Об’єктивний Vs Суб’єктивний
Що стоїть за об’єктивністю прокурора?
Мій клієнт отримав листа від заступника прокурорам. Біла Церква С.Турчина, у якому він на скаргу про бездіяльність слідчого відписавсятрафаретною фразою: «прокурор здійснюючи свою діяльність керується вимогамизакону та внутрішнім переконанням щодо повноти та об’єктивності зібранихдоказів». Зі змісту листа вбачається, що нічого не зроблено із того, про що просилиу скарзі, але прокурор запевняє у об’єктивному розгляді справи.
Що стоїть за цією об’єктивністю прокурора? Чоговона варта?
Наведена фраза досить часто зустрічається у листахі процесуальних документах, складених не тільки прокурорами, а й слідчими, суддями.Але наскільки вони насправді можуть бути об’єктивними за час розгляду справи?Хто ще може або повинен бути об’єктивним зі сторін кримінального провадження?
Я – ні. Бо я адвокат. Адвокат – совість за наймом,як колись зазначив Достоєвський. Тому об’єктивним не можу бути за визначенням. І не хочу, бо не робот і некомп’ютер. Інтереси клієнта – ось головний фокус моєї роботи.
Потерпілого хоча і віднесено до сторониобвинувачення, однак очікувати від нього бути об’єктивним щодо станурозслідування, розгляду справи у суді принаймні оманливо.
В Україні з’явився і вже діє новий суб’єкткримінальної юстиції – присяжні. Чи можна від них очікувати об’єктивності? Ні,не можна. Історія, сучасний стан суду присяжних у багатьох країнах недозволяють говорити про об’єктивність присяжних. Але їх суб’єктивність маєбільше вагу. Вона хоча б дає шанс на змагальність сторін.
Дійсно, показники статистики щодо виправдувальнихвироків у кілька відсотків в Україні начебто дозволяє припустити, що слідчий іпрокурор об’єктивні, бо помиляються мало. Судді, як і представникиобвинувальної влади, також видаються об’єктивними, бо це вони формуютьстатистику із домінуванням обвинувальних вироків. Але наскільки статистикавідповідає критеріям справедливості навряд чи є питанням риторичним в Україні.
Зароджується медіація. Від медіатора об’єктивністьне вимагається. Його завдання – примирити потерпілого із правопорушником. Тутне до об’єктивності: хто правий, хто винуватий вже не так важливо. Важливопогодити суб’єктивного потерпілого із суб’єктивним правопорушником, загоїтирани від скоєного.
Так чи дійсно прокурор зі слідчим здатні забезпечитиоб’єктивний розгляд справи?Сумніваюсь. Вони також не роботи і не комп’ютери. Такі ж люди, а отжесуб’єктивні. Люди, на відміну від комп’ютерів, потрібні саме у тих ситуаціях,коли рішення приймаються без достатнього знання, без натяку на «об’єктивнуістину». А отже питання лише у тому, якої якості суб’єктивність вони можутьпривнести до розслідування злочинів.
Намагання слідчих і прокурорів одягти маску об’єктивності була довгий час визначальноюдля кримінального процесу в Україні. Але призвело це до повної зневіри людей уроботу міліції, прокуратури, судів. Час міняти парадигму. Я за те, щоб слідчийі прокурор були суб’єктивнимиу формуванні обвинувачення, організації розслідування справ. Щоб їх процесуальнірішення були не на рівні «бо я так думаю», а були підкріплені доказами,раціональними аргументами, які у разі оскарження відстоювалися у суді. Щоб цірішення були відображенням ставлення слідчого і прокурора до розслідування, ане виносились навмання і аби як, лише б «відписатися».
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3007
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2281
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2207
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2142
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2133