Дунаєвецький КХП: старт приватизації комбінатів хлібопродуктів
Зараз Фонд держмайна працює над підготовкою до прозорої приватизації 7 комбінатів хлібопродуктів – ми шукатимемо інвесторів, які дадуть раду цим підприємствам, інвестуватимуть та розвиватимуть їх.
Україну можна з упевненістю назвати “аграрною супердержавою”, де приватні компанії показують високу ефективність, інвестуючи десятки мільйонів доларів у новітні технології та вдосконалювані виробничі процеси. Проте є частина цього “рушія економіки”, де не вистачає ані інвестицій, ані ефективності, – це державні комбінати хлібопродуктів (КХП).
У радянські часи КХП будувалися як частина великої аграрної інфраструктури – підприємства використовувалися для переробки зерна на борошно або комбікорми, для зберігання та перевалки продукції. Отже, комбінати мають потужні елеватори, розвинену логістику та інфраструктуру. Проте з переходом до вільного ринку держава, на жаль, виявилася неефективним власником. До того ж, ці підприємства вже давно не мають стратегічного значення і працюють на висококонкурентних ринках, де існує багато приватних підприємств. Типова ситуація на КХП – борги та судові справи.
Зараз Фонд держмайна працює над підготовкою до прозорої приватизації 7 комбінатів хлібопродуктів – ми шукатимемо інвесторів, які дадуть раду цим підприємствам, інвестуватимуть та розвиватимуть їх. Йдеться про Полтавський, Радивилівський, Неполоковецький, Ніжинський, Івано-Франківський, Новопокровський та Дунаєвецький КХП.
Саме Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів і стане “першою ластівкою” цього проекту. Розташоване на Хмельниччині та створене майже 100 років тому, у далекому 1925 році, нині це бюджетоутворююче підприємство смт Дунаївці, яке забезпечує роботою 128 місцевих жителів. Проте це одне з багатьох підприємств регіону, діяльність якого пов’язана з наданням послуг складського господарства (приймання, зберігання, очищення, сушіння та зберігання зерна) та виробництвом продуктів борошномельно-круп'яної промисловості. Конкурентами підприємства є ТОВ «Протеїн-Інвест», потужність якого становить від 75 тис. тонн приймання та зберігання зерна, ТОВ «Нібулон» (75 тис. тонн), ТОВ «Кернел-Трейд» (175 тис. тонн), ТОВ «Еколінія» (75 тис. тонн), ТОВ «Кононівський елеватор» та ряд інших.
Маючи у своєму розпорядженні 7 земельних ділянок загальною площею 36,8543 га, а також нерухоме майно загальною площею понад 79 тис. кв. м, Дунаєвецький КХП навіть у сьогоднішніх відверто непростих умовах досить активно працює. Найкращим свідченням цього є його прибуткова діяльність – за 2020 рік прибуток становить 2 260 тис. грн.
Такий успіх – не випадковий, адже Дунаєвецький КХП добре забезпечений усіма необхідними основними засобами. Серед них елеватор лінійного типу потужністю одночасного зберігання 125 тисяч тонн, у тому числі заготівельний елеватор паспортною потужністю 89 тис. т, виробничою – 76 тис. т, примлиновий елеватор паспортною потужністю 29 тис. т, виробничою – 24 тис. т, складські приміщення напільного типу потужністю 25 тис. т. Підприємство має у своєму розпорядженні 6 зерносушарок та інших об'єктів, зокрема:
• Млинзавод: 500 т зерна/добу (375 тонн/добу борошна);
• Комбікормовий завод: 265 т/добу розсипних комбікормів (законсервований);
• Насіннєвий цех: 80 т/добу сортового насіння (законсервовано);
• Кукурудзяний завод: 2500 т насіння кукурудзи в качанах у сезон (законсервовано);
• Примлиновий елеватор: 24000 т зерна;
• Заготівельний елеватор: 76000 т зерна;
• Їдальня: 50 посадочних місць;
• Тепличне господарство: площа 0,08 га;
• Ковбасний цех (законсервовано).
Підтримувати ефективну діяльність також допомагають наявні у складі підприємства виробничо-технологічна лабораторія, вагове господарство, ремонтно-механічна майстерня, енергозабезпечувальні потужності та ремонтно-будівельна дільниця. Спокій та порядок на території ДП «Дунаєвецький КХП» підтримує відомча воєнізована охорона. Наявний на підприємстві і власний автопарк та залізничні під’їзні колії, адже зерно до місця зберігання доставляють не лише зерновозами, а й залізницею. І звісно ж, функціонування такого масштабного об’єкта неможливе без добре налагодженої роботи систем водопостачання та водовідведення.
Проте, як свідчить практика, Дунаєвецький КХП – це скоріше виняток із загальної не надто райдужної ситуації, в якій опинилися більшість комбінатів хлібопродуктів, що залишилися під управлінням держави. Ситуації, де борги, судові справи та неефективний менеджмент, – звичні явища, які врешті-решт доводять колись потужні виробничі майданчики з розвиненою логістичною інфраструктурою ледь не до банкрутства. Саме приватизація та пошук ефективного інвестора, здатного вдихнути нове життя, модернізувати ці підприємства, створити додаткові робочі місця та забезпечити надходження податкових платежів до місцевих бюджетів – це єдина можливість подовжити їхнє життя, створити умови сталого успішного розвитку.
Самі по собі ці підприємства мають величезний потенціал, але потребують доброго господаря. Зацікавленість у купівлі об'єктів приватними компаніями досить велика – це легкий спосіб інвестувати в аграрне виробництво або подовжити ланцюг створення додаткової вартості сільгосппродукції.
Оцінити інтерес зможемо вже досить скоро – аукціон з продажу майнового комплексу держпідприємства «Дунаєвецький комбінат хлібопродуктів» заплановано 7 травня. Впевнені, що це буде стартом успішного майбутнього цих непрофільних для держави об'єктів.
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 234
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 149
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 126
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 17904
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
13311
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 12912
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 5924
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 5222