Тихий час або комендантська година?
Чи може дитина перебувати у громадських місцях в нічний час, яка відповідальності батьків у таких випадках?
До нас надходить багато запитань від батьків неповнолітніх дітей, а також від представників органів місцевого самоврядування з приводу можливості перебування дитини у громадських місцях в нічний час, відповідальності батьків у таких випадках. Давайте розбиратися.
Як відомо, більшість кримінальних правопорушень скоюється під прикриттям ночі. Саме в цьому і вбачається небезпека для вашої дитини, - у нічний час значно підвищується ризик зустріти на вулиці «мисливців за гаманцями». Однак саме цей час молодь нажаль і обирає для своїх прогулянок, адже вдень - заняття у школі, ввечері – домашні завдання, - на особисті справи не залишається часу. От і виходить, що гуляти вони йдуть коли на вулиці вже темно. Багато хто з батьків завдається питанням: можна відпускати чи ні?
Насправді жодних законодавчих заборон щодо вільного пересування дитини вулицями міста не існує. Особа є громадянином України з моменту народження, отже дитина користується усіма правами громадянина України, а як відомо свобода безперешкодного пересування гарантується кожному. Право дитини на відпочинок і дозвілля визначене і Конвенцією Про права дитини, ратифікованою 27.02.1991 року. Однак, певні обмеження все ж таки є, адже повна відсутність контролю може призвести до небажаних наслідків. У 2013 році до деяких законодавчих актів України внесено зміни, якими введені вікові заборони перебування у визначених місцях, а також відповідальність за порушення таких обмежень.
Діти віком до 16 років з двадцять другої до шостої години можуть перебувати у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування лише в присутності принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність. До законних представників дитини Сімейний кодекс відносить прийомних батьків та батьків-вихователів. Власники закладів, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладів громадського харчування та уповноважені ними особи зобов’язані вживати заходів щодо недопущення у такі заклади з двадцять другої до шостої години дітей до 16 років без супроводження дорослих, а також мають право у період з двадцять другої до шостої години вимагати у відвідувачів таких закладів документи, що підтверджують досягнення ними 16-річного віку. Допускати дітей у такі заклади без супроводу дорослих - заборонено. В народі це нічне табу має назву «Тихий час».
Відповідальність за порушення встановленого законом порядку перебування дітей у таких закладах покладається на посадових осіб таких підприємств, а також на їх власників. Щоправда, штраф за це невеликий і складає від 340грн. до 1700грн.
Як бачимо, обмеження стосуються лише визначених закладів, зокрема розважальних, а також кафе, ресторанів, барів та ін., а тому перебувати у будь-яких інших закладах, а тим більше у громадських місцях чи на вулицях діти можуть безперешкодно без будь-яких правових наслідків. При цьому відповідальність за перебування дитини у вказаних закладах покладається саме на підприємців, для батьків така відповідальність не встановлена. Конституція України вказує на те, що кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Тобто такі обмеження можуть встановлюватися виключно законом, що не дає права органам місцевого самоврядування самостійно встановлювати їх шляхом прийняття місцевих актів.
А от відповідальність за убезпечення дитини від небажаних наслідків від нічних прогулянок покладається саме на батьків, тож краще подбати про те, аби ваша дитина була під наглядом, зустріти її після прогулянки і провести додому, навчити уникати спілкування з незнайомцями або самостійно влаштувати для дитини безпечне дозвілля. Бережіть своїх дітей!
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 13.05.2025 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 13.05.2025 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 13.05.2025 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 13.05.2025 08:54
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 22402
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11075
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
8322
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 5967
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить літаків на $200 млрд
Бізнес 4901