконституційними (отже —нечинними). У Швеції та Норвегії судимають право не застосовувати закон,який вони вважають неконституційним,і керуватися конституційнимипринципами при розгляді справ, якістосуються дій уряду та приватнихосіб. В Австралії, Великій Британії таНідерландах суди мають правооголошувати нечинними рішення державнихорганів і керуватися конституційнимипринципами в процесах між приватнимиособами. Хоча українська Конституціягарантує судочинство на основіКонституції (ст. 8), реалізація йогоздається вельми сумнівною з низкипричин:
а) Конституція непередбачає системи "судового нагляду",яка діє в США і є, на думку автора,найефективнішим засобом "очищення"законодавства та нормативних актів відантиконституційних положень. БернардСіган у згадуваній вище праці навівадаптований виклад принципу "судовогонагляду", придатного для використанняв континентальній системі: "суддіне можуть застосовувати закони, які незбігаються з цією конституцією. Увипадку, коли в ході судового процесусуд визначає, що застосований ним законможе суперечити конституції, суд повиненперервати процес та звернутися ізформальним запитом до КонституційногоСуду з приводу конституційностізазначеного закону. Якщо закон будевизнано чинним, судовий процеспоновлюється" (ст. 8 "типового"проекту конституції Б.Сігана);
б) відсутність описаноговище механізму може призвести до такихнаслідків. Дві основні категорії справ,що їх розглядають нашї суди, регулюютьсявідповідними кодексами — цивільнийі кримінальним. У разі суперечності міжнормою кодексу і Конституцією судповинен керуватися останньою. Проте цефактично означає визнання норми кодексуанти-конституційною. Однак ухваленнятакого рішення входить у компетенціюКонституційного Суду, позаяк єдиниморганом конституційної юрисдикції єсаме він (ст. 147). Така колізія не маєсвого розв'язання в рамках Конституціїта чинної судової системи. Тож, скорішза все, суди не керуватимуться у своїйпрактиці Конституцією як законом, щомає пряму дію;
в) друга (і, мабуть,основна) категорія позовів, поданих наоснові Конституції, може стосуватисянеправомірності тих чи інших нормативнихактів. Отже, звичайний суд змушений будезнову перєбирати на себе компетенціюКонституційного Суду;
в) в Україні майженемає практики адміністративної юстиціїй відповідних судових правил;
д) в Україні практичноне визнають принципу судового прецеденту(за винятком ухвал пленуму ВерховногоСуду), на якому великою мірою грунтуєтьсяадміністративна юстиція. Показово, щосучасний американський дослідник СандраКолівер у праці "Конституція тасвобода слова" відзначає: "черезочевидну конституційну значущістьсвободи преси (додамо: й інших свобод.— В.3.) навіть у країнах із кодексною(конти-нентальною) системою чиннезаконодавство дедалі більшою міроювстановлюється не шляхом кодифікації,а на основі судового прецеденту";
є) практичній реалізаціїконституційних норм у звичайномусудочинстві перешкоджатиме наявністьзакріплених, у конституції позитивнихправ (див. п. 1.2);
е) Конституційний Суд,який фактично відокремлено від судовоїсистеми, є скоріше політичним органом,який тлумачить Конституцію в тій частині,що стосується органів влади. Стаття150 вказує, що Конституційний Суд розглядаєсправи, які подають Президент, 45 депутатів,Верховний Суд, Уповноважений з питаньправ людини або Верховна Рада Криму. Уцьому списку суди звичайної юрисдикціїпредставляє Верховний Суд, тобто длятого, аби потрапити до КонституційногоСуду, справа спершу повинна пройти всіетапи звичайного судочинства.
2.2. Пряма діяКонституції. Умовоюможливості судочинства на основіКонституції є її пряма дія. Стаття 8проголошує цей принцип. Звичайно"пряма дія" охоплює такі вимогидо тексту: кожна норма Конституціїповинна бути сформульована простимі однозначним способом, про одне й тесаме в Конституції говориться тількиодин раз, і кожна стаття говорить лишепро одне; для прямої дії не потрібніінші закони з цієї проблеми, кожнепоняття (приміром, "цензура") маєбути розтлумаченим у Конституції;кожна норма Конституції стосуєтьсяпевних суб'єктів і має правові наслідки.Навіть побіжне знайомство з текстомговорить про те, що більшість цих вимогне дотримується. Крім того, поки втексті Конституції існує масапосилань на закони, які мають бутиухвалені (34 закони) чи доопрацьовані(15 законів), про пряму дію практично неможе бути й мови.
2.3.Право на повстання. Доля«права на повстання» доволі показовадля новітньої української історії.Звичайно це право звучить таким чином:«Народ і кожний громадянин мають правочинити опір будь-кому, хто здійснюєспробу ліквідувати конституційнийлад, якщо передбачені Конституцієюзасоби не можуть бути використані» (цяформула — з проекту КонституціїВ.Речицького, котрий, на думку автора,найбільше відповідає нормам і духовіконституціоналізму. Зазначимо, щонаведене формулювання узагальнюєвизначення права на повстання вконституціях інших країн). Усі офіційніпроекти Конституції містили це право,викладене в протилежномурозумінні, коли громадянамнадавалося право захищати державу, ане перешкоджати встановленню тиранії.Компромісним варіантом стало некоригування викладу, а зникнення цьогоправа з остаточного тексту Конституції.Наголосимо, що країни, які гарантуютьце право (здебільшого, країнианглосаксонської традиції), не лишевідрізнялися внутрішньою стабільністю,але й не знали тоталітаризму.
3. Проблемаадаптації
Вважається, що однієюз найглибших проблем демократизаціїнашого суспільства є парадоксальністьцього процесу — західна демократіявиникла як підсумок природного розвитку,наша «запроваджується згори», не маючинайважливіших умов для свого існування.Але питання «курка чи яйце?» тут неіснує: демократія (як інститути) і супутніїй традиції розвивалися водночас івзаємообумовлювалися, при цьому всікраїни щось запозичили одна в одної.Запозичення — це непогано, але требазапозичувати не конкретні підсумкирозвитку (як це відбувається в нас,коли розмірковують про західні зарплати,охорону праці тощо), а принципи, якізробили ці підсумки можливими. Такіпринципи стосуються не стільки формальноїдемократії та її інститутів, скількиумов незалежності громадян віддержави — гарантій власності, дотриманнядоговорів і обов'язковості процедури.
З цього поглядунайважливішу адаптивну роль у перенесеннідемократичних принципів відіграєконституція. Проте нова Конституція єпростою компіляцією західних текстіві не виконує цієї важливої ролі. Річ утім, що основи західної цивілізаціїне заносяться до конституцій, авизначаються деякими загальнимитрадиціями (які й дозволяють нам називатиабсолютно різні держави одним словом«Захід»).
Виникає проблема«переведення» цих традицій у юридичніформули. Таке «переведення» можездійснюватися двома способами.По-перше, конституційним закріпленнямдеяких фундаментальних особливостейЗаходу (приміром, «власність державине може бути більшою від власностігромадянського суспільства», яксказано в проекті В.Речицького), по-друге,уточненням деяких наявних «деталей»,ігнорування яких зводить нанівецьпроголошувані демократичні принципи.Останній спосіб використовується у«типовому» проекті Б.Сігана. Наприклад,розділ 8 ст.1 цього проекту встановлюєнорми законодавчого процесу, розділ 9стверджує, що «законопроект є справжнімвиявом волі Національних зборів, якщоохоплює не більше ніж один предмет,зазначений у назві документа». Проектустановлює найважливіші нормиконституційного судочинства. Прицьому завдяки ясності й простотіформулювань текст «типового» проектуменший за текст нової українськоїКонституції.
Наслідки «неадаптованості»тексту можна проілюструвати навищезгаданому прикладі прямої діїКонституції.
«Ментальна особливість»,яку в даному разі має врахувати Конституціязадля адаптації тексту до наших умов,полягає або в незнанні навіть юристамивимог до «прямої дії», або в небажанніавторів застосовувати її на практиці.Тому «адаптоване» викладення принципупрямої дії мало б містити і розшифруваннясамого цього принципу. Це дозволило бзвести нанівець дію численних двозначностейтексту (котрих навряд чи вдастьсяпозбутися, доки конституції пишуться«колегіально») в судовій практиці.
Іншим прикладом«неадаптованості» є існування«позитивних» прав нарівні з правами,які обмежують державу. Поняття«соціальна держава» (якою проголошуєтьсяУкраїна) не означає, що держава гарантуєзахист «позитивних» прав у суді нарівніз рештою. «Позитивні» права існують у«соціальній державі» (зазначимо, що«несоціальні» держави їх і не намагаютьсяпроголошувати) скоріше як певні завдання(іншими словами, добрі наміри), до якихдержава прагне й витрати на досягненнядеяких з них бере на свій кошт. Відсутністьбезпосередньо створюваної Конституцієюдиференціації прав, грунтованій напонятті «соціальної держави», можепризвести до змальованих у п.2.1 наслідків.
Прикладами адаптованоготексту можуть бути положення з проектуКонституції Всеволода Речицького:«Свобода народу є головним пріоритетомКонституції. Громадянський мир, безпека,захищеність та стабільність є головнимипріоритетами держави. Пріоритети державипідпорядковані пріоритетам Конституції»;«Воля народу визначає волю держави і єнайвищим владним персоніфікованимавторитетом. Конституція є найвищимдеперсоніфікованим авторитетом.Законодавча, виконавча та судовавлади в державі підпорядковані волінароду та Конституції. Законодавча тавиконавча влади є автономними одна відодної. Судова влада є незалежною відзаконодавчої та виконавчої влади. Судовавлада дослуховується волі народу лишеза умов, коли вона виражена в форміЗакону».
Поділвлади. Політична система
Конституційна організаціяполітичної системи має мінімізуватисистемні фактори політичного ризику.Це завдання полягає в реалізації принципуподілу влади й організації «стримуванняі противаг».
4.1. Поділвлади. Часто основоюпринципу поділу влади (розмежуванняповноважень окремих гілок) вважаєтьсянеприпустимість концентраціїабсолютної влади в одних руках. Протеце не зовсім так. Принцип поділу владизорієнтований перш за все на ефективністьздійснення влади. Традиційно вважається,що таких влад (гілок влади) три, протекоректніше, на наш погляд, виділятичотири влади — установчу, законодавчу,виконавчу та судову. Автори цьогопринципу, які спостерігали на практицінеефективність монархії, де всі видивлади було зосереджено в одних руках,вважали, що кожну з влад має здійснюватиокремий державний орган, уповноваженийна те народом. Таким чином, в основіподілу влади лежить функціональнийпринцип.
Установча влада, якастворює державні органи, ніде не існуєу вигляді самостійного постійногооргану. Зазвичай її роль обмежуєтьсястворенням держави й державних інститутівшляхом ухвалення Конституції спеціальниморганом — Установчими зборами (США,деякі країни Європи після Другої світовоївійни та розпаду «соцтабору»). Післяухвалення Конституції установчавлада розподіляється між іншими владами:в парламентських системах вона притаманнапарламентові, у США — Верховному Судуй парламентові тощо. В українськійКонституції установча влада розподіленаміж парламентом, Президентом (правостворювати нові державні органи) йКонституційним Судом (право тлумачитиКонституцію).
Законодавча влада зановою українською Конституцієюзосереджена переважно в парламенті,хоча деякі законодавчі функції маєПрезидент (Кабінет Міністрів як найвищийорган виконавчої влади зобов'язанийкеруватися не лише Конституцією йзаконами, але й актами Президента).
Судова влада зосередженав судах загальної юрисдикції таКонституційному Суді. Її функції маєтакож Президент, оскільки «скасовуєакти Кабінету Міністрів та акти Радиміністрів Автономної РеспублікиКрим» (ст. 106). Крім того, «рішення голівмісцевих державних адміністрацій, щосуперечать Конституції та законамУкраїни, іншим (яким? — В.3.) актамзаконодавства України, можуть бутивідповідно до закону скасованіПрезидентом України...» (ст. 118).
Виконавча владавиглядає досить дивно: у Конституціїговориться, що «Кабінет МіністрівУкраїни є вищим органом у системі органіввиконавчої влади» (ст. 113). Саму цю системуне окреслено. Крім того, Президент «наоснові та на виконання(курсив наш. — В.3.) Конституції і законівУкраїни видає укази і розпорядження...»(ст. 106), тобто здійснює виконавчі функції.
4.2. Французькай українська політичні системи.Звичайно вважають, що в Україніреалізовано змішану політичну систему,взірцем якої є Франція. Проте простийпорівняльний аналіз показує, що цене так. Хоча у Франції носієм виконавчоївлади також є уряд, а не президент, урядубез президента юридичне не існує.Засідання уряду Франції неодмінноочолює президент. Ба більше, «президентреспубліки підписує декрети, обговореніРадою міністрів» (ст.13). Це означає, щосамостійних актів уряду Франції неіснує. Так діє інститут контрасигнації— спільного підпису виконавчого актапрезидентом і відповідальнимміністром. Українська Конституція непередбачає обговорення актів Президентав уряді й участі голови держави в йогороботі, тому контрасигнація у нашомуразі має досить формальний вигляд.
Найважливішою є різницяу відносинах президентів і прем'єрівдвох країн. Стаття 115 Конституції Україниговорить: «Прем'єр-міністр зобов'язанийподати Президентові України заяву провідставку Кабінету Міністрів Україниза рішенням Президента України чи узв'язку з прийняттям Верховною Радоюрезолюції недовіри». У французькійконституції сказано: «президентприпиняє повноваження прем'єр-міністраза заявою останнього про відставкууряду» (ст. 8). На практиці це означає:якщо немає заяви про відставку, то немаєй самої відставки, тобто прем'єр, посуті, залежить від волі парламентськоїбільшості. У цілому можна сказати, що,на відміну від французького, українськийПрезидент має набагато меншевідповідальності й велику свободуманеврування.
Загальнізауваження.
Етатистськаорієнтація. Весь текст Конституціїпросякнутий духом верховенства державищодо громадянина. Уже згадані формулюваннягромадянських прав, організаціяполітичної системи, наявність перехіднихположень, що зберігають можливостідержави свавільно втручатися у справиприватних осіб, створюють враження,що автори Конституції сприймаютьдержаву як самоціль, а громадян — якнетямущих "підданих", котріпотребують опіки.
Найпереконливіше(хоча й не так помітно, як в інших випадках)верховенство держави простежується встаттях про приватну власність, що маютьбезліч застережень і непотрібнихемоційних пасажів. Це не випадково,оскільки саме приватна власністьстворює незалежних від держави громадяні взагалі уможливлює постановку питанняпро межі державних повноважень.
"Державність"сама по собі перетворюється на якийсьюридичний критерій. Наприклад, стаття37, яка, зазначаючи підстави для заборониполітичних партій, першою називаєпрограмні цілі або дії, спрямовані на"ліквідацію незалежності України"(у чому за допомогою примітивної риторикиможе бути звинувачена практично будь-якаполітична партія), а передостанньою— "посягання на права і свободилюдини". У статті 65 сказано, що "захистВітчизни, незалежності та територіальноїцілісності України... є обов'язкомгромадян України» (принагіднезазначимо, що така формула виправдовуєіснування армії, сформованої за"військовою повинністю"). Зрештою,перший пункт статті 106, що визначаєповноваження Президента, стверджує,що Президент "забезпечує державнунезалежність". Створюється враження,що автори Конституції не були впевненимив життєздатності Української державий прагнули "закріпити" її юридичниминормами.
5.2 Декларативність,перевантаженість, зайва пишномовність.У статті 1, наприклад, сказано: "Українає суверенною і незалежною,демократичною, соціальною, правовоюдержавою". Це означення (почастидубльоване іншими статтями, наприкладст.5: "Україна є республікою") ненакладає жодних обов'язків на державу,оскільки жодна з цих характеристик(крім незалежності) не може бути"введена" Конституцією. Статтюможна "перекласти" таким чином:"Україна є незалежною, хорошою,доброю і справедливою державою".Стаття 16: "Забезпечення екологічноїбезпеки... подолання наслідківЧорнобильської катастрофи — катастрофипланетарного масштабу, збереженнягенофонду українського народу єобов'язком держави". Стаття 24 ілюструєсвоєрідне уявлення авторів прорівноправність: "рівність прав жінкиі чоловіка забезпечується... встановленнямпільг..."
5.3. Невиправданадокладність в одних випадках ("державадбає про розвиток фізичної культурита спорту", ст.49) і невиправданастислість в інших (організація влади).
5.4. Невизначеність,суперечливість. Стаття69: "Народне волевиявлення здійснюєтьсячерез вибори, референдум та інші (які?— В.3.) форми безпосередньої демократії".Стаття 111, імпічмент: "Для проведеннярозслідування Верховна Рада створюєспеціальну тимчасову слідчу комісію,до складу якої включаються спеціальний(?) прокурор та спеціальні (?) слідчі".Інший приклад: формула "цензуразаборонена" — доволі безглузда,оскільки не зрозуміло, кому забороняєтьсяі що таке цензура. Крім того,проголошення свободи слова вже означаєзаборону цензури. За приклад суперечливостіможе правити та ж стаття 111 (імпічмент).Вона передбачає перед голосуваннямпарламенту ("винен — не винен")судовий висновок Верховного Суду проте, що дії Президента містять ознаки"зради". Судові органи в статті111 виконують суперечливі щодо своєїприроди функції. Мало того, сам авторитетсудової влади ставиться під ударполітичної кон'юнктури. Як зможеіснувати судова система, якщо, наприклад.Верховний Суд дійде висновку, що діїПрезидента містять ознаки "державноїзради" (що непритаманне для суду,який не є обвинувачувальним органом),а парламент не ухвалить рішення провину? Розуміючи цю обставину, судді,скоріше за все, не захочуть ризикуватиавторитетом суду й не дадуть належноговисновку. Абсолютно невиправданим єіснування в Конституції "Ради безпекиі оборони", про яку, по суті, сказанолише, що її "функції визначаютьсязаконом" (ст.107).
5.6. Некритичність.За приклад може правити Вища рада юстиції— орган, який складається з виборнихчленів і членів, які входять "запосадою". Рада призначена для того,аби пропонувати парламентові таПрезидентові кандидатури суддів,ухвалювати рішення про порушеннясуддями та прокурорами вимог несумісностітощо (ст.131). Цей орган "списано" зфранцузької конституції. Оскільки існуєготовий французький досвід діяльностітакого органу (Рада магістратури), можнане вдаватися до складного аналізумеханізму незалежності суддів і одразуж послатися на готові результати.Опитування населення 1993 року засвідчило,що 82% французів уважають суди залежнимивід політичної влади. Показово, щопрезидент Міттеран після цьогозапропонував поправку до конституції,яка позбавила його права призначеннядо Ради магістратури — це один ізнебагатьох прикладів добровільногоскорочення повноважень президента(Н.Сахаров. Институт президентства. —Москва, 1994).
II. Наслідки ухваленняКонституції
Очевидно, що загальноюперспективою розвитку країни є тенденціядо збереження та посилення контролюдержави над використанням суспільнихресурсів (якими є й юридичні норми). Цеозначає збереження слабкостігромадянського суспільства, практичнувідсутність інших, крім держави, суб'єктівполітичної діяльності, збереженнянаявної тотожності політичних сил здержавними інститутами та регіональнимикланами.
Політичнасистема
1.1. Проблемапарламентської більшості.Теоретично в "змішаній" моделібільшість може існувати у зв'язку зпідтримкою уряду або/і президента.На жаль, у новій Конституції немаєпричин для створення парламентськоїбільшості, в обох випадках.
а) "Урядова"більшість. За українською Конституцієюпрем'єр-міністра призначає Президентза згодою парламенту. Більшість, що їїздобув уряд, ще не є вотумом довіри.Другим етапом "затвердження" урядує голосування за його програму. Це тежне зовсім вотум довіри. Парламент небере на себе відповідальності за уряд,а просто підтримує його програму. Упитанні підтримки може виникнутибільшість, але вона буде лише ситуативною.Відокремлення голосувань щодо призначенняпрем'єра від підтримки програми урядуробить політичну систему непрозорою,а парламент — нестійким.
Водночас парламентмає можливість відправити уряд увідставку. Це єдина основа для створеннябільшості (яка теж може бути ситуативною,але на відміну від більшості, створеноїзадля підтримки програми, матимеоднозначні наслідки). Така "негативна"більшість — найгірше, що можна придумати.Додамо, що конституційне обмеженняправа парламенту відправити увідставку уряд (таке питання може бутипоставлене один раз протягом сесії)робить парламентський контроль заурядом доволі сумнівним. Тверда більшість може сформуватися лише тоді, коли існуєпостійна загроза (і можливість) відставкиуряду парламентом.
б) "Президентська" більшість. Парламент не зможеподілитися на більшість і меншістьщодо політики Президента, як це інколивідбувається в президентській республіці,оскільки "політики Президента"ніби не існує — замість нього завждивиступає уряд. За умов, коли парламентне впливає на призначення, але впливаєна відставку, завжди існуватиме великакількість невдоволених. Оскількипарламент не несе відповідальностіза уряд, це розв'язує руки длянайрізноманітнішої критики. При цьомупретензії до Президента, який призначаєуряд, не можуть бути ефективними черезневразливість голови держави. Томузавжди і в усьому винуватим буде уряд.
Брак постійноїбільшості паралізує законодавчудіяльність парламенту. Таким чином,парламент у новій системі є радше органом"говорильним", ніж політичним ізаконодавчим.
1.2.Пасивний уряд.У найнеприємнішому становищі опинивсяуряд, що його призначає Президент іможуть відправити у відставку якПрезидент, так і парламент. Уряд,"затиснутий" між Президентом іпарламентом, не має щонайменшихстимулів виявляти бодай якусь активністьта ентузіазм. Скоріше він дотримуватиметьсялогіки "хоч би нічого не сталося",чекаючи на команду "згори".
Обмеження, накладеніна парламентське право відставки, неміняють суті справи й навіть погіршуютьстановище. Як і в звичайній парламентськійреспубліці, відставка уряду залежатимевід політичної кон'юнктури. Якщо такаколізія виникне в період, коли відставкауряду парламентом за Конституцієюнеможлива, політичні сили шукатимутьіншого каналу розв'язання колізії.Це створює вкрай небезпечний моментнепередбачуваності та нелегальностіполітичного процесу.
1.3. БезвідповідальнийПрезидент. Президент маєнеабиякі переваги в контролі надурядом. Насамперед, на відміну відпарламенту, який може протягом строкуповноважень поставити питання продовіру урядові щонайбільше шість разів,Президент може відправити уряд увідставку в будь-який момент.Уважається, що право парламенту схвалюватикандидатуру прем'єра змушує Президентазважати на парламентську більшість.Однак через атрофованість більшості,для формування якої просто немаєприводу, парламентський вплив напризначення прем'єра й уряду будемінімальним.
Якість вказівок, щоїх дає Президент, теж не може бутивисокою, оскільки, опинившись у безпечномустановищі, він стає незацікавленим вактивній публічній політиці.
Єдиною формоювідповідальності Президента є імпічмент.Але за процедурою, що її пропонують устатті 111, просто неможливо нікогоусунути з посади. Американськаконституція, яка запровадила поняттяімпічменту, передбачає набагато простішупроцедуру — порушення справи двоматретинами нижньої палати та ухваленнярішення двома третинами Сенату. Однак,незважаючи на позірну простоту, за всюісторію США справи про імпічмент, котрийпоширюється на всіх федеральнихчиновників, порушувалися лише 12 разів,причому щодо президента один раз — 1867року, коли для усунення Ендрю Джексонане вистачило одного голосу в Сенаті(Л.Энтин. Разделение властей. — Москва,1994). Річард Ніксон, як відомо, сам подаву відставку під загрозою імпічменту.
Процедура імпічменту наочноілюструє основну політичну суперечністьукраїнської Конституції — невідповідність«міцності» Президента його функціям.Звичайна логіка передбачає, що самефункції визначають «права» чи «міцність»тієї чи іншої державної посади. Ця думкаповною мірою стосується конституціїСША, де особлива процедура імпічментувиникла тільки на тій підставі, щопрезидента обирають усі громадяни, томувін не може бути усунутий із посади взвичайному судовому порядку. Всенародніж вибори Президента проводятьсятільки тому, що він особисто формує йочолює виконавчу владу, незалежну відпарламенту. Якщо наш Президент не маєформальних виконавчих функцій, йогоімпічмент просто безглуздий, втім,так само, як і прямі вибори.
1.4. Зворотнийбік безвідповідальності.Президент здається найбільш «добревлаштованою» політичною постаттю, однакце не так. З огляду на його величезніповноваження й мінімальну відповідальність,усе політичне життя буде зосереджененавколо нього. Всілякі групи впливупрагнутимуть реалізувати свої інтересиперш за все в президентській адміністрації.В адміністрації та у виконавчій владінеминуче утворяться свої «фракції».Важливо, що така діяльність буденелегальною, оскільки не існує (і неможе існувати) каналів її легалізації.
І в парламентській, ів президентській системах групи впливузосереджуються навколо законодавчоївлади, котра завдяки своєму представницькомухарактерові передбачає можливістьлегального погодження різних інтересівпротягом законодавчого процесу. Крімтого, в парламентській системі урядпризначається парламентом і відбиваєякісний склад більшості (партії чи блокупартій). Це робить усілякий лобізм увиконавчій владі небезпечним дляправлячої більшості, з огляду на наявністьнедремної парламентської опозиції. Впрезидентській системі Президентзахищений від лобізму суто виконавчимхарактером своєї діяльності йоднопартійністю свого уряду.
«Нелегальна» діяльністьнепередбачувана й небезпечна. Обранийза новою Конституцією Президент опинитьсяв стані перманентної боротьби з інтригамита змовами, про іншу діяльність йомудоведеться просто забути. Крім того,через запрограмовану бездіяльністьКабінету та Президента, будь-якомучинному Президентові, якщо віндотримуватиметься закону, практичногарантована поразка на наступнихвиборах, де всі шанси матимуть прем'єр,котрому, зрозуміло, «не давалипрацювати», або «непримиренна» опозиція.
Таким чином, на нашудумку, немає жодних причин для виборуна користь «змішаної» системи, оскількивона містить потенційний системнийконфлікт усередині виконавчої влади.За наших умов механізм ухвалення рішеньта політичної відповідальностіповинен бути максимально ефективним,дл ячого спочатку він мусить бутивнутрішньо логічним і прозорим. Ми неможемо собі дозволити конфліктувсередині виконавчої влади, єдністьякої є однією з найголовніших умовпроведення реформ.
Хоч як дивно, ще однимаргументом проти «змішаної системи» єїї широке розповсюдження в пострадянськихі постсоціалістичних країнах. Змішанасистема, зазвичай, з'являлась у цихкраїнах унаслідок «додавання» інститутупрезидентства до формальнопарламентської республіки, де виконавчувладу очолював прем'єр. Повсюднареалізація такої схеми ілюструє нетільки загальні проблеми пострадянськихкраїн (необхідність «сильної»президентської влади, наявність кланіві груп, які впливають на окремі гілкивлади тощо), але й загальну, майжеінтуїтивно обрану правлячою бюрократієюсхему відновлення «ЦК без компартії»,коли роль ЦК відіграє всевладний, алебезвідповідальний президент. Як іукраїнська, решта «змішаних» системвідрізняється від класичної французькоїв бік зниження відповідальностіпрезидента (Н.Сахаров. Назв. праця).Зазначимо також, що західні країни (крімФранції) користуються двома прозоримимоделями — парламентською (континентальнаЄвропа, Велика Британія та її колишнідомініони) та президентською (США).
2. Збереженняфеномена президентської адміністрації
Поява адміністрації яксамостійної структури пов'язана зізрозумілим бажанням будь-якого президентав «змішаній» президентсько-парламентськійсистемі мати біля себе мобільнуструктуру з «надійних людей» і не матисправи з Кабінетом, залежним відВерховної Ради та публічної політики.Неузаконений статус адміністраціїзручний тим, що дає змогу здійснюватиреальне управління, не обтяжуючи себеправовими процедурами. Політичнавідповідальність за діяльністьадміністрації відсутня (точніше, за неївідповідає Кабінет Міністрів,оскільки, крім нього, об'єкта дляпред'явлення претензій до виконавчоївлади не існує).
3. Відсутністьпідгрунтя економічного відтворювання
Конституція не створюєекономічних умов розвитку країни.Формула приватної власності виписананевправно й не може задовольнити нівітчизняного підприємця, ні потенційногоінвестора. Крім того, власність на землюрегулюється окремою статтею, де сказано,що «земля є основним національнимбагатством, що перебуває під особливоюохороною держави». Надра, ліси та іншіприродні ресурси «є об'єктами прававласності українського народу». Всеце, вкупі з практично не гарантованимправом на підприємницьку діяльність іявно непосильними державними обов'язками,складає сприятливу ситуацію длявтечі капіталів і робочої сили з України.
4. Небезпекапрезидентських виборів
Прямі вибориПрезидента мають сумнівний загальнийсенс. Оскільки в Конституції існуєособливе поняття «програми уряду»,а таких урядів протягом майбутньогопрезидентства може бути декілька (зрізними програмами), кандидат уПрезиденти може виходити на вибори збудь-якою програмою, закотру просто не буде з кого спитати.
Такий стан справ заважаєстановленню партій як сполучнихмістків між громадою та владою. Жоднапартія, яка розраховує на майбутнє, незв'язуватиметься з кандидатом-популістом.Однак «нова» система сприяє тому, що напрезидентських виборах перемагатимутьсаме популісти (щоразу — антиподипопередніх президентів). На їхню підтримкустворюватимуться «виборчі блоки»,котрі розпадатимуться після виборів.Замість багатопартійності ми отримаємопостійну мішанину «дрібнопартійності».Тому вибори та виборність у «новій»системі не є інститутом політичноївідповідальності, оскільки суб'єктитакої відповідальності — постійніпартії — відчужуються системою.
Відзначимо, що Президентапрограмує на безпартійність стаття103, котра забороняє кандидату «обійматипосаду в об'єднаннях громадян». Можливо,що самостійна передвиборна програмаПрезидента мала б сенс у розвинутійпартійній системі, де вибори не моглиб пройти без партій.
Нарешті, вибори найвищоїпосадової особи, права котрої настількипривабливі, концентрують на собіполітичне життя країни. При цьомурезультати виборів мають значення дляїхніх учасників, а не для населення(через специфіку розглянутих вищефункцій Президента), що зайвий раз змушуєгромадян «розчаруватися в політиці»та створює грунт для право-лівогоекстремізму. Це останнє — з огляду напопулістський характер виборчихпрезидентських кампаній, — зберігатимерозкол усередині країни.
5. Ухваленняорганічних законів
Серед органічних законів(тобто законів, які «продовжують»Конституцію) в нашій ситуації найважливішимистануть закони, які стосуютьсяорганізації влади. Це — закон про Кабмін,про місцеве самоврядування, про вибори,про Конституційний Суд тощо. Сьогоднішняпрактика показує, що ухвалення органічнихзаконів інколи «виправляє» Конституціюв кращий бік. Так, наприклад, закон проКонституційний Суд дещо збільшивкількість тих, хто має право звертатисядо КС. Проект закону про Кабмін, прийнятийпарламентом за основу, фактично передбачаєполітичну організацію уряду. «Протистояннявлад» довкола органічних законів підена користь суспільству (винятокстановить, мабуть, закон про місцевесамоврядування), оскільки парламент,виступаючи опонентом Президентові,робить це переважно з загальнодемократичнихпозицій.
6. Розв`язанняполітичних завдань
Ухвалення Конституціїпов'язане з розв'язанням суто політичнихзавдань, одним із яких є збереженнястановища теперішньої правлячоїверхівки. Це становище покликанізберігати перш за все органи примусу.Зокрема, «до прийняття відповіднихзаконів» діють нинішні повноваженняпрокуратури, стаття 13 перехідних положеньпродовжує ще на 5 років чинний порядокарешту та утримування під арештом,стаття 4 тих самих положень утверджуєправо Президента видавати укази з«економічних питань, не врегульованихзаконами», протягом трьох років.
Політичнийхарактер Конституції виявляється інколидосить безпосередньо, наприклад, устатті 61, яка стверджує, що «ніхто неможе бути двічі притягнений до юридичноївідповідальності одноговиду за одне й те самеправопорушення». Показово, що коментарідо Конституції, видані Інститутомзаконодавства Верховної Ради, буцімтоне помічають явного спотвореннятрадиційного права. «Це цілком відповідаєміжнародним вимогам про права людини»,— говориться в коментарі і далі наводитьсятекст п.7 ст.14 Міжнародного пакту прогромадянські та політичні права, де,зрозуміло, немає слів «одного виду».Оскільки органи охорони правопорядкута правосуддя виконують зазвичайрепресивні функції, така норма, щодозволяє декілька разів покарати за теж саме, досить важлива для влади.
7. Збереженняадміністративно-командної системи
Розглянуте нами вище становище,за якого акти місцевих адміністраційскасовує Президент чи голова вищоїадміністрації, означає, по суті,збереження адміністративної системи.Юрисдикція Конституційного Суду непоширюється на акти місцевих органіввлади. Оскільки більшість актів, якістосуються безпосередньо громадян,видають саме місцеві органи влади,більша частина їхнього життярегулюватиметься нормами, які перебуваютьпоза конституційним полем. Крім того,для скасування акта необхідно поскаржитися«вищим інстанціям». Така практика єоднією з умов виникнення «негативноговідбору» чиновників, збереження полядля внутрішньоадміністративних інтриг.Як наслідок, «післяконституційна»Україна має вигляд адміністративно-командноїсистеми (на місцях) із деякоюнавколодемократичною оболонкою (поділвлади на державному рівні).
Такими, на нашу думку,є негативні сторони нової Конституції.Цей документ вирішив політичні завдання,ставши договором номенклатури, деякоюмірою вирішив нормо-творчі завдання,створивши певні механізми структуруванняправової системи. Але Конституція нестала елементом «суспільного договору»,оскільки ухвалювалася владою та длявлади й не визнала «незалежності»громадян від держави; Конституція невиконала антикризової функції, оскількине створила ефективних механізмівзворотного зв'язку між державою тасуспільством, у результаті чого головнимджерелом кризи залишиться держава.
І все ж таки Конституціяє важливим (першим) етапом конституційногопроцесу. Принаймні, держава сьогоднінабула деякої форми, що дозволяєгромадськості обстоювати права передконкретною силою, а не безтілеснимдухом. Політичні сили, результатомкомпромісу між якими стала Конституція,були вимушені внести до неї деякіцивілізовані норми. За належної суспільноїактивності це дозволить у недалекомумайбутньому чи дотримуватися Конституції,чи засвідчити її безсилля (і те, й інше— позитивний результат). Крім того, саманаявність таких норм створює підґрунтядля активності та розвитку громадянськогосуспільства. Врешті, уважний погляд нарозвиток ситуації в Україні дозволяєзробити висновок, що ухвалений текст —не найгірший спосіб легалізаціїполітичного процесу.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1391
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 683
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 314
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 195
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8087
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3468
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3102
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2684
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2485