Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
07.07.2015 12:49
Що не можна випустити в новому законі про місцеві вибори?
Верховна Рада України змарнувала шанс на проведення комплексної та відкритої реформи законодавства про місцеві вибори, проваливши закон про справжні відкриті списки. Проте, є 7 норм, які повинні потрапити у будь-який закон, що діятиме на найближчих виборах
Верховна Рада України змарнувала шанс на проведення комплексної та відкритої реформи законодавства про місцеві вибори, ухваливши за основу законопроект про місцеві вибори № 2831-3 (авт. Денисенко, Попов та ін.).
Підготовка законопроекту здійснювалася без незалежних експертів, громадських організацій, представників ЦВК та інших зацікавлених сторін. До другого читання законопроект також готувався непублічно. Натомість проект закону про місцеві вибори № 2831-2 (авт. Черненко, Парубій та ін.), який готувався із залученням представників парламентських фракцій, експертів Реанімаційного Пакету Реформ, провідних громадських організацій та членів ЦВК парламентом підтриманий не був.
Всупереч Коаліційній угоді, ухвалений за основу законопроект не передбачає проведення місцевих виборів за пропорційною системою з відкритими списками. А також, ліквідує можливість самовисування кандидатів на більшості рівнів місцевих виборів, створює поживний грунт для зловживань, підкупу виборців та застосування адміністративного ресурсу.
Проведення виборів за запропонованою законопроектом виборчою системою, яку автори законопроекту 2831-3 помилково або з метою маніпуляції громадською думкою відносять до пропорційної системи з "відкритими списками", призведе до того, що значана кількість виборчих округів не буде представлена у відповідних місцевих радах взагалі. Окремі округи будуть представлені значною кількістю депутатів, а в деяких округах обраними стануть не кандидати, за яких проголосувала більшість виборців, а кандидати, обрані меншістю.
Результати виборів, які проводитимуться за цією системою, можуть дискредитувати в очах населення не лише виборчу систему з відкритими списками, а й інститут місцевих виборів загалом.
Справжні відкриті списки залишаються вимогою суспільства. Разом з тим, розуміючи, що на найближчих місцевих виборах справжніх відкритих списків не буде, в процесі цьогорічної зміни законодавства про місцеві вибори необхідно передбачити мінімальні вимоги демократичних змін виборчих правил:
1) Двотурову систему виборів мерів великих міст. Людина, що має вплив на розподіл величезних коштів, що зосереджені у столиці та обласних центрах, повинна бути обрана більшістю, а не меншістю.
2) Заборону або суттєве обмеження платної політичної реклами на радіо і телебаченні. Як відомо з партійних звітів, витрати на політичну рекламу на радіо та телебаченні сягають 84% усіх витрат партій на виборах. Заборона або обмеження таких витрат для партій та кандидатів сприятиме зменшенню рівня їх залежності від олігархічного фінансування.
3) Ефективний механізм боротьби з політичною "джинсою". За оперативну реакцію на зумисно приховану політичну рекламу повинен відповідати один орган - Нацрада з питань телебачення та радіомовлення.
4) Особливі умови проведення виборів у прифронтових населених пунктах, які контролює Україна. Доки є загроза обстрілів - вибори там проводити не можна. Перелік населених пунктів, що знаходяться на лінії зіткнення, вказаний у відповідній постанові Кабміну.
5) Спрощення участі у виборах внутрішньо-переміщених осіб. Переселенці з Донбасу тривалий час житимуть в інших громадах, за владу яких вони мають право голосувати без додаткової бюрократії.
6) Посилені вимоги щодо прозорості фінансування виборчих кампаній. У тому числі шляхом оприлюднення виборчих фінансових звітів у повному обсязі - як до, так і після виборів.
7) Дієві механізми представництва у місцевих радах обох статей - жінок та чоловіків. Законопроект 2831-2 пропонував до кожної трійки кандидатів у списку включати представників обох статей. Ці норми - вимоги часу, і повинні знайти своє відображення у законі, що діятиме на місцевих виборах 2015 року.
Також, слід врахувати досвід кампаній 2014 року на позачергових президентських та парламентських виборах при удосконаленні ключових виборчих процедур: щодо організації голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів.
Змарнувавши вже двічі шанс на запровадження відкритих списків, Верховна Рада повинна нарешті приступити до створення Виборчого кодексу, який дозволить зменшити космічну швидкість радикальних змін у виборчому праві з політичних мотивів. А зараз треба докладати зусиль, щоб ті норми що не потрапили у проект закону до ІІ читання, в разі його прийняття, були проголосовані на пленарному засіданні як поправки.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
Топ за тиждень
Популярне
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21268
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 19955
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7930
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7714
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 6817
Контакти
E-mail: [email protected]